Pôžička na auto alebo leasing?

Väčšina rodín vlastní aspoň jedno auto, s ktorým prepravujú deti do školy a jazdia na nákupy, do práce a na výlety. Nie každý z nás má ale našetrených dosť peňazí, aby si mohol kúpiť auto z vlastných zdrojov. V takom okamihu môžeme využiť pôžičku na auto alebo lízing. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma finančnými produktmi a aký sa vám oplatí?

O cene auta rozhoduje aj typ pohonnej hmoty. Naftové motory vyžadujú vyššie vstrekovacie tlaky a viac nafty na ich pohon ako benzínové motory. Vozidlá poháňané naftou sú konštruované s inými komponentmi. Náklady na tieto komponenty sa premietajú do ceny motorovej nafty a sú jedným z dôvodov, prečo je nafta drahšia ako benzín.

Pôžička na auto

Účelový úver s výhodnými podmienkami

Na nákup automobilu si môžete dojednať spotrebiteľský úver, ale oveľa výhodnejším spôsobom financovania je účelová pôžička na auto. Z tohto úveru smiete zaobstarať iba auto a peniaze nemôžete použiť na nič iné. Toto obmedzenie je vyvážené nižším úrokom a dlhšou dobou splatnosti. Po zakúpení automobilu z pôžičky sa ihneď stávate jeho majiteľom.

Zvoliť pôžičku bez navýšenia alebo nie?

Stále viac predajcov automobilov láka zákazníkov na pôžičku na auto bez navýšenia. Znamená to, že nezaplatíte žiadne úroky ani RPMN. Pripadá vám taká pôžička výhodná? Nenechajte sa tým úplne zmiasť, aj úverové spoločnosti musia z niečoho zarábať. Náklady na splátky sú premietnuté do ceny automobilu a v konečnom dôsledku zaplatíte viac, ako keby ste zakúpili auto za bežnú cenu a financovali ho účelovým úverom.

Ponuky účelových pôžičiek na finančnom trhu

Pôžičky s ručením autom si môžete dojednať v banke alebo nebankovej spoločnosti. Bankové pôžičky vychádzajú lacnejšie, ale musíte doložiť svoj príjem a súhlasiť s nahliadnutím do registra dlžníkov. Nebankové spoločnosti nastavili miernejšie podmienky pre získanie pôžičky na auto, avšak kompenzujú ich vyšším RPMN a kratšou dobou splatnosti.

Leasing

Dostupný leasing na auto

Záujemcovia o nový automobil zvažujú aj možnosť leasingu. Ten má tú prednosť, že na neho dosiahnu ľudia naprieč spoločnosťou, pretože leasingové spoločnosti žiadateľa preverujú v menšej miere než banky. Auto na leasing je obľúbené najmä u podnikateľov, pretože môžu využiť daňové výhody a vykonať zrýchlený odpis vozidla.

U leasingu nie ste majiteľom vozidla

Dohodnutím lízingu sa však nestávate majiteľom vozidla a do poslednej splátky patrí auto do majetku spoločnosti. V prípade operatívneho lízingu neprechádzajú vlastnícke práva vozidla na klienta ani po úplnom splatení leasingu. A čo nastane v momente, keď sa rozhodnete vozidlo odpredať a nemáte zaplatený leasing? Niektoré spoločnosti tento krok neumožňujú alebo vám naúčtujú sankčné poplatky.

Povinná úhrada akontácie

Pri uzatvorení zmluvy o leasingu musíte uhradiť akontáciu, ktorá sa pohybuje vo výške 10 % z ceny vozidla. Po celú dobu splácania automobilu financujete zo svojho poistenia, opravy a prevádzku vozidla. Pri čerpaní operatívneho leasingu je situácia iná: platíte mesačný prenájom a leasingová spoločnosť hradí servis, povinné ručenie a havarijné poistenie so spoluúčasťou 5 až 10 %.