Blackjack

Blackjack patrí medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie kartové hry. Je vyhľadávaný najmä preto, že hráči sa nespoliehajú len na svoje šťastie, ale naopak, hráči môžu svoju šancu na výhru ovplyvniť vhodne zvolenou stratégiou. Blackjack má veľa názvov ako napríklad 21, Oko berie alebo Gespenst.

Táto kartová hra sa začala hrávať vo francúzskych kasínach okolo roku 1700 a na začiatku 18. storočia v USA. V polovici 20. storočia sa začali používať kalkulačky na znevýhodnenie kasín a neskôr sa uskutočnili mnohé zmeny, ktoré začali zvýhodňovať kasína.

Medzi tieto výhody patrili napríklad zariadenia na miešanie kariet, ktoré znižovali šance tým, ktorí karty sledovali a počítali. V roku 1962 Edward O. Thorp vyvinul prvú techniku počítania kariet bez pomoci kalkulačky. Napísal knihu o BlackjackuAko zvíťaziť nad kasínom.

Samozrejme kasína túto knihu nenávideli lebo kvôli nej prichádzali o zisky. Tak zmenili pravidlá Blackjacku tak, aby sa ťažšie vyhrávalo. Ale to netrvalo dlho, pretože hráči začali protestovať proti týmto pravidlám a strata ziskov prinútila kasína vrátiť sa ku starým pravidlám.

Cieľom Blackjacku je poraziť krupiéra, a to tak, že svojim súčtom kariet sa musí najviac priblížiť číslu 21 a zároveň musí dosiahnuť vyšší súčet ako krupiér.

Každý hráč dostane na začiatku hry dve karty. Krupiér ponúka počas hry ďalšie karty, ale hráč sa musí rozhodnúť, či bude ďalej ťahať alebo nie. Kto má po ukončení hry najvyšší súčet kariet (max. 21) vyhráva.

Krupiér má presne vymedzené pravidlá:

 • pokiaľ je súčet kariet menší ako 16, musí si zobrať ďalšiu kartu
 • ak má súčet 17 alebo viac, musí zostať stáť a nesmie si zobrať ďalšiu kartu

Hráči majú počas hry viac možností ako krupiér a používajú sa pre nich typické anglické výrazy:

 • hit – znamená vziať si ďalšiu kartu od krupiéra
 • stand – hráč zostane stáť pretože je spokojný so svojím súčtom kariet alebo už nechce ďalšiu kartu
 • double – zdvojnásobiť stávku – hráč dostane poslednú kartu od krupiéra. Niekedy pravidlá kasína umožňujú zdvojnásobiť stávku, keď má hráč už iba jednu kartu
 • split – hra sa dá rozdeliť v prípade, ak má hráč dve karty rovnakej hodnoty. S každou kartou sa hrá potom samostatná hra o samostatnú stávku. Je to špecifický spôsob zdvojnásobenia stávky
 • surrender – vzdať sa – pokiaľ hráč neverí svojim dvom kartám hneď po rozdaní, môže sa vzdať a krupiér mu polovicu stávky vráti. Later surrender – nie je možné sa vzdať, pokiaľ je prvá karta krupiéra desiatka alebo eso a dosiahol by Blackjack. Pokiaľ sa vzdá predtým ako sa overí, či by krupiér dosiahol Blackjack hovoríme o „early surrender“
 • Insurance – poistiť sa – ak má krupiér prvú kartu eso, hráči majú možnosť poistiť sa proti Blackjacku krupiéra skôr ako si zoberie ďalšiu kartu

Základné pravidlá v Blackjacku môžu byť v každom kasíne mierne upravené, ale tieto zmeny sa týkajú len pri možnosti zdvojnásobiť stávku alebo rozdeliť hru:

 • Zdvojnásobenie stávky je dovolené len pri tvrdých súčtoch 9,10,11 alebo 10,11
 • Ak dostane hráč dve esá a rozhodne sa rozdeliť hru, dostane na každé eso jednu kartu a končí
 • Ak hráč rozdelí hru a dostane ďalšiu kartu rovnakej hodnoty, môže hru zase rozdeliť na tri alebo na štyri samostatné hry. Ale tento viacnásobný split nebýva často povolený
 • Zdvojnásobenie stávok môže byť zakázané pokiaľ bola hra rozdelená

Ako sme už spomínali, ak hráč dosiahne vyšší súčet ako krupiér, vyhráva a je vyplatený v pomere 1:1. Ak hráč a zároveň aj krupiér dosiahnú Blackjack, končí to remízou. Ak má krupiér prvú kartu eso, ponúkne hráčovi možnosť okamžitej výplaty v pomere 1:1.

Remíza je aj v prípade, ak karty krupiéra a hráča sú zhodné a stávky sa vracajú. Hráč prehrá vždy, ak jeho súčet presiahne 21 bez ohľadu na súčet kariet krupiéra. Ak krupiér presiahne 21, prehráva a vypláca všetkých hráčov, ktorí nepresiahli tento súčet.