Ako si vybrať hosting?

Chystáte sa vyberať hosting? Ak máte s výberom skúsenosti, máte zrejme už predstavu o tom, čo bude pre vaše potreby najlepšie. Predstavu nemáte? Zoznámte sa s kritériami dôležitými pre výber hostingu.

Kritériá výberu hostingu

Pri zvažovaní jednotlivých variánt hostingu, si premyslite, čo vlastne od hostingu očakávate. Chcete vlastnú doménu? Akú predpokladáte návštevnosť? Používate databázu? Koľko ste za hosting ochotní zaplatiť?

Od týchto a ďalších otázok sa odvíjajú kritériá, ktoré by vás mali zaujímať.

Tými hlavnými sú:

Cena: Je dôležitým kritériom, ale než sa začnete rozhliadať po najlacnejším hostingu či dokonca po nejakom, ktorý je zadarmo, uistite sa, že vám skutočne ponúka všetko, čo potrebujete. Bude vám vyhovovať hosting zadarmo dlhodobo?

Je nutné si uvedomiť, že takýto hosting nemá technickú podporu, má nízku dostupnosť a veľa obmedzení. Ceny hostingu sú veľmi variabilné. Opäť záleží na tom, čo od neho očakávate.

Dôveryhodnosť: Hosting ponúkajú rôzne spoločnosti a svojou dôveryhodnosťou sa líšia. Zaujímajte sa o skúsenosti poskytovateľa a predovšetkým spokojnosť ich klientov.

Technická podpora a administračný systém: Ide o dôležitú súčasť hostingu. Ak nastane akýkoľvek problém, je nutné mať istotu, že bude čo najrýchlejšie odstránený.

Garancia kvality služieb: Pre mnohých ľudí výpadok webovej stránky znamená veľkú stratu. Ak medzi nich patríte, požadujte garanciu kvality služieb. Je vyjadrovaná ako percentuálna hodnota času, počas ktorej musí byť web dostupný.

E-mail: Ide o základnú službu. Síce môžete využívať rôzne freemail služby, ale vždy je lepšie mať e-mailové služby v rámci hostingu. Bude to lepšie vyzerať, keď budete mať v názve e-mailovej adresy svoju doménu.

Priestor na disku: Ide skôr o druhoradé kritérium. Väčšina poskytovateľov hostingu ponúka veľký priestor, ktorý je pre bežné webové stránky úplne dostačujúci.

Ďalšie kritériá: Zaujímajte sa aj o to, o akú ide doménu (ak je v ponuke vlastná), o databázu, skriptovanie na strane servera a prípadne o ďalšie služby. Pozri všetky články: vpodnikaní