Pôžička na auto – účelová či neúčelová

pozicka na auto

Možno ste aj Vy dosiahli v živote ten moment, keď sa Vám už nechce každé ráno bežať na autobus či električku a uvítali by ste možnosť vlastného auta. Alebo hľadáte skrátka pohodlnú rýchlu možnosť dopravy, aby ste ušetrený čas mohli využiť lepšie. A pritom nemusíte mať dostatok peňazí na účte… Čo teraz? Pozrime sa, aké sú možnosti získania pôžičky na auto.

Finančný trh ponúka niekoľko možností, ako si zaobstarať auto, aj keď nemáte dostatok finančných prostriedkov. Využiť môžete napríklad účelovú alebo neúčelovú pôžičku, leasing alebo operatívny leasing.

Možnosti financovania nákupu auta:

  • Účelová pôžička
  • Neúčelová pôžička
  • Leasing
  • Operatívny leasing

Účelová či neúčelová, to je otázka

Neúčelová pôžička slúži v zásade na čokoľvek a nebudete pri nej musieť preukazovať konrétne použitie. Účelová pôžička na auto je odôvodnená len pri kúpe auta a musíte ju podľa toho aj dokladovať. Vďaka jej účelovosti získate tiež nižšiu úrokovú sadzbu a dlhšiu dobu na splatenie. Navyše oproti leasingu bude auto vo Vašom vlastníctve ihneď po kúpe.

Účelová pôžička

V tomto prípade predložíte banke, či inému subjektu, od ktorého si požičiavate peniaze, priamo faktúru na kúpu auta. Túto faktúru platí následne banka predajcovi auta a Vy ani neprídete do styku s peniazmi.

Spotrebný úver pre financovanie vozidiel od ČSOB

Môžete ho využiť na kúpu osobného auta, ale napríklad dodávky, štvorkolky či motorky. V prípade, že si vyberiete vozidlo u predajcu, s ktorým banka priamo spolupracuje, môžete mať vybavenú pôžičku do 30 minút. Splácať ho môžete v rovnomerných, aj nerovnomerných splátkach. K autu Vám poskytne ČSOB aj poistenie povinné, havarijné, prípadne aj poistenie finančnej straty. Poistku môžete splatiť hneď, alebo ako súčasť mesačných splátok.

Spotrebný úver na čokoľvek od Slovenskej sporiteľne

Pokiaľ ste sa rozhodli pre neúčelový úver, určite sa nájde veľa ponúk. V Slovenskej sporiteľni získate úver bez poplatkov, budete mať zaručenú úrokovú sadzbu po celú dobu splácania už od 7,9% ročne. Účel dokladovať nemusíte a auto sa stáva hneď Vaším majetkom.

Leasing

Takisto táto možnosť je vhodná na kúpu auta, avšak oproti predošlým má veľkú nevýhodu: auto, ktoré splácate nie je Vaše. Na konci zmluvy, keď ho splatíte, odkúpite auto od finančnej inštitúcie za dohodnutú sumu. Napriek tomu, že nie ste majiteľom auta, platíte za opravy. Pri zriaďovaní leasingu sa spravidla požaduje akontácia, čo je vlastne záloha, podobne ako keď si prenajímate byt. Výška akontácie sa pritom pohybuje od 10 – 80 % podľa typu auta.

Operatívny leasing

Je to forma prenájmu vozidla, na rozdiel od predošlého však nemusíte vozidla na konci zmluvy odkúpiť. Naopak, po skončení zmluvy, ak budete mať záujem, získate nové auto na operatívny leasing na novú zmluvu.