Sedma – pravidlá hry

sedma

Sedma je tradičná kartová hra, ktorú si na Slovensku obľúbili celé generácie hráčov. V týchto krajinách je hra známa aj pod názvom „Sedmice“ alebo „Sedmici“. Je to triková hra pre dvoch až štyroch hráčov a je podobná populárnej hre Srdcia.

Hoci sedma nie je zložitá hra, môže byť pomerne náročná. Hráči musia byť strategickí pri výbere kariet, ako aj pri rozhodovaní o vedení alebo nasledovaní hodnoty karty. Je to hra plná dôvtipu a zručnosti a určite poskytne hodiny zábavy. Ako sa hrá sedma a aké sú jej základné pravidlá?

Pravidlá sedmy

Hra sa hrá so štandardným balíčkom 32 kariet. Karty sú zoradené od esa (vysoké) po sedmičku (nízke). Hráči dostanú po štyri karty. Zvyšok balíčka sa položí lícom nadol do stredu stola.

Tento druh kartovej hry sa často nazýva aj „Červená sedma“ a je určená pre dvoch až štyroch hráčov. Hrá sa s balíčkom 32 mariášových kariet. Aké sú základné pravidlá a ako sa hrá sedma?

Najdôležitejšími kartami v hre sú sedmy, ktoré prebíjajú ostatné karty. Esá a desiatky majú hodnotu po 10 bodov. Pokiaľ hrajú len traja hráči, pred hrou sa z balíčka odstránia dve nebodované karty. Zväčša ide o hodnotu 8 a 9.

Hráč, ktorý dostane červeného kráľa a zároveň v prípade jeho odhalenia je nútený hrať sám proti ostatným dvom hráčom. V tomto prípade má červený kráľ hodnotu sedmy a ostatné karty a ich výška nemajú v tejto hre žiadny význam.

Ako sa hrá sedma?

Každý hráč dostane štyri karty, ostatné karty sa položia rubovou stranou navrch. Hra sa začína tým, že hráč položí kartu ľubovoľnej hodnoty a protihráč, ktorý chce vyhrať kolo, musí položiť kartu rovnakej hodnoty.

Ak takú kartu nemá alebo ju položiť nechce, tak môže položiť hocijakú inú kartu. Pokiaľ nikto nepotvrdí kartu rovnakej hodnoty, tak sa hra vráti k prvému hráčovi, ktorý si odhodené karty otočí, nechá si ich pred sebou a stáva sa ich ziskom, ale nemôže s nimi už ďalej pokračovať v hre.

Výnimku tvorí sedma, ktorá má úlohu žolíka a môže nahradiť ľubovoľnú kartu a hráč s ňou môže hrať aj naďalej. Pokračuje ten hráč, ktorý vyhral predchádzajúce kolo a hráči si doplnia z kôpky taký počet kariet, aby každý hráč mal znova po štyri karty.

Hráč môže počas hry získať maximálne 90 bodov. Pokiaľ porazení hráči nezískajú žiadne body, tak za víťazstvo sa prideľujú dva body. A ak nezískajú žiadne karty, tak víťazný pár získa až tri body. Ak má niektorý hráč všetky štyri karty rovnakej hodnoty, hovoríme o spálenej hre a hráč okamžite končí a vyhráva.

Hra môže byť spálená aj postupným odkladaním kariet, kedy hráč vynesie prvý kartu a ostatní hráči vynesú postupne ostatné karty rovnakej hodnoty. V tomto prípade hru vyhráva hráč, ktorý doložil poslednú kartu a získava jeden bod.

Karty mieša a rozdáva ten, ktorý prehral predchádzajúce kolo a hru začína hráč, ktorý naopak predchádzajúce kolo vyhral. Na začiatku každej hry je možnosť vymeniť si karty za protihráčové, ale inak je zakázané sa počas celej hry dohadovať medzi spoluhráčmi.

Ak dvaja spoluhráči po sebe vynesú kartu rovnakej hodnoty a ak ju nasledujúci hráč takisto má, jeho povinnosťou je ju vyložiť. Toto pravidlo sedmy platí len v rámci jedného kola.

Kartové hry pre dvoch

Kartové hry pre dvoch hráčov sú zábavným a náročným spôsobom trávenia času. Tieto hry ponúkajú vzrušujúci a strategický spôsob interakcie. Hoci existuje mnoho kartových hier, ktoré sa dajú hrať vo dvojici, tu sú niektoré z najobľúbenejších:

  • Vojna: Cieľom vojny je vziať si všetky karty z balíčka a hráč s najvyššou kartou na konci hry vyhráva. Pri hre dostane každý hráč polovicu balíčka a karty sa položia lícom nadol. V každom ťahu si obaja hráči vytiahnu vrchnú kartu zo svojej kôpky a hráč s vyššou kartou si vezme obe karty a pridá ich na spodok svojej kôpky.
  • Gin Rummy: Cieľom hry je získavať body vytváraním kombinácií (setov a sérií) a odhadzovaním kariet, ktoré nepomôžu vytvoriť kombinácie. Pri hre dostane každý hráč 10 kariet a zvyšné karty sa položia lícom nadol do stredu stola. V každom ťahu si hráči z balíčka alebo z odkladacieho balíčka vytiahnu kartu a potom odhodia jednu kartu z ruky. Kolo sa končí, keď jeden z hráčov vytvorí zo všetkých svojich kariet spojenie a odhodí poslednú kartu.
  • Srdcia: Pri hre dostane každý hráč 13 kariet a zvyšné karty sa položia lícom nadol do stredu stola. V každom ťahu sa hráči musia riadiť farbou a snažiť sa vyhrať trik tak, že majú najvyššiu kartu vyloženej farby. Na konci každého kola sa hráčom pridelia body na základe kariet, ktoré v danom triku získali. Hra sa končí, keď jeden z hráčov dosiahne 100 bodov.

Toto je len niekoľko z mnohých kartových hier pre dvoch hráčov. Či už niekto hľadá klasickú kartovú hru alebo niečo strategickejšie, určite sa nájde kartová hra pre dvoch hráčov, ktorá bude každému vyhovovať.

Kartové hry online

Kartové hry sú súčasťou mnohých kultúr už po stáročia a teraz si ich môže každý zahrať aj online. Online kartové hry sú skvelým spôsobom, ako zostať v kontakte s priateľmi a rodinou, alebo si dokonca nájsť nových priateľov. S rozvojom technológií sa kartové hry stávajú čoraz obľúbenejšími, pretože si ich možno vychutnať z pohodlia domova.

Online kartové hry ponúkajú širokú škálu možností, od klasických hier, ako je solitér, blackjack a poker, až po modernejšie hry, ako sú Magic: The Gathering a Hearthstone. Všetky tieto hry možno hrať na počítači, tablete alebo smartfóne, takže človek môže hrať s kýmkoľvek a kdekoľvek.

Niektoré z najpopulárnejších online kartových hier majú aj špecializované komunity hráčov, ktoré môžu byť skvelé na učenie sa stratégií a tipov na zlepšenie hry.

Okrem klasických kartových hier je online k dispozícii aj mnoho ďalších možností. Niektoré hry napríklad ponúkajú turnaje alebo súťaže, v ktorých možno vyhrať ceny alebo dokonca skutočné peniaze. Existuje aj mnoho možností free-to-play, takže netreba investovať žiadne peniaze, aby si človek hru užil.

Jednou zo skvelých vecí na online kartových hrách je, že si ich možno užívať príležitostne aj súťažne. Či už chce niekto hrať pre zábavu, alebo vyzvať seba a ostatných, každý si tu nájde niečo pre seba. Online kartové hry sú tiež skvelým spôsobom, ako si skrátiť čas, ak niekto kvôli zlému počasiu alebo iným okolnostiam uviazol doma.

Celkovo sú online kartové hry skvelým spôsobom, ako si udržať kontakt s priateľmi a rodinou, zabaviť sa a dokonca vyhrať nejaké ceny. Ak niekto hľadá nový spôsob, ako si užiť kartové hry, mal by vyskúšať online kartové hry.

Sedmové karty

Sedmové karty je balíček hracích kariet, ktorý má spolu 32 kariet. Najčastejšie sa používa na hru francúzsky tarot, ale môže sa použiť aj na iné kartové hry, ako je napríklad sedma. Balíček obsahuje štyri farby, z ktorých každá pozostáva z ôsmich kariet: zeleň, červeň, žaluď a guľa.

Sedmové karty sú obľúbenou voľbou pre mnohé kartové hry, pretože poskytujú dobrú rovnováhu medzi zložitosťou a jednoduchosťou. Tento balíček je jednoduchší na naučenie ako štandardný balíček 52 kariet používaných na hranie žolíka, ale stále ponúka dostatočnú rozmanitosť, aby boli hry zaujímavé.

Štyri farby poskytujú jednoduchý spôsob identifikácie a zapamätania si kariet, zatiaľ čo štyri dvorné karty pridávajú hre úroveň stratégie a zložitosti.

Hry so sedmovými kartami

Medzi najpopulárnejšie hry, ktoré sa hrajú so sedmovými kartami patria:

  • Francúzsky tarot je najobľúbenejšia hra, ktorá sa hrá s balíčkom 32 kariet. Cieľom hry je získať čo najviac trikov, čo sú sady štyroch kariet. Hráči musia licitovať o právo byť vedúcim a potom sa pokúsiť vyhrať triky zahraním najvyššej karty farby, ktorá bola vedená. Táto hra si vyžaduje dobrú znalosť kariet a ich hodnôt, ako aj dostatočnú dávku stratégie.
  • Babka je kartová hra čiastočne podobná mariášu. Najmä pre detí sú jej pravidlá jednoduchšie na pochopenie, a preto ju obľubujú. Princípom hry je nazbierať čo najmenej trestných bodov, ktoré sú niektorým kartám pridelené. Za každú červenú (srdcovú) kartu sú to dva body a za zeleného horníka štyri body.
  • Kent sa hrá vo dvojiciach. Každá dvojica si zvolí heslo a úlohou jednotlivca je nazbierať 4 rovnaké karty a potom dať spoluhráčovi vopred dohodnuté znamenie (napr. žmurknutie, pohyb rúk, dotyk nôh pod stolom, prednesenie dohodnutého slovného výrazu, jednoducho čo si kto vymyslí).

Sedmové karty sa dajú použiť aj na iné kartové hry, ako napríklad rook, pinochle či mariáš.

  • V hre rook je cieľom získať čo najviac bodov získaním trikov. Každá farba má inú bodovú hodnotu a vyhráva hráč, ktorý má na konci hry najviac bodov.
  • Pinochle je hra, v ktorej sa berú triky a ktorá je podobná bridžu. Hráči musia licitovať o právo byť vyhlasovateľom a potom sa pokúsiť vyhrať triky zahraním najvyššej karty farby, ktorá bola vyložená.
  • Mariáš je kartová hra, ktorá sa hrá so sedmovými kartami, najčastejšie sa hrá v trojici a pochádza z Nemecka. 

Či už hrá niekto francúzsky tarot, rook, pinochle alebo mariáš, sedmové karty sú skvelým spôsobom, ako si užiť hru s priateľmi a rodinou. Vďaka vyváženej kombinácii zložitosti a jednoduchosti je prístupný začiatočníkom a zároveň dostatočne náročný na to, aby sa pri ňom zabavili aj skúsení hráči.