Chcete sa živiť sami? Založte si živnosť!

Pracovať v korporácii, denne robiť to isté a počúvať nervózneho šéfa, to rozhodne nevonia každému. Sú ľudia, ktorí sa radšej chcú živiť sami a byť tým pádom sami sebe „šéfom.“ Hovoríme im živnostníci, ktorí majú založený svoj vlastný malý podnik s vopred určeným rozsahom činnosti.

Živnosť je špecificky právne definovaná forma podnikania, vyjasnená v Živnostenskom zákone. Má svoje výhody, ale aj nevýhody. Zdá sa, že väčšina ľudí sa pozerá hlavne na výhody živnosti a preto každoročne na Slovensku rastie počet živnostníkov.

Byť živnostník je trendy

Áno, je to módny trend. Čoraz viac najmä mladých ľudí sa po škole nezamestná na trvalý pracovný pomer, ale ide radšej na živnosť. Čo ich na tom láka?

Jednak nezávislosť. Ak totiž pracujete niekde na TPP, automaticky sa očakáva „vernosť“ danej spoločnosti a práca pre inú firmu v podobnom odvetví by asi bola problematická.

Predstavte si však, že pracujete v oblasti marketingu a svoje schopnosti môžete „rozdeliť“ pre viac firiem bez konfliktu záujmov. Je lákavé si diverzifikovať príjmy, že? Vďaka vybaveniu živnosti to môžete docieliť.

Výhodnejšie pre zamestnávateľa

Povedzme si úprimne, pre firmu je lepšie, ak vás zamestná ako živnostníka. Celková cena práce je totiž nižšia a zamestnávateľ za vás platí oveľa menej do rôznych fondov a za poistenia. Niet preto divu, že firmy čoraz viac preferujú zamestnávanie živnostníkov a sú len rady, ak ich zamestnanci chcú zároveň vystupovať ako živnostníci.

Jednoduché založenie

Plusom je aj to, že založenie živnosti online je dnes oveľa jednoduchšie než v minulosti. Vďaka špecializovaným spoločnostiam fungujúcim na internete si môžete založiť živnosť „na kľúč.“

To znamená, že za určitý sprostredkovateľský poplatok dostanete o pár dní fungujúcu a riadne zaregistrovanú živnosť. Ušetríte tým čas a budete ho môcť využiť na zmysluplnejšie aktivity.