Sedma

sedma

Tento druh kartovej hry sa často nazýva aj „Červená sedma“ a je určená pre dvoch až štyroch hráčov. Hrá sa s balíčkom 32 mariášových kariet. Poďme sa bližšie pozrieť na pravidlá tejto hry.

Najdôležitejšími kartami v hre sú sedmy, ktoré prebíjajú ostatné karty. Esá a desiatky majú hodnotu po 10 bodov. Pokiaľ hrajú len traja hráči, pred hrou sa z balíčka odstránia dve nebodované karty.

Zväčša ide o hodnotu 8 a 9. Hráč, ktorý dostane červeného kráľa a zároveň v prípade jeho odhalenia je nútený hrať sám proti ostatným dvom hráčom. V tomto prípade má červený kráľ hodnotu sedmy a ostatné karty a ich výška nemajú v tejto hre žiadny význam.

Každý hráč dostane štyri karty, ostatné karty sa položia rubovou stranou navrch. Hra sa začína tým, že hráč položí kartu ľubovoľnej hodnoty a protihráč, ktorý chce vyhrať kolo, musí položiť kartu rovnakej hodnoty.

Ak takú kartu nemá alebo ju položiť nechce, tak môže položiť hocijakú inú. Pokiaľ nikto nepotvrdí kartu rovnakej hodnoty, tak sa hra vráti k prvému hráčovi, ktorý si kartu otočí a nechá ju pred sebou a stáva sa jeho ziskom, ale nemôže s ňou už ďalej pokračovať v hre.

Výnimku tvorí sedma, ktorá má úlohu žolíka a môže nahradiť ľubovoľnú kartu a hráč s ňou môže hrať aj naďalej. Pokračuje ten hráč, ktorý vyhral predchádzajúce kolo a hráči si doplnia z kôpky taký počet kariet, aby každý hráč mal znova po štyri karty.

Hráč môže počas hry získať maximálne 90 bodov. Pokiaľ porazení hráči nezískajú žiadne body, tak za víťazstvo sa prideľujú dva body. A ak nezískajú žiadne karty, tak víťazný pár získa až tri body. Ak má niektorý hráč všetky štyri karty rovnakej hodnoty, hovoríme o spálenej hre a hráč okamžite končí a vyhráva.

Hra môže byť spálená aj postupným odkladaním kariet, kedy hráč vynesie prvý kartu a ostatní hráči vynesú postupne ostatné karty rovnakej hodnoty. V tomto prípade hru vyhráva hráč, ktorý doložil poslednú kartu a získava jeden bod.

Karty mieša a rozdáva ten, ktorý prehral predchádzajúce kolo a hru začína hráč, ktorý naopak predchádzajúce kolo vyhral. Na začiatku každej hry je možnosť vymeniť si karty za protihráčové, ale inak je zakázané sa počas celej hry dohadovať medzi spoluhráčmi.

Ak dvaja spoluhráči po sebe vynesú kartu rovnakej hodnoty a ak ju nasledujúci hráč takisto má, jeho povinnosťou je ju vyložiť. Toto pravidlo platí len v rámci jedného kola.