Optický internet a jeho najväčšie výhody

opticky-internet

Bez internetu sa dnes nezaobíde ani jedna domácnosť, nie to ešte podnik alebo firma. Internet priniesol revolúciu v spôsobe, akým ľudia komunikujú, pracujú a učia sa, a stal sa neoddeliteľnou súčasťou života človeka.

Využíva sa nie len pri práci a učení, no ponúka aj obrovské množstvo zábavy z pohodlia domova. Na internete sa sledujú filmy, počúva hudba, hrajú hry, nakupuje sa a tiež pre ľudí otvoril svet sociálnych sietí.

Čo je to internet?

Otázka, ktorá dnes už kladená nie je, napriek tomu, že sa internet stal súčasťou každodenného života človeka. V skatke je však možné internet definovať ako globálnu sieť počítačov prepojených káblovými a bezdrôtovými technológiami. Táto sieť umožňuje používateľom prístup k údajom, ich zdieľanie a prenos. Práve týmto prepojením sa bude článok v nasledujúcich riadkoch zaoberať podrobnejšie.

Typy internetového pripojenia

V dnešnej dobre je dostupných niekoľko spôsobov, ako pripojiť na k sieti svoju domácnosť, poprípade firmu alebo podnik. Je možné pripojiť sa bezdrôtovo alebo pomocou rôznych typov káblov. Každý spôsob má svoje výhody a nevýhody. Najbežnejšie typy internetového pripojenia sú:

 • DSL internet

DLS je skratka pre Digital Subscriber Line, čo je typ širokopásmového pripojenia na internet. Využíva tradičné telefónne káble na poskytovanie vysokorýchlostného prístupu na internet s rýchlosťou až 25 Mb/s.

 • pevné bezdrôtové pripojenie (WIFI)

Na rozdiel od tradičných káblových pripojení, ako napríklad DSL, pevné bezdrôtové pripojenie nevyžaduje fyzické vedenie. To z neho robí pohodlné a nákladovo efektívne riešenie pre mnohé odľahlé oblasti, ktoré nemusia mať prístup k tradičným káblovým pripojeniam.

 • spoločný ethernetový rozvod v dome

Funguje na princípe vedenia ethernetových káblov z centrálneho miesta, ako je router, do každej miestnosti v dome. To umožňuje káblové pripojenie do každej miestnosti, čo znamená rýchlejší a spoľahlivejší prenos údajov ako bezdrôtové pripojenie.

Posledným spôsobom internetového pripojenia je optický kábel, ktorému sa bude v nasledujúcich riadkoch venovať viac pozornosti najmä pre množstvo výhod, ktoré ponúka.

Optický internet

V súčasnosti je veľmi obľúbeným spôsobom pripojenia optický internet. Je to najmodernejšie a najspoľahlivejšie internetové pripojenie, ktoré je momentálne k dispozícii. Na prenos dát využíva svetelné impulzy a je schopné poskytovať vyššiu rýchlost a stabilitu ako akýkoľvek iný typ pripojenia. Optický internet sa rýchlo stáva zlatým štandardom v oblasti domáceho a podnikového pripojenia.

Ako funguje optický internet?

V digitálnom veku je rýchlejší internet vždy žiadaný. Optický internet sa stal alternatívou vysokorýchlostného internetu, ktorý nesklame. Ako však tento typ pripojenia funguje?

Pri optike si treba predstaviť optické káble, ktoré bývajú najčastejšie zakopané v zemi. Pri optickom pripojení je využívaný špeciálny typ kábla. Ten je vyrobený zo sklenených alebo plastových vlákien na prenos dát rýchlosťou niekoľkokrát vyššou ako tradičné medené káble. Tieto vlákna majú neobmedzenú kapacitu a sú najrýchlejším a najlepším spôsobom prenosu dát.

Rýchlosť optického internetu je oveľa vyššia ako rýchlosť tradičného káblového alebo DSL internetu. Je to preto, že svetelné signály sa šíria oveľa rýchlejšie ako elektrické signály a môžu prekonávať väčšie vzdialenosti.

Optický internet sa najskôr využíval vo veľkých firmách, podnikoch, bankových inštitúciách, ale dnes sa už postupne stáva štandartom aj na pripojenie domácností.

Typy optického káblu

Vzhľadom na rastúcu popularitu optického internetu sa posúva vpred aj technológia. V súčastnosti existujú tri typy optického pripojenia.

 1. FTTH alebo FTTP: „Fiber To The Home“ alebo „Premises“ – ide o najrýchlejšie a najspoľahlivejšie optické pripojenie, pretože vlákna prichádzajú „priamo k dverám“.
 2. FTTC: „Fiber to the Curb„- v tomto prípade sa optické vlákno dostane na stĺp pred domom, ale odtiaľ sa použije koaxiálny kábel
 3. FTTN: „Fiber To The Node“ alebo „Neighborhood“ – optické vlákno sa dostane do vzdialenosti približne jedného kilometra od domu, následne je pripojenie vedené medenými drôtmi čo spôsobuje, že ide o najpomalšiu z možností

Možno to pôsobí ako priveľmi technická informácia. Je však dobré pri prezeraní ponuky poskytovateľov vedieť aspoň v jednoduchosti rozlíšiť, čo tieto skratky znamenajú a ako to ovplivní výslednú rýchlosť.

Aké sú najväčšie výhody optického pripojenia?

Optický internet je najmodernejším spôsobom pripojenia do siete a prináša so sebou mnoho výhod. Optické vlákna majú takmer neobmedzenú kapacitu a preto možno hravo povedať, že optické prípojky nepotrebujú žiadne zdokonalenie.

 • Rýchlosť: Optický internet je neuveriteľne rýchly, takže je ideálny pre tých, ktorí potrebujú prenášať veľké súbory, poprípade hrať online hry. Môže dosahovať rýchlosť až 10 Gb/s a niektorí poskytovatelia ponúkajú rýchlosť až 1 Gb/s. To je výrazne vyššia rýchlosť ako pri tradičných medených pripojeniach, ktoré môžu byť obmedzené len na niekoľko Mbps.
 • Spoľahlivosť: Optický internet je vysoko spoľahlivý a poskytuje konzistentné pripojenie, ktoré sa len zriedkakedy preruší. Je to spôsobené fyzikálnymi vlastnosťami optických káblov, ktoré sú menej náchylné na rušenie ako tradičné medené pripojenia.
 • Bezpečnosť: Optický internet je tiež oveľa bezpečnejší ako tradičné pripojenia. Dôvodom je, že údaje sa posielajú prostredníctvom svetelných impulzov, čo hackerom a iným škodlivým subjektom sťažuje zachytenie a prístup k informáciám.
 • Náklady: Optický internet je často drahší ako tradičné pripojenia, avšak náklady sú kompenzované vyššou rýchlosťou a spoľahlivosťou pripojenia. Okrem toho mnohí poskytovatelia ponúkajú balíky, ktoré zahŕňajú ďalšie funkcie, napríklad bezplatnú inštaláciu a zľavy za podpísanie dlhodobej zmluvy.
 • Rovnaká rýchlosť pre sťahovanie aj nahrávanie súborov: Káblový internet má rôzne rýchlosti sťahovania a odosielania, pričom rýchlosť odosielania je oveľa nižšia. Väčšina ľudí viac sťahuje ako odosiela, takže poskytovatelia internetu dávajú väčší dôraz práve na sťahovanie. Pri rýchlosti optického internetu tento pomalý čas nahrávania odpadá.
 • Hranie videohier: Rýchlosť optického internetu je svätým grálom herného pripojenia. Nie je to tým, že by hranie hier využívalo veľké množstvo dát. V čom je teda problém? Konzistentnosť. Drobný výpadok v nesprávnej chvíli môže v hre „stáť život“. V káblovom internete alebo DSL pripojení sa neustále vyskytuje množstvo malých výpadkov. Pri optickom pripojení nie.

Ako je možné vidieť, optický internet má v porovnaní s tradičnými medenými pripojeniami mnoho výhod. Je rýchlejší, spoľahlivejší a tiež bezpečnejší. Z dlhodobého hľadiska môže byť aj nákladovo efektívnejší, pretože vyššia rýchlosť a spoľahlivosť môžu uľahčiť udržiavanie pripojenia a prácu.

Nevýhody

Nič nie je dokonalé a je preto na mieste spomenúť aj niekoľko nevýhod, ktoré so sebou optický internet prináša a tiež problémy, ktorým môže v budúcnosti čeliť.

V dnešných dňoch je hlavnou nevýhodou najmä dosah. Dostupnosť je najlepšia vo veľkých metropolitných oblastiach, pričom mimo mesta môže byť s pripojením problém. Pred podpísaním plánu je dôležité preskúmať dostupnosť optického internetu v danej oblasti.

Ďalšou nevýhodou, ktorá priamo nadväzuje na tú prvú je pomalé tempo rastu. Snaha o zavedenie optického internetu pre širšie spektrum ľudí sa spomalila kvôli nástupu bezdrôtového internetu 5G. Ten môže poskytnúť rýchlost 10-krát vyššiu ako optické vlákna a to dokonca bez káblov. Hlavní operátori sa predháňajú v zavádzaní 5G. Veľa z nich od plánov s optickými káblami upustila.

No a v neposlednom rade treba tiež uviesť vyššiu cenu. Ako je bolo spomenuté, vysoká cena je kompenzovaná vyššou rýchlosťou a väčšou spoľahlivosťou. No stále sa pre veľa ľudí môže jednať o prekážku.

Záver

Aj napriek uvedeným nevýhodám sa dá optický internet stále považovať za jednu z najlepších možností v rámci pripojenia. Hoci sa na Slovensku nevyužíva veľmi dlho, v iných krajinách sú optické káble samozrejmosťou. Ak je v hľadáčiku spoľahlivé a bezpečné internetové pripojenie, optický internet môže byť tou správnou voľbou.