Výmena poškodenej bankovky – čo robiť

Výmena poškodenej bankovky môže byť pre niektorých ľudí stresujúcou a otravnou záležitosťou. Príčiny poškodenia môžu byť rôznorodé, od nešetrného zaobchádzania s peniazmi, po vplyv poveternostných podmienok. Ak sa stane, že človek sa v peňaženke ocitne poškodená bankovka, netreba zúfať. Existuje niekoľko spôsobov, ako túto situáciu vyriešiť bez veľkého úsilia.


Obsah článku


Výmena poškodenej bankovky je možná na pobočkách banky alebo v Národnej banke Slovenska.

Ako vyzerá poškodená bankovka?

Poškodená bankovka môže vyzerať rôzne, v závislosti od typu a závažnosti poškodenia.

Natrhnutá alebo roztrhaná: Bankovka môže mať natrhnutie alebo roztrhnutie rôznych veľkostí a tvarov. Môže ísť o malé natrhnutie okraja bankovky, až po roztrhnutie na dve alebo viacero častí.

Opotrebovaná: Bankovka môže byť ošúchaná, vyblednutá alebo znečistená. Môže mať zmäknutý povrch, ošúchané rohy alebo okraje alebo stratu farby.

Popísaná alebo pokreslená: Bankovka môže mať na sebe nápisy, kresby alebo iné poznámky. Môže byť popísaná perom, ceruzkou, fixkou alebo iným nástrojom.

Znehodnotená: Bankovka môže byť poškodená ohňom, vodou, chemikáliami alebo inými vplyvmi. Môže byť zafarbená, spálená, rozstrapkaná alebo rozleptaná.

Chýba časť: Z bankovky môže chýbať malá časť, napríklad kúsok okraja alebo väčšia časť, ktorá môže znemožniť jej identifikáciu.

Zlepená: Bankovka môže byť zlepená z dvoch alebo viacerých častí alebo môže mať na sebe lepidlo alebo iné lepiace materiály.

Prepichnutá: Bankovka môže mať dierky od dierkovača, sponiek alebo iných predmetov.

Falšovaná: Bankovka môže byť falšovaná, t.j. vyrobená nelegálne a nie je pravou bankovkou.

Ak si človek nie je istý, či je bankovka poškodená natoľko, aby ju obchodník odmietol prijať, môže ju skúsiť vymeniť v banke.

Roztrhnutá bankovka – čo s ňou?

S roztrhnutou bankovkou má jej držiteľ niekoľko možností:

Vymeniť ju v banke:

 • Národná banka Slovenska (NBS): NBS vymieňa poškodené bankovky a mince zadarmo, ak je poškodenie menšie ako 50%. V prípade poškodenia nad 50% je nutné preukázať, že chýbajúce časti boli zničené.
 • Komerčné banky: Komerčné banky taktiež vymieňajú poškodené bankovky, avšak za poplatok a len vtedy, ak chýba menej ako 1 cm z bankovky.

Použiť v obchode:

 • Niektoré obchody a prevádzky akceptujú mierne poškodené bankovky, ako napríklad natrhnuté alebo znečistené. Je to však na ich zvážení a nie sú povinní ich prijať.

Roztrhnutá bankovka nemusí byť hneď katastrofou. Či je možné ju použiť, alebo ju treba vymeniť, závisí od viacerých faktorov.

Kde vymeniť poškodené bankovky?

Ak sa človek zamýšľa nad tým, kde vymeniť poškodené bankovky, je dobré vedieť, že ich je možné vymeniť na dvoch miestach:

1. Národná banka Slovenska (NBS):

 • NBS vymieňa poškodené bankovky a mince zadarmo, ak je poškodenie menšie ako 50%. Ak je poškodenie väčšie ako 50%, musí sa preukázať, že časti, ktoré chýbajú, boli zničené.
 • Výmenu je možné uskutočniť osobne v pokladnici NBS v Bratislave alebo v jednej z jej expozitúr.
 • Poškodenú bankovku je možné taktiež poslať poštou na adresu NBS.

2. Komerčné banky:

 • Komerčné banky vymenia poškodené bankovky, avšak podmienky výmeny sa líšia v závislosti od banky. Je dobré sa preto informovať v pobočke o podmienkach výmeny, prípade poplatkoch.

Ak má držiteľ u seba poškodenú bankovku, je výhodou mať poznatky, kde ju vymeniť. Ak ju obchod neakceptuje, má tak iné možnosti, ako neprísť o bankovku úplne.

Je výmena poškodenej bankovky zadarmo?

Výmena poškodenej bankovky môže byť zadarmo, avšak nie vždy.

V Národnej banke Slovenska (NBS) je výmena poškodených bankoviek a mincí zadarmo, ak je poškodenie menšie ako 50%.

V komerčných bankách nemusia vymieňať poškodené bankovky zadarmo. Väčšinou si účtujú poplatok za výmenu poškodených bankoviek.

Papierové peniaze a ich hodnota

Papierové peniaze slúžia ako nástroj na vzájomné platenie za tovary a služby. Ich vznik sa datuje už od stredoveku, kedy sa začali používať v západnej Európe ako náhrada za ťažké kovy, ako napríklad zlato či striebro.

 • Dnes tvoria neoddeliteľnú súčasť hospodárskeho systému a mnoho transakcií sa uskutočňuje práve pomocou papierových peňazí. Hlavnou funkciou papierových peňazí je slúžiť ako platidlo a uľahčovať výmenu tovaru a služieb medzi jednotlivými ľuďmi a spoločnosťami. Ich používanie umožňuje vytvoriť si predstavu o hodnote výrobkov a tak zabezpečiť ekonomickú stabilitu.
 • Pri vytváraní peňazí musia banky a štáty dbať na rovnováhu medzi množstvom peňazí v obehu a množstvom tovaru a služieb, ktoré tieto peňažné jednotky reprezentujú. Akákoľvek nesprávna manipulácia s množstvom peňazí môže spôsobiť infláciu alebo defláciu, čo by mohlo viesť k destabilizácii celého hospodárstva.
 • Papierové peňažné jednotky majú tiež symbolický význam pre každú krajinu. Ich vzhľad sa často mení v súlade s politickými, spoločenskými či kultúrnymi zmenami. Tieto ikonické či symbolické peňažné jednotky sú súčasťou národných tradícií a kultúrnych odkazov. Mnohé krajiny na svojich bankovkách zobrazujú významné historické udalosti, osobnosti či prírodné krásy, ktoré sa stávajú hrdým symbolom a súčasťou národného povedomia.

V súčasnosti sa však objavujú aj nové trendy a spôsoby platieb, ako napríklad bezkontaktné platby alebo virtuálne peniaze. Napriek tomu papierové bankovky zostávajú dôležitou súčasťou finančného systému.

Je možná výmena centov na pošte?

Nie, výmena centov na pošte nie je možná. Slovenská pošta, a.s. nie je banková inštitúcia a nemá licenciu na výmenu peňazí.

Existuje však viacero alternatívnych možností, ako sa zbaviť centov:

1. V bankách:

 • Väčšina bánk umožňuje výmenu centov za eurá v rámci bežných bankových služieb.
 • Poplatky za výmenu sa líšia v závislosti od banky a objemu mincí.
 • Pre informáciu o podmienkach a poplatkoch za výmenu centov je vhodné kontaktovať banku.

2. V obchodoch:

 • Niektoré obchody a supermarkety ponúkajú možnosť výmeny centov za eurá pri platení za nákup.
 • Minimálna suma nákupu a poplatky za výmenu sa líšia v závislosti od obchodu.

3. V automate na mince:

 • Niektoré banky a obchodné centrá prevádzkujú automaty na mince, ktoré umožňujú výmenu centov za eurá.
 • Pred použitím automatu je dobré prečítať si pokyny a informácie o poplatkoch.
Aj keď výmenu centov nie je možné uskutočniť na pošte, existujú aj iné riešenia pre vykonanie tohto úkonu.

Výmena centov v banke

Možnosť výmeny centov v banke sa líši v závislosti od konkrétnej banky a jej pravidiel.

Poplatky:

 • Väčšina bánk si účtuje poplatok za výmenu centov.
 • Výška poplatku sa líši v závislosti od banky a objemu mincí.
 • Niektoré banky ponúkajú bezplatnú výmenu centov pre klientov s určitým typom účtu.

Postup výmeny:

 • Pre výmenu centov treba navštíviť pobočku banky.
 • Pripraviť si centy.
 • V pokladnici banky predložiť centy a požiadať o výmenu za eurá.
 • Bankový pracovník spočíta centy a vystaví doklad o výmene.
 • V závislosti od banky je možné za výmenu centov dostať hotovosť alebo sa peniaze pripíšu na bankový účet.

Dôležité informácie:

 • Niektoré banky nemusia akceptovať všetky typy centov (napr. poškodené, znečistené, cudzie meny).
 • Banky nemusia mať k dispozícii neobmedzený počet eur na výmenu centov.

Výmena centov v banke je teda možná, ale v každom prípade je vhodné sa predtým informovať o podmienkach.

Kde zameniť mince bez poplatku?

Najlepšou možnosťou, kde zameniť mince bez poplatku, je Národná banka Slovenska (NBS).

NBS umožňuje výmenu euromincí v nominálnych hodnotách 5, 10, 20, 50 centov, 1 a 2 eurá bez poplatku do 100 kusov. Ak sa predloží viac ako 100 kusov euromincí týchto nominálnych hodnôt, NBS si účtuje poplatok vo výške 1% z hodnoty všetkých predložených euromincí.

Výmenu 1 a 2 centových eurových mincí NBS realizuje bez poplatku bez ohľadu na počet.

Ak sa záujemca zamýšľa, kde zameniť mince bez poplatku, bude najideálnejšie, ak navštívi pobočku Národnej banky Slovenska. Je to rýchly a efektívny spôsob. V prípade pochybností sa odporúča kontaktovať banku pre ďalšie podrobnejšie informácie.