Elektromobil – ekologický a ekonomický spôsob dopravy

elektromobil

V posledných rokoch zaznamenal predaj elektromobilov obrovský nárast popularity. Pre spotrebiteľov sú atraktívne hlavne pre svoje environmentálne a finančné výhody. Ako získať lacný elektromobil za výhodnú cenu?

Elektromobily existujú už dlho, avšak len nedávno sa stali populárnou voľbou pre tých, ktorí chcú znížiť svoj vplyv na životné prostredie. Elektromobily sú poháňané elektrickou energiou namiesto benzínu a stávajú sa čoraz populárnejšími vďaka nižším emisiám a vyššej účinnosti.

Elektromobil – výhody

Elektromobily sa stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou pre tých, ktorí hľadajú ekologickú alternatívu k tradičným automobilom s benzínovým pohonom. Elektromobily majú množstvo výhod, ktoré z nich robia atraktívnu voľbu pre mnohých ľudí:

 • produkujú výrazne menej emisií ako iné typy automobilov, čím sa znižuje znečistenie ovzdušia aj emisie skleníkových plynov
 • elektromobily sú efektívnejšie a ich tankovanie stojí menej ako tankovanie benzínových vozidiel
 • elektromobily sú oveľa tichšie ako benzínové autá
 • vyžadujú veľmi malú údržbu a nepotrebujú výmenu oleja
 • poskytujú vynikajúci zážitok z jazdy – dokážu rýchlo zrýchľovať a ponúkajú dobrý výkon napriek menšej veľkosti motora

Elektrické autá ponúkajú mnoho výhod, vďaka ktorým sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú znížiť svoj vplyv na životné prostredie a zároveň si užiť skvelý zážitok z jazdy.

Výrobcovia elektromobilov

Keďže elektromobily sa na cestách stávajú čoraz bežnejšími, výrobcovia elektromobilov sa objavujú po celom svete. Tieto spoločnosti investujú do elektrických vozidiel veľké prostriedky a neustále inovujú, aby boli ich vozidlá efektívnejšie, štýlovejšie a spoľahlivejšie. Ak sa niekto rozhoduje, aké auto kúpiť, tu sú niektorí z najväčších výrobcov elektromobilov na súčasnom trhu.

Tesla je pravdepodobne najznámejším výrobcom elektromobilov na svete. Nissan je ďalším veľkým menom v oblasti elektromobilov.

BMW je ďalším lídrom v oblasti elektromobilov. Spoločnosť je už dlho známa svojimi vysokovýkonnými luxusnými vozidlami, ale v posledných rokoch začala BMW vyrábať aj elektrické modely.

Volkswagen je jedným z najstarších a najobľúbenejších výrobcov automobilov na svete a teraz vstupuje do sveta elektromobilov.

Toto sú len niektoré z najväčších a najinovatívnejších výrobcov elektromobilov na trhu. Okrem týchto najznámejších výrobcov sa výrobe elektromobilov venujú aj značky Honda, Hyundai, Kia, Toyota, Mercedes-Benz či Škoda.

Keďže čoraz viac vodičov si uvedomuje svoju uhlíkovú stopu a požaduje efektívnejšie vozidlá, tieto spoločnosti sú pripravené spôsobiť revolúciu v automobilovom priemysle.

Mnoho výrobcov klasických áut sa v dnešnej dobe venuje aj výrobe elektromobilov.

Elektromobil – cena

Napriek počiatočným nákladom na kúpu alebo leasing automobilu sú elektromobily vďaka dlhodobej úspore nákladov vynikajúcou voľbou pre vodičov, ktorí chcú znížiť svoju uhlíkovú stopu a ušetriť peniaze za palivo.

Náklady na elektromobil sa výrazne líšia v závislosti od značky a modelu, ale priemerná cena nového elektromobilu je približne 29 000 €.

Mnohé z faktorov, ktoré prispievajú k cene elektrických áut, vrátane ceny batérií, typu použitého motora a výrobných a montážnych nákladov, sa však postupne stávajú dostupnejšími. To viedlo k tomu, že čoraz viac modelov elektromobilov je k dispozícii za nižšie ceny.

Ako získať lacný elektromobil?

Jednou z prekážok vstupu do sveta elektromobility môže byť zaobstarávacia cena nového vozidla. Možno, že človek nechce zvoliť práve najlacnejší elektromobil priamo z výroby, ale radšej by siahol po strednej alebo vyššej triede. Vtedy už predajná cena pri novom vozidle môže byť pomerne vysoká.

Možných riešení je vtedy niekoľko. Dá sa napríklad využiť leasing alebo si kúpiť jazdený elektromobil. V obidvoch prípadoch to bude chcieť trochu trpezlivosti, kým človek nájde tú ideálnu ponuku. Samozrejme, že je tu aj možnosť kúpiť elektromobil z bazáru, vtedy si ale treba dávať pozor na niektoré kľúčové veci.

Elektromobil – predaj

Predaj elektromobilov sa v posledných rokoch výrazne zvýšil vďaka lepšej technológii, cenám paliva a vládnym stimulom. Keďže tieto faktory zostávajú aj naďalej atraktívne, budúcnosť predaja elektromobilov sa javí ako svetlá, keďže stále viac ľudí sa rozhoduje pre tieto ekologické vozidlá.

Svetu elektromobility sa dnes venuje aj najznámejší e-shop s elektronikou. V ponuke obchodu Alza sa ešte donedávna predával elektromobil Jaguar I-PACE, Aixam E City pack či Nový Nissan Leaf. Dnes je to už skôr o širokej ponuke príslušenstva, primárne vo forme nabíjacích staníc, adaptérov a nabíjacích káblov. Elektrické autá jednoducho získavajú čoraz väčšiu pozornosť.

Predám elektromobil – bazár

Elektromobily za výhodnú cenu možno nájsť aj na rôznych online bazároch pri vyhľadávaní „predám elektromobil“. Ceny týchto jazdených automobilov sa pohybujú od 8 500 € za mini elektromobil a od 12 500 € za klasický elektromobil.

Na online bazároch možno nájsť na predaj napríklad tieto značky elektromobilov:

 • Toyota elektromobil
 • Mercedes elektromobil
 • Škoda elektromobil
 • Renault elektromobil
 • Volkswagen elektromobil
 • BMW elektromobil

Online bazáre môže byť skvelým miestom, kde sa dá kúpiť či predať jazdený elektromobil za výbornú cenu.

Ako funguje nabíjačka na elektromobil?

Zatiaľ čo technológia elektromobilov prešla dlhú cestu, technológia ich nabíjania stále zaostáva. Nabíjačky na elektromobil sa vyrábajú v dvoch hlavných formách.

 • Nabíjačky úrovne 1 používajú štandardnú 120 V zásuvku s cieľom pomaly nabíjať auto rýchlosťou približne 6 – 8 km za hodinu nabíjania. Tieto typy nabíjačiek na elektromobil sú cenovo dostupnejšie a sú vhodné, ak človek nepotrebuje nabíjať auto rýchlo.
 • Nabíjačky úrovne 2 naopak používajú 240 V zásuvku na oveľa rýchlejšie nabíjanie elektromobilu. Tento typ nabíjačky za hodinu nabíjania zabezpečí dojazd 40 až 80 km, takže ak sa človek s nabíjaním svojho auta ponáhľa, je to tá správna voľba.

Elektromobily majú potenciál spôsobiť revolúciu v spôsobe jazdy, ale je dôležité uistiť sa, že ich človek nabíja správne a bezpečne.

Nabíjačka na elektromobil slúži na maximálne využitie potenciálu elektrických áut.

Ktorý elektromobil je najlacnejší?

Dnešná ponuka automobiliek je všestranná a aj v nižších cenových kategóriách sa nachádzajú zaujímavé elektromobily, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Na pozíciu aktuálne najlacnejšieho elektromobilu pre rok 2023 sa dostala nová Dacia Spring Electric s cenou začínajúcou na 20 250 €. Nasledujú modely značky Smart a potom sa už ceny prakticky prehupnú cez hranicu 30 000 €.

Medzi najlacnejšie elektromobily predávané na Slovensku patria:

 • elektromobil Dacia Spring Electric
 • Smart EQ ForTwo
 • Citroën ë-Berlingo
 • elektromobil Hyundai KONA Electric
 • KIA e-Niro elektromobil
 • Honda-e elektromobil

Toto je len niekoľko vybraných modelov elektromobilov dostupných za pomerne výhodné ceny v rozsahu od 20 250 € do 39 290 €.

Mini elektromobil

Elektromobily mini ponúkajú nielen ekologickejšie riešenie prepravy, ale aj neuveriteľné pohodlie. Väčšina elektromobilov sa dodáva s malými rozmermi, vďaka čomu ich možno ľahko zaparkovať takmer kdekoľvek. To je výhodné najmä v mestských oblastiach, kde môžu mať tradičné vozidlá problém s hľadaním parkovacích miest.

Ak by niekto hľadal mini elektromobil do mesta, tak je tu model Renault Twizy s cenou od 12 800 €. Háčikom je jeho dojazd 100 km, ale hlavne fakt, že ide o auto pre jednu osobu. 

Mini elektomobil pre jednu osobu predstavuje výhodný spôsob dopravy do práce či do mesta.

Dotácie na elektromobil

Dotácie na elektromobil sa aktuálne pre rok 2023 nechystajú. Očakávané tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov sa síce snaží pretlačiť Akčný plán rozvoja elektromobility, no kedy a v akej podobe budú aktuálne zatiaľ nie je známe.

Posledné kolo poskytlo dotácie na elektromobil vo výške 8 000 € a na plug-in hybride 5 000 €. Aká bude výška dotcií v treťom kole zatiaľ nie je známe. Jeden z teoretických návrhov, ktorý sa riešil na úrovni Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), hovoril o dotáciách na batériové elektromobily v rozmedzí 5 000 € až 10 000 €.

Jednotlivé značky elektromobilov však ponúkajú rôzne bonusy a akciové ceny, ktoré predajné ceny elektromobilov tlačia dole bez ohľadu na dostupnosť štátnych dotácií. Navyše sa v ostatnej dobe začína rozbiehať boj o kategóriu lacných elektromobilov. To dáva nádej do budúcnosti, že elektromobily budú dostupné pre širšiu verejnosť za výhodné ceny.