Chcete začať s podnikaním?

Ak zvažujete odchod zo zamestnania alebo školy s tým, že chcete začať pracovať sami na seba, teda podnikať, zbystrite vašu pozornosť. Podnikanie je totiž lákavá forma zarábania peňazí, treba si však pred tým, ako sa doň naplno pustíte uvedomiť mnoho skutočností.

Ak si myslíte, že vstupom do podnikateľskej sféry budete sám sebe šéfom a pánom, myslite na to, že denno denne budete závisieť na úradoch a ich administratívnych pracovníkoch, akými sú napr. sociálna poisťovňa, živnostenský úrad, daňový úrad, zdravotná poisťovňa či dokonca banky.

Ak budete pracovať z domu, veľmi rýchlo zistíte, že to nemusí byť veľmi efektívne, nakoľko popri práci budete čas využívať aj na to že si vyperiete, naložíte umývačku riadu, vysypete smeti, uvaríte si obed, povysávate, zbehnete do potravín kúpiť niečo na večeru, zavoláte kamarátke, pustíte si telku, pôjdete von so psom, preparkujete auto, prezlečiete periny, polejete kvety, a kadečo iné, čo vás bude od reálnej práce zdržovať.

A pokiaľ to predsa len dokážete zvládnuť a vyhradiť si čas na prácu, časom budete mať pocit, že ste svoj domov tak trochu stratili – miesto, ktoré bolo predtým určené na oddych a relax, rodinu a priateľov, sa postupne a pomaly začne meniť na miesto pracovných stresov a preplnených šanónov.

Takisto treba myslieť aj na to, že ked’vstúpite na trh, okrem potenciálnych zákazníkov tam na Vás čaká aj konkurencia. Je na trhu už dlhšie, je skúsenejšia, má vybudované meno a reputáciu, popri tom pomerne dobre rozdelený trh a získaných klientov.

Pripravte sa na to, že budete musieť byť skutočne kreatívni a nájsť nové spôsoby ako z existujúcej služby či produktu, ktoré majú v ponuke vaši konkurenti, spraviť svoju vlastnú výhodu a pridanú hodnotu.

A ak začínate s niečím novým? Ani to nemusí byť výhra. Treba sa obrniť trpezlivosťou, ktorú budete potrebovať pri presviedčaní zákazníkov či klientov, ktorí daný produkt alebo službu uvidia po prvý krát.

Prečo sa oplatí začať podnikať? Ak si myslíte, že na to máte predpoklady, pretože chceťe naplniť svoje sny a najvnútornejšie túžby. Presne vtedy do toho chod’te!

A ešte jedno, ked’ nemáte finančné suchoty alebo aspoň dobrého investora vo Vašom okolí. A pamätajte si, iba vtedy, keď má vaše podnikanie zmysel, má zmysel podnikať.

TIP: Sieťový marketing môže byť tiež zaujímavým podnikaním, ak sa človek dobre vyzná v jeho výhodách aj nevýhodách.