Ako začať podnikať?

Ani vás už nebavia dennodenne 8 hodinové smeny, komandovanie od nadriadených, láka vás možnosť zarábania si na seba a pre seba a nie pre iných?

Ak nepatríte medzi tých šťastných, ktorý sa ku financiám dostanú náhodne a sú tak zaobstaraný na celý život ak máte trošku kreativity, tak aj pre vás je tu nejaká tá možnosť zarobenia si. Začnite podnikať!

Prinášame vám rady ako začať:

1. Zrealizujte nápad v čom by ste chceli začať podnikať. Získajte informácie, a spravte si prieskum na trhu. Iba tak zistíte, či váš nápad je schopný zaplniť dieru na trhu, alebo budete musieť so svojimi výrobkami a službami bojovať s existujúcou konkurenciou.

Snažte sa získať, čo najviac informácií o podnikateľoch poskytujúcich rovnaké alebo podobné výrobky, prípadne služby. Poradte sa aj so známymi, či váš nápad je originálny, alebo vám ho hneď zamietnu, lebo to čo sa vám môže zdať super, pre iného to môže byť úplný nezmysel.

2. Zákony, zákony, zákony. Spoznávanie vašich zákonných práv a povinností „za pochodu“ vás môže stáť veľa času aj peňazí. Preto sa ešte pred začiatkom podnikania snažte získať aspoň obraz o všeobecných  povinnostiach podnikateľa a povinnostiach, ktoré sa špecificky týkajú vášho biznisu.

Ak ste už pevne rozhodnutý a oboznámení so všetkými nástrahami ale, aj výhodami podnikania a idete do toho naplno, počiatočným vkladom sa istotne nedajte odradiť. Počiatočný vklad sa vám aj tak časom vráti.

3. Porovnajte si dostupné bankové produkty pre podnikateľov a požiadajte ich o predloženie ponuky, ktorá zohľadní vaše potreby. Ak preferuje živnosť, informujte sa na príslušnom úrade práce, či máte nárok na príspevok na podnikanie.

4. Živnosť alebo eseročka? Pri rozhodovaní medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzením (s.r.o.) zohľadňujte všetky ich výhody a nevýhody. Založenie živnosti, jej prevádzkovanie a ukončenie je nepomerne jednoduchšie ako pri eseročke. Pri eseročke je ukončenie podnikania oveľa zložitejšie.

Na druhej strane, ako živnostník ručíte celým svojím majetkom, ale ako spoločník v eseročke len do výšky svojho nesplateného vkladu.

Ak už ste si všetky potrebné náležitosti pri začatí podnikania vybavili a pochopili, na rade je tá lukratívnejšia časť –  budovanie si značky – obchodného mena, ktoré vaše podnikanie bude charakterizovať.

Vaše obchodné meno by malo vašich zákazníkov a obchodných klientov zaujať. Nezabudnite, že dôležitý je prvý dojem vyberte si názov, ktorý bude vystihovať to čo robíte a prečo to robíte.