Pri výbere sporenia berte v úvahu tieto faktory

Slovensko je stále národ konzervatívny a je to vidieť aj v oblasti financií. Veľa ľudí ešte aj dnes neverí bankám a našetrené peniaze si odkladá doma do „vankúša“.

Tí ostatní, čo sa rozhodnú šetriť v bankách siahajú taktiež po produktoch, ktoré nenesú so sebou žiadne riziko. Najčastejšie ide o sporiaci účet, a preto si v dnešnom článku povieme, na čo hľadieť pri výbere tohto finančného produktu.

Úrok

Pri výbere sporiaceho účtu sa všetci automaticky rozhodujeme podľa ponúkanej výšky úroku. Áno úrok je dôležitý, no nesmieme sa rozhodovať len na základe tohto faktora, ale musíme brať do úvahy aj ostatné a najlepšou kombináciou faktorov vybrať to správne sporenie.

Frekvencia úroku

Dôležitý faktor, pretože je rozdiel mať nejaký úrok, ktorý je úročený ročne alebo mesačne či štvrťročne. Hlavne pri väčších sumách peňazí to v konečnom účtovaní môže byť značne veľký, preto si to treba poriadne prepočítať.

Bežný účet

Veľa bánk si podmieňuje zriadenie sporiaceho účtu potrebou mať aj bežný účet. Ak už máte bežný účet niekde inde, stojí za zváženie či sa vám oplatí zakladať sporenie v takej banke, kde si budete musieť otvoriť aj bežný účet. Je to z jednoduchého dôvodu.

Veľakrát totiž to čo získate na sporení, stratíte na poplatkoch za vedenie bežného účtu. Týka sa to hlavne tých, ktorí plánujú šetriť v menších sumách, čiže asi väčšiny Slovákov.

Fixácia

Za zváženie stojí porozmýšľať nad sporením s fixáciou na určitý čas. V takomto prípade banky ponúkajú lepší úrok, pretože vedia, že môžu počas doby fixácie vaše peniaze „točiť“ ďalej. Takže, ak viete, že peniaze istú dobu nebudete potrebovať, tak sporiaci účet s fixáciou je dobrým riešením.

Pri výbere sporiaceho účtu treba brať do úvahy všetky faktory a nájsť ich najlepší spoločný prienik. Výsledkom bude sporenie, ktoré vám v rámci možností zabezpečí najlepší výnos.