Vzácne známky – zbieranie známok, história, hobby

Zberateľstvo známok, známe aj ako filatelia, je obľúbeným koníčkom po celom svete. Zberateľov priťahujú známky pre ich historický význam, umeleckú hodnotu a kultúrne zastúpenie. Aká je história zbierania známok? Kde kúpiť poštové známky?

Zbieranie známok nie je len o získavaní pekných kúskov papiera; je to fascinujúci spôsob, ako preskúmať svetovú históriu, geografiu a kultúru prostredníctvom miniatúrnych umeleckých diel.

Zbieranie známok história

Zberateľstvo známok, známe aj ako filatelia, je obľúbeným koníčkom, ktorý siaha až do polovice 19. storočia. Zahŕňa zbieranie a štúdium poštových známok, ako aj súvisiacich položiek, ako je poštová história, pohľadnice a obaly.

Prvá poštová známka, známa ako Penny Black, bola vydaná v Spojenom kráľovstve 1. mája 1840. To znamenalo začiatok moderného poštového systému a tiež vyvolalo záujem o zbieranie známok. Čoskoro nato začali ďalšie krajiny vydávať vlastné známky a zberatelia sa objavili v rôznych krajinách sveta ako napríklad Francúzsko či Belgicko.

Jedným z prvých zberateľov známok bol školák menom Louis Braille, ktorý vyvinul systém Braillovho písma pre nevidiacich. Zbieral známky a používal ich na vytváranie reliéfnych obrázkov, ktoré umožňovali nevidiacim rozpoznávať rôzne krajiny a denominácie.

Koncom 19. storočia sa zbieranie známok stalo rozšíreným a uznávaným koníčkom. Na uľahčenie výmeny známok a poznatkov medzi zberateľmi vznikli známkové kluby a spolky. Prvá výstava známok, Filatelistická výstava City of London, sa konala v roku 1890, čím ďalej propagovala tento koníček a spájala zberateľov.

Na začiatku 20. storočia si zbieranie známok naďalej získavalo popularitu. Objavili sa predajcovia známok, ktorí ponúkali širokú škálu známok na predaj alebo obchod. Vyrábali sa aj katalógy a publikácie známok, ktoré zberateľom poskytli cenné informácie o známkach a ich hodnotách.

Počas 2. svetovej vojny poskytovalo zbieranie známok formu úniku pre mnohých ľudí. Známky sa stali spôsobom, ako cestovať po svete z pohodlia domova a zbieranie ponúkalo rozptýlenie od vojnových útrap.

V prvých rokoch zbierania známok využívali zberatelia svoju vlastnú vynaliezavosť na vystavenie a usporiadanie svojich známok. Známky sa často lepili priamo na stránky a zbierky sa ukladali do albumov alebo zásobníc. S rastúcou popularitou tohto koníčka boli vyvinuté špecializované albumy na známky a príslušenstvo, aby vyhovovali potrebám zberateľov.

Ako pristupovať ku zbieraniu známok

Existuje niekoľko spôsobov, ako pristupovať k zbieraniu známok. Niektorí zberatelia sa zameriavajú na konkrétnu krajinu alebo región a zbierajú známky, ktoré predstavujú jej históriu, kultúru a úspechy. Iní zbierajú známky podľa tém, ako sú zvieratá, šport alebo slávni ľudia. Niektorí sa radšej sústredia na konkrétne obdobie, napríklad na viktoriánsku éru alebo 2. svetovú vojnu.

Zberatelia známok môžu známky získavať rôznymi spôsobmi. Jedným zo spôsobov je ich nákup od predajcov, buď na výstavách známok alebo online. Niektorí zberatelia tiež medzi sebou obchodujú so známkami, pričom často budujú obojstranne výhodné vzťahy, ktoré trvajú roky.

Ďalším spôsobom, ako získať známky, sú aukcie známok, kde sa vzácne a hodnotné známky predávajú tomu, kto ponúkne najvyššiu ponuku. Okrem toho sa zberatelia môžu pripojiť k filatelistickým spoločnostiam a klubom, kde si môžu vymieňať známky, zúčastňovať sa stretnutí a podujatí a podeliť sa o svoje znalosti a odborné znalosti s kolegami zberateľmi.

Zbieranie známok posyktlo v krušných časoch ĺudom určitú formu úniku od toho, čo sa odohrávalo za ich oknami.

Zbieranie známok – hobby

Zberatelia sú často veľmi hrdí na svoje zbierky známok, ktoré starostlivo organizujú a vystavujú v albumoch alebo vitrínach. Mnoho zberateľov používa špecializované nástroje a vybavenie, ako sú kliešte na pečiatky na manipuláciu s pečiatkami bez toho, aby ich poškodili, meradlá perforácie na meranie rozstupov malých otvorov v známkach a detektory vodoznakov na identifikáciu skrytých vodoznakov na známkach.

Zbieranie známok je viac než len hobby; má aj vzdelávaciu a historickú hodnotu. Prostredníctvom známok získavajú zberatelia pohľad na rôzne kultúry, politické udalosti a historické míľniky. Známky často obsahujú dôležité postavy, orientačné body a symboly, ktoré odrážajú identitu a dedičstvo krajiny. V tomto zmysle možno zbieranie známok vnímať ako formu rozprávania príbehov, keďže každá známka predstavuje časový okamih a poskytuje pohľad do minulosti.

Zberateľstvo známok má navyše umelecký prvok. Známky sú zložité umelecké diela, starostlivo navrhnuté a vyrobené tak, aby prezentovali kultúru a úspechy krajiny. Od žiarivých farieb až po detailné rytiny, známky možno oceniť pre ich estetickú krásu. Niektorí zberatelia sa zameriavajú na vzácne a hodnotné známky s jedinečným dizajnom alebo tlačovými chybami, iní zase oceňujú tematické kolekcie, ktoré rozprávajú ucelený vizuálny príbeh.

Zbieranie známok – vzácne známky

Vzácne známky označujú poštové známky, ktoré sú obzvlášť neobvyklé a ťažko sa hľadajú. Tieto známky môžu mať tlačové chyby, môžu pochádzať z obmedzeného nákladu alebo majú jedinečný dizajn alebo vlastnosti, vďaka ktorým sú veľmi vyhľadávané zberateľmi.

Vzácne známky môžu mať na filatelistickom trhu významnú hodnotu, pričom niektoré dosahujú vysoké ceny na aukciách alebo medzi zberateľmi. Tieto známky sú často vnímané ako cenené prírastky do zbierky známok, a to ako pre ich nedostatok, tak aj pre jedinečný kus histórie, ktorý predstavujú.

Vzácne najdrahšie známky

Zatiaľ čo mnohé známky môžu mať sentimentálnu alebo historickú hodnotu, niektoré známky získali notoricky známe uznanie pre svoju vzácnosť a astronomické ceny. Tieto vzácne a drahé známky sa stali legendárnymi vo filatelistickom svete, pričom zberatelia aj investori súperili o možnosť vlastniť ich. Tu sa ponoríme do niektorých z najdrahších známok, ktoré sa kedy predali, a preskúmame ich príbehy.

  • Britská Guyana 1c Magenta 

Britská Guyana 1c Magenta je všeobecne považovaná za najcennejšiu známku na svete. Táto jedinečná známka, vydaná v roku 1856, má zdobený obrys a loď plávajúcu po rieke Demerara v Južnej Amerike. V dôsledku chýb tlače je známe, že existuje iba jeden exemplár. V roku 2014 dosiahol v aukcii závratnú cenu 9,5 milióna dolárov.

  • Havajskí misionári

Havajskí misionári sú sériou známok vydaných v roku 1851 na použitie na listy posielané misionármi. Tieto známky s ich zložitým dizajnom a nominálnymi hodnotami od 2 centov do 5 dolárov sú dnes veľmi žiadané. Kompletná sada 1851 misionárov sa v roku 2005 predala za 633 250 dolárov.

  • Treskilling Yellow

The Treskilling Yellow je známka zo Švédska, ktorá bola vytlačená modro-zelenou farbou v roku 1855. V dôsledku nefunkčného tlačiarenského lisu však bola jedna 3-skillingová známka omylom vytlačená žltým atramentom, čím sa stala jedinou – druh veci. V roku 1996 bol predaný za približne 2,3 milióna dolárov.

  • Maurícius „Blue Penny“

Maurícius „Blue Penny“ je jednou z najvzácnejších a najvyhľadávanejších známok na svete. Táto centová známka, vydaná v roku 1847, obsahuje slová „Pošta“ a je vytlačená modrou farbou. Je známe, že existuje iba dvadsaťšesť kópií s príkladmi na obale aj mimo neho. Je neuveriteľné, že v roku 1993 sa jedna z týchto známok predala za rekordnú cenu 4 milióny dolárov.

Zberatelia sú často veľmi hrdí na svoje zbierky známok, ktoré starostlivo organizujú a vystavujú v albumoch alebo vitrínach.

Zberateľské známky

Zberné známky sú obľúbeným artiklom medzi zberateľmi známok. Tieto známky sa zvyčajne dodávajú v súboroch alebo sériách, ktoré vydávajú poštové úrady. Často majú spoločnú tému, ako sú slávni ľudia, zvieratá alebo historické udalosti.

Kolektívne známky sú jedinečné v tom, že nie sú určené na poštové účely, ale skôr na zbieranie a predvádzanie. Mnohí zberatelia známok radi lovia tieto sady a hľadajú chýbajúce známky, aby doplnili svoju zbierku. Môžu byť skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť o rôznych témach a oceniť umenie a dizajn známok.

Najcennejšie slovenské známky

K najcennejším slovenským známkam patria tie, ktoré boli vydané v počiatkoch vzniku prvej Slovenskej republiky, ktorá vznikla v roku 1939. Jednou z najcennejších známok z tohto obdobia je známka Novej ústavy z roku 1939, na ktorej je portrét prezidenta Josefa Tiso.

Táto známka je zberateľsky veľmi vyhľadávaná pre jej historický význam a vzácnosť. Ďalšou cennou slovenskou známkou je známka Oslobodzovací pretlač 1945, ktorá vyšla na konci 2. svetovej vojny na pamiatku oslobodenia Slovenska spod nemeckej okupácie. Túto známku si zberatelia vážia pre jej spojenie s prelomovým momentom slovenských dejín.

Celkovo tieto cenné slovenské známky ponúkajú pohľad do minulosti krajiny a sú zberateľmi vysoko cenené pre svoj historický a kultúrny význam.

Ako zistiť hodnotu známky

Stanovenie hodnoty známky môže byť zložitý proces, pretože závisí od rôznych faktorov, ako je nedostatok, stav, dopyt a historický význam. Jedným z prvých krokov pri posudzovaní hodnoty známky je identifikácia jej špecifických vlastností, ako je krajina pôvodu, dizajn a rok vydania.

Po získaní týchto informácií sa odporúča nahliadnuť do katalógov známok alebo špecializovaných cenníkov, ktoré poskytujú komplexný zoznam známok a ich zodpovedajúcich hodnôt. Okrem toho je dôležité skontrolovať známku, či nie je poškodená alebo chybná, pretože môžu výrazne ovplyvniť jej hodnotu. Napokon, prieskum aktuálnych trhových trendov a konzultácie so skúsenými zberateľmi alebo obchodníkmi môžu poskytnúť cenné informácie o hodnote známky.

Kde kúpiť poštové známky

Známky je možné zakúpiť na rôznych miestach. Jedným z najčastejších miest, kde sa dajú známky kúpiť, je pošta. Pošty majú zvyčajne k dispozícii široký výber známok, vrátane domácich aj medzinárodných možností. Okrem toho je možné známky zakúpiť online prostredníctvom rôznych webových stránok.