Ako odhlučniť byt

Hluční susedia, štekajúci psi aj ruch z ulice dokážu poriadne znepríjemniť život. Kto nebýva zrovna na samote, musí s občasnými rušivými elementmi skrátka počítať. Niekedy nemusia byť susedia ani príliš hluční, na vine je zlá konštrukcia múrov domu. Čo keď je toho ale príliš a sťahovať sa nechcete? Ponúka sa odhlučnenie bytu.

Riešenie podomácky?

K najlacnejším riešeniam patrí prestavenie nábytku. Dajte ho k stene smerom k susedom, funguje aj veľký koberec pripevnený na stene. Je to ale len domácke riešenie, ktoré mnohým ľuďom stačiť nebude. Aké sú ďalšie možnosti?

Stavba novej priečky

Dobre izoluje polystyrén, ten ale v interiéri veľmi dobre nevyzerá a navyše sa ľahko poškodí. Praktickejší a estetickejší bude sadrokartón. Pokiaľ máte veľký byt a nebude vám vadiť niektoré miestnosti trochu zmenšiť, ponúka sa stavba novej priečky kúsok od tej existujúcej do hliníkového profilu. Väčšinou sa jedná práve o sadrokartón a vzniknutá medzera cca 5 cm sa vyplní minerálnou vatou.

Existujú sadrokartónové dosky na zadnej strane opatrené akusticky účinnou textíliou (vliesom). Niekedy stačí odhlučniť jednu stenu a problémy zmiznú. Cena sa odvíja od materiálu a ocenenia práce, najlacnejšie samozrejme bude postaviť si priečku svojpomocne alebo využiť služby známeho. Osvedčilo sa aj drevené obloženie s výplňou, dobrý efekt majú aj korkové dosky. Na strop sa tiež vyrábajú akustické kazetové podhľady.

Špeciálne akustické systémy

Existujú moderné akustické systémy, ktoré vytvoria priečku s garantovaným odhlučnením. Montujú sa nielen ako vnútorné priečky, ale aj ako podhľady alebo predsteny. Aplikujú sa priamo na pôvodnú stenu a ich hrúbka je len niekoľko cm. Niektoré sú odolné aj voči požiaru a vlhkosti.

Odhlučniť môžete pokojne aj kúpeľňu. Obojsmerná akustická izolácia zaistí pokoj aj vašim susedom, ak si radi pustíte nahlas hudbu, organizujete večierky, máte hlučné deti alebo hráte na nejaký hudobný nástroj.

Hluk šíriaci sa podlahou

Pálčivým problémom môže byť hluk šíriaci sa podlahami. Na priezvučnosť krokov by sa malo myslieť už pri plánovaní projektu, dodatočné opatrenia totiž nie sú úplne lacné. Ako vhodné riešenie sa ponúka zvukovo izolovaná plávajúca podlaha. Tá by mala pozostávať z troch hlavných vrstiev, a to nášľapnej, roznášacia a izolačná. Na trhu existujú aj špeciálne izolácie vhodné pod dlažbu, parkety a ďalšie nášľapné vrstvy.