Návod, ako si založíte živnosť za jeden deň

contract-945619_1920-1024x681-2684105 Chcete si založiť živnosť?  Potrebujete ju k svojej práci, alebo chcete začať podnikať? A neviete ako? Založenie živnosti nie je vôbec také náročné, ako sa môže zdať. Ak ste dobre pripravený zvládnuť to môžete za jeden deň. V nasledujúcich krokoch vám poradíme, ako na to.

Čo ak odchádzate zo zamestnania

Ak ste zamestnaní a dávate kvôli podnikaniu a založeniu živnosti výpoveď, pred odchodom zo zamestnania si nezabudnite vypýtať potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch na daň. Budete ho potrebovať k daňovému priznaniu.

Činnosti – predmet vášho podnikania

Utrieďte si zoznam (kludne si aj zapíšte na papier) všetky živností (predmet činnosti), ktoré budete chcieť vykonávať. Živnostenský úrad vám zapíše všetky živnosti do osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Za každú živnosť sa platí poplatok.

Na živnostenskom úrade si vypýtajte potrebné tlačivá na založenie živnosti. S pracovníkmi úradu prekonzultujte všetky vaše predmety činnosti. Isto vám ochotne poradia, či niektoré z vašich predmetov živnosti nie sú voľnými živnosťami.

Môže to byť napríklad remeselná živnosť, viazaná živnosť, alebo môže ísť o činnosť, ktorá sa nevykonáva na základe živnostenského oprávnenia. Ak si zakladáte živnosť, musíte sa rozhodnúť pod akým obchodným menom budete vystupovať.

Pre obchodné mená fyzických osôb – SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba – živnostník) platí pravidlo, že na začiatku názvu musí byť vaše meno a priezvisko. Za ním môže, ale nemusí, nasledovať ešte názov firmy.

Nahláste svoj podnikateľský účet na daňovom úrade. Musíte tak urobiť do 15 dní od jeho založenia. Z daňového úradu vám poštou príde oznámenie o pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ).

Nie je to povinnosť, ale váš účtovník isto ocení ak si firemné účtovníctvo budete viesť samostatne na inom účte ako na tom súkromnom.

Ak sa vám podarí vybaviť týchto 6 krokov, a máte následovne: – osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list), Vaša živnosť je hotová a môžete začať podnikať!