Pôžičky na občiansky preukaz

Pôžička na občiansky preukaz je taký typ úveru, ktorý sa dá vybaviť len s použitím občianskeho preukazu a netreba k tomu doložiť žiadne iné doklady, ako napríklad dokladovanie príjmu, účelu použitia finančných prostriedkov a podobne.

Pôžičky na občiansky preukaz väčšinou poskytujú nebankové spoločnosti, a to prostredníctvom menších úverov alebo cez SMS. Zvyčajne vyžadujú od žiadateľov na overenie občiansky preukaz, prípadne ešte jeden doklad totožnosti.

Pôžička na občiansky preukaz v nebankovej spoločnosti či v banke

Peniaze na občiansky preukaz sa dajú vybaviť za určitých okolností aj v banke, avšak nejde o vysoké sumy, najčastejšie o menšie splátkové alebo kreditné úvery.

Niektoré nebankové spoločnosti ponúkajú možnosť požičať si aj spotrebiteľské pôžičky na občiansky preukaz, ale aj v tomto prípade ide skôr o bonitných klientov.

Súkromné pôžičky od súkromníkov na občiansky preukaz možno nájsť ojedinele, aj to len cez internetovú inzerciu. Preto prvou a najčastejšou možnosťou sú nebankové bezúčelové alebo účelové (splátkové) úvery.

Nebanková pôžička na občiansky preukaz – ponuka

V rámci nebankových pôžičiek je možné získať rôzne druhy úverov, kde stačí na vybavenie len občiansky preukaz. Pozor, ak je neplatný, je potrebné pristúpiť k výmene OP.

Môže ísť napríklad o bezúčelové pôžičky na čokoľvek s kratšou dobou splatnosti. Požičať na občiansky preukaz sa dajú aj väčšie spotrebiteľské úvery, napríklad na nákup spotrebičov či vybavenie domácnosti alebo na nečakané výdaje.

Obľúbeným produktom je aj nákup na splátky bez registra, ktorý dnes ponúkajú okrem nebankoviek tiež samotné obchodné spoločnosti, ako napríklad Alza alebo Nay. Z nebankovej ponuky je možné stále využiť spoločnosť Quatro, ktorá je alternatívou kedysi veľmi populárnej Triangel pôžičky bez registra.

S občianskym preukazom sa dajú získať napríklad aj úvery na splátky, čiže účelové splátkové pôžičky na nákup tovaru v obchodoch.

Quatro pôžička

Pre nezamestnaných alebo menej bonitných klientov nie je síce táto pôžička ideálna, avšak v ponuke nebankovej spoločnosti Quatro sú ako bezúčelové pôžičky na čokoľvek, tak aj pôžičky na nákup na občiansky preukaz.

Tento úver sa dá vybaviť aj ako pôžička online cez internet, kde je možné si požičať na čokoľvek od 400 do 10 000 eur a s dobou splatnosti od 1 do 8 rokov. Avšak záujemca musí vedieť preukázať svoj príjem.

Ide o bezúčelový úver, ktorý možno použiť na čokoľvek. Pri nákupe za požičané peniaze u vybraných partnerov na tom môže záujemca aj získať. Quatro (nazývané niekedy omylom aj Qatro, Kvatro, Qvatro alebo Quattro) totiž ponúka päť percentnú zľavu na nákupy kryté financiami z pôžičky.

Základnými parametrami bezúčelovej pôžičky sú:

 • pôžička od 400 do 10 000 eur
 • doba splatnosti od 1 do 8 rokov
 • doložiť treba občiansky preukaz a vedieť preukázať svoj príjem

Okrem toho je v ponuke aj splátkový úver, ktorý sa dá vybaviť v kamenných obchodoch aj cez e-shopy. K vybaveniu pôžičky vo väčšine prípadov stačí občiansky preukaz, ďalšie doklady môže nebanková spoločnosť žiadať napríklad od živnostníkov či podnikateľov.

Pri splátkovom úvere Quatro ponúka:

 • nákup na splátky od 100 do 10 000 eur
 • nakúpiť možno v kamenných obchodoch aj cez e-shop
 • doložiť stačí občiansky preukaz

Nákup na splátky bez registra je teda najmä pre fyzické osoby prostredníctvom Quatro stále možný. Podobnou možnosťou bola kedysi aj triangel pôžička bez registra, avšak spoločnosť v roku 2017 ukončila svoju činnosť.

V ponuke nebankovej spoločnosti je aj Quatro pôžička na auto, a to najmä na ojazdené autá. Skúsenosti väčšiny klientov s touto pôžičkou sú pozitívne.

Viac informácii sa možno dozvedieť na telefónnom čísle spoločnosti, kde sa môže záujemca spýtať na konkrétne parametre úveru.

SMS Credits

Nebankové pôžičky a úvery s jednoduchým a rýchlym vybavením ponúka aj SMS Credits. Na vybavenie stačí len občiansky preukaz a netreba dokladovať príjem. Nie je to však typická SMS pôžička pre nezamestnaných, pretože nejaký príjem na splatenie úveru treba mať.

Ide o krátkodobé pôžičky s dobou splatnosti na 5, 10 alebo 15 dní, ktorú je možné za poplatok v prípade potreby predĺžiť.

Požičať sa dá suma od 20 do 350 eur a pôžička je bezúčelová. Na vybavenie stačí len občiansky preukaz. Hneď po schválení sú finančné prostriedky vyplácané priamo na bankový účet, obvykle do niekoľko minút, najneskôr do 24 hodín.

Nie je potrebné mať ani žiadneho ručiteľa alebo ručenie, s pôžičkou nie sú spojené žiadne skryté poplatky ani poplatky vopred.

V SMS Credits možno vybaviť pôžičku:

 • od 20 do 350 eur
 • netreba dokladať účel použitia peňazí
 • stačí občiansky preukaz
 • doba splatnosti od 5 do 15 dní

Samotná pôžička sa dá vybaviť zaslaním SMS správy, predtým je však potrebné sa registrovať online na webovej stránke nebankovej spoločnosti.

Home Credit

Pôžička pre nezamestnaných sa nedá síce vybaviť v Home Credit, ale táto nebanková spoločnosť poskytuje pre všetkých ostatných záujemcov spotrebiteľské pôžičky.

Na vybavenie pôžičky je potrebný občiansky preukaz, v individuálnych prípadoch môže poskytovateľ požadovať aj iné doklady. Požičať sa dá tzv. flexibilná pôžička, čo je bezúčelový úver poskytovaný od 400 do 10 000 eur, doba splatnosti závisí najmä od výšky úveru a nastavenej splátky.

Základné parametre flexibilnej pôžičky:

 • výška úveru od 400 do 10 000 eur
 • stačí občiansky preukaz
 • doba splatnosti závisí od výšky úveru a plátky

O úver je možné požiadať telefonicky, ale aj jednoducho online priamo na internetovej stránke nebankovej spoločnosti. Vybavenie, vedenie aj predčasné splatenie sú bez poplatku a do 30 dní je možné pôžičku zadarmo vrátiť.

V prípade potreby Home Credit poskytuje aj možnosť odložiť si splátku, k úveru je možné dohodnúť poistenie splácania a peniaze sa vyplácajú priamo na bankový účet do 24 hodín od podpísania a uzavretia zmluvy.

Táto pôžička je určená na menšie i väčšie výdavky a vďaka dlhšej dobe splatnosti sa dá mesačná splátka znížiť na minimum.

Pôžičkomat

Ak prídu nečakané výdaje a treba si požičať bezúčelovo a jednoducho, možno využiť aj rýchle online pôžičky Pôžičkomat. Ide o typické krátkodobé úvery na občiansky preukaz, kde nie je potrebné dokladovať výšku príjmu, je však potrebné mať určitý pravidelný príjem, aby bolo možné pôžičku splatiť.

Výška pôžičky pre nového žiadateľa je od 50 do 500 eur, avšak cez vernostný program je možné si požičať pre dlhodobých klientov až do 900 eur, samozrejme pri riadnom splácaní predošlých úverov.

Doba splatnosti je od 5 do 31 dní a úver sa vypláca priamo na bankový účet. Podmienkou na schválenie je mať vek nad 18 rokov a nebyť v omeškaní so splácaním iných splátok alebo úverov.

Vzhľadom na parametre pôžičky a podmienky poskytnutia je možné si požičať nielen pre zamestnancov, ale aj pre ženy na materskej, dôchodcov starobných alebo výsluhových, pre študentov alebo aj pre iných menej bonitných klientov.

Základné parametre úveru:

 • suma od 50 do 500 eur
 • splatnosť od 5 do 31 dní
 • k pôžičke stačí občiansky preukaz

S úverom nie sú spojené žiadne poplatky a väčšinou je vybavený do hodiny.

Bankové pôžičky na občiansky preukaz

Ihneď alebo takmer na počkanie sa dajú vybaviť aj niektoré úvery priamo v banke. Má to však niekoľko podmienok, pretože bežné pôžičky z bánk sú náročnejšie na čas a administratívu.

Najjednoduchšie sa da vybaviť úver v domovskej banke, kde má záujemca o pôžičku zriadený účet aspoň šesť mesiacov a chodí mu naň pravidelný príjem, prípadne aj v inej banke, pokiaľ je zamestnaný na trvalý pracovný pomer na Slovensku. Najčastejšie sa dajú získať len s občianskym preukazom dva typy úverov.

Kontokorent a kreditná karta

Kontokorent je banková služba, ktorá zvyčajne patrí k bežnému bankovému účtu. Klient tak môže čerpať z účtu peniaze, aj keď na ňom nemá dostatočnú hotovosť. Táto služba sa zvykne označovať aj ako kontokorentný úver, banka totiž klientovi peniaze operatívne požičia a klient sa tak dostáva na svojom účte do mínusu.

Na účte má vopred dohodnutý úverový limit, teda maximálnu čiastku, ktorú mu banka takýmto spôsobom požičia. Ide teda o povolené prečerpanie prostriedkov na bežnom účte.

 • v prípade kontokorentu alebo kreditnej karty ide o úvery s úverovým limitom a do výšky tohto limitu je možné čerpať pôžičku prakticky na čokoľvek
 • vzhľadom na to, že výška úveru je rádovo v stovkách až tisícoch eur, je vybavenie pôžičky len na občiansky preukaz bezproblémové a niekedy aj na počkanie
 • nie je daná žiadna pevná doba splatnosti a je možné peňažné prostriedky na účet alebo kreditku vracať aj po častiach, v závislosti od podmienok banky
 • úvery sú bezúčelové, ale banka si, podobne ako pri väčších pôžičkách, žiadateľa preverí, a tak sa nedá požičať napríklad pre nezamestnaných alebo bez registra
 • tieto úvery majú v ponuke menšie aj väčšie banky, napríklad mBank, Zuno alebo Poštová Banka

Zvyčajne pri kontokorente nebýva stanovená pevná splátka, avšak klient má na splatenie len určitý čas, počas ktorého sa musí na účte dostať opäť do plusu. Nevýhodou je vyššia úroková sadzba a s prečerpaním môžu byť spojené ďalšie poplatky.

Spotrebný úver

Spotrebný úver patrí medzi populárne bankové produkty, nájsť sa dá v ponuke každej jednej banky. Je bezúčelový a zvyčajne sa dá získať bez dokladovania príjmu. Avšak banky si preverujú bonitu klienta, teda či je žiadateľ schopný úver splácať.

 • spotrebné úvery sú klasické splátkové pôžičky určené aj na prefinancovanie väčších výdavkov; ide o úvery strednodobé aj na niekoľko rokov
 • podľa výšky je možné si ich vybaviť v domovskej banke aj bez dokladovania príjmu a na občiansky preukaz, ale je to individuálne podľa banky a klienta
 • úver sa vypláca jednorazovo a spláca mesačnými splátkami podľa splátkového kalendára
 • požičať sa dajú menšie úverové sumy na 500 eur, aj väčšie na 10 000 eur alebo viac, a to podľa bonity klienta
 • spotrebný úver bezúčelovo alebo aj účelovo sa dá požičať vo väčšine bánk, či už ide o ČSOB, SLSP, alebo aj menšie ako Sberbank

Rôzne typy pôžičiek poskytujú aj nebankové subjekty. Tu je ich rýchly prehľad:

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť odSplatnosť do
SMS Credits20 €350 €5 dní15 dní
Pôžičkomat50 €900 €5 dní31 dní
Home Credit400 €10 000 €3 roky7 rokov
Quatro400 €10 000 €1 rok8 rokov
Ponuka pôžičiek od nebankových spoločností

Oproti ponuke v bankách ich možno získať jednoduchšie, avšak často sú s nimi spojené vyššie úroky či poplatky.

Výhody pôžičiek na občiansky preukaz

Ponuka nebankových aj bankových pôžičiek na trhu je pomerne široká. Rýchlej forme pôžičiek na občiansky preukaz nemožno uprieť viaceré výhody:

 • vzhľadom na rýchle vybavenie aj online je možné si požičať veľmi jednoducho; pôžičku na občiansky preukaz možno získať od viacerých bánk aj nebankových spoločností
 • veľmi populárne sú aj krátkodobé a menšie úvery ako napríklad pôžička online alebo cez SMS, ktoré sa dajú vybaviť aj hneď alebo bez dlhšieho čakania
 • niektoré nebankové spoločnosti poskytujú pôžičky aj na opatrovateľský príspevok alebo menej bonitným klientom, napríklad aj pôžičky pre nezamestnaných

Banky na občiansky preukaz požičiavajú zväčša len svojim klientom, u ktorých vedia overiť schopnosť následného splácania pôžičky. V nebankových spoločnostiach si za splnenia istých podmienok môže požičať takmer každý.

Nevýhody pôžičiek na občiansky preukaz

Pôžičky na občiansky preukaz síce možno získať pomerne jednoducho, avšak aj takýto spôsob požičiavania peňazí má svoje nevýhody:

 • ak si chce človek požičať napríklad rýchly úver bez registra a dokladovania príjmu, väčšinou ide len o nebankové pôžičky s vysokým úročením a preplatením
 • v banke sa dá získať úver len u bonitných klientov s dostatočným príjmom, väčšinou len ak má žiadateľ zriadený účet v danej banke alebo je zamestnaný na trvalý pracovný pomer
 • pôžičky na občiansky preukaz sú často len na menšie sumy, napríklad ako mini úvery alebo malé úvery s kratšou dobou splatnosti, tie väčšie už vyžadujú obvykle aj iné doklady

Tak ako pri väčšine rýchlych pôžičiek, aj v prípade tých na občiansky preukaz treba v prvom rade dobre vyberať. Rýchle pôžičky bez dokladovania príjmu ponúkajú zvyčajne nebankové subjekty, hoci je ľahké ich získať, často majú vysoké úroky či poplatky oproti bankovým produktom.