Ako získať odškodnenie za meškanie letu?

Čakáte na letisku a váš let mešká? Tešíte sa na odpočinok na vytúženej dovolenke a na tabuli svieti čoraz väčšie meškanie letu. Čo v tejto situácií robiť?

Meškanie letu na dovolenku nie je neobvykle, avšak väčšina cestujúcich nevie, ako správne postupovať. Poradíme vám ako postupovať, aby ste jednoducho získali odškodnenie za meškanie letu.

Kedy vzniká nárok na náhradu za meškanie letu?

Nárok na finančnú kompenzáciu za meškanie letu vzniká každému cestujúcemu, ktorého let meškal viac ako 3 hodiny oproti pôvodnému plánu. Meškanie však nesmie byť zapríčinené tzv. mimoriadnymi okolnosťami ako nepriaznivé počasie, nepokoje v cieľovej destinácií, protest zamestnancov letiska alebo technické problémy lietadla.

Odškodnenie za meškanie letu

Na koľko majú cestujúci nárok, ak im mešká lietadlo? Pokiaľ teda nárok na odškodnenie vznikol, cestujúci má nárok na odškodnenie v rozmedzí 250 – 600 €. Výška odškodného za meškanie letu sa odvíja od vzdialenosti medzi miestom odletu a cieľovou destináciou.

V rámci predstavy, sadzba 250 – 400 € je vo väčšine na lety medzi európskymi mestami. Odškodnenie za meškanie letu na iný kontinent je až 600 € na osobu.

Ako postupovať a získať náhradu za meškanie letu?

Reklamácia meškania letu je možná dvoma spôsobmi. Buď pošlete žiadosť na adresu dopravca, teda leteckej spoločnosti a priložíte k nej všetky dôkazy t.j. potvrdenie z letiska o meškaní letu, prípadne fotografiu tabule na letisku, ktorá upozorňuje na meškanie letu.