Na čo sa poisťovne najčastejšie u dopravných nehôd vyhovárajú?

Odmietla Vám poisťovňa vyplatiť poistné plnenie po dopravnej nehode, alebo ho výrazne skrátila? Nie ste sami. Vybrali sem pre Vás tri výhovorky, ktoré poisťovne používajú, aby klientom nemuseli vyplácať vzniknuté škody.

Aby ste získali to najvýhodnejšie havarijné poistenie a vyhli sa problémom pri dopravných nehodách, môžete si porovnať havarijné poistenia cez našu kalkulačku. Kalkulačka porovná tie najvýhodnejšie a najlacnejšie havarijné poistenia na trhu a vďaka tomu môžete ušetriť desiatky percent ročne.

Vybaviť si najlacnejšie havarijné poistenie >

1. Nehoda sa nestala tak, ako tvrdíte

Častou výhovorkou poisťovne v prípade dopravnej nehody je, že podľa vykonaného prešetrenia sa autohavária nestala tak, ako popisujete. Na základe toho vám poistné plnenie zamietnu v celom rozsahu, a to aj napriek tomu, že obaja účastníci nehody tvrdia to isté. Niekedy dokonca nepomôže ani potvrdenie zo strany príslušníkov policajného zboru.

Nenechajte to tak! Pokiaľ sa nehoda naozaj stala tak, ako popisujete, ale v poisťovni ju nechcú uznať, trvajte na svojom. Pomôcť vám môže spolupracujúci advokát.

2. Nové súčiastky zhodnotili vaše vozidlo

Predstavte si, že do vás narazí iný vodič, ktorý uzná, že nehodu spôsobil on. Spoločne všetko spíšete a odveziete automobil do servisu. Po mesiaci si spolu s vozidlom preberiete aj veľmi vysokú faktúru za jeho opravu. Potrebné dokumenty pošlete do poisťovne.

Tá vás ale o pár dní nepríjemne prekvapí správou o skrátenom poistnom plnení. Dôvod? Do auta vám namontovali nové diely.

Ďalej sa dočítate, že sa kvôli novým súčiastkam zvýšila hodnota vášho vozidla. Tie, ktoré vám po nehode v servise vymenili boli už totiž opotrebované. Paradoxne tak zo svojho zaplatíte to, že do vás niekto nabúral a spôsobil tým škody, ktoré v servise museli opraviť. Poisťovne sa v týchto prípadoch odvolávajú na tzv. amortizáciu a krátia tak poistné plnenie aj o tisícky eur.

Nenechajte sa oklamať. Na tieto výhovorky nemajú nárok. Hodnota vozidla sa po havárii vždy znižuje, takže o obohatenie majiteľa v tomto prípade ísť nemôže. Navyše je v rozpore s dobrými mravmi, aby ten, ktorý nehodu nezapríčinil, doplácal na chybu vinníka.

3. Nezaplatíme, pretože sa s druhým vodičom poznáte

Menej častým, ale o to zvláštnejším dôvodom, prečo v poisťovni váš nárok zamietli, je domnienka o tom, že sa s druhým vodičom poznáte.

Nezáleží na tom, či je to pravda, alebo ste sa nikdy pred nehodou nestretli. Na základe tohto tvrdenia vám poistné plnenie odmietnuť nemôžu. Výnimkou by bola situácia, kedy by bolo možné dokázať, že nehoda bola nafingovaná a s druhým vodičom ste sa spoločne pokúsili o poistný podvod.

V prípade, že im k tomuto záveru chýbajú dôkazy, nemôžete byť nijako potrestaní. Autonehody tohto typu sa navyše v menších obciach stávajú pomerne často. Trvajte na vyplatení poistného v plnej výške.

Ako riešiť spor s poisťovňou?

Pokiaľ nie ste s vyšetrovaním zo strany poisťovne spokojní, vždy sa odvolajte a žiadajte preskúmanie. Ak vám ani potom vyplatenie poistného plnenia neuznajú, kontaktujte právnika.