eToro – recenzie, skúsenosti, poplatky 2024
Investovanie je v móde a mnoho ľudí hľadá možnosti, cez koho bude investovať. V prípade, že chce investor riadiť svoje portfólio sám, môže využiť brokera. Jedným z veľkých brokerov pôsobiacich na Slovensku je aj eToro. Tento broker sa snaží sprístupniť investovanie aj pre začiatočníkov vďaka jednoduchej platforme. Čo je eToro? Aké má poplatky? Aké sú eToro recenzie a eToro skúsenosti investorov?
Pri výbere brokera je veľmi dôležité porovnávať všetkých brokerov na trhu. Každému investorovi môže vyhovovať iný podľa preferencií. Niekto chce investovať viac do krypta, niekto chce mať viac ETF fondov a niekomu môže vyhovovať trading cez CFD kontrakty.
Tento broker je vhodný pre každého investora a každý môže získať cenné skúsenosti. eToro ponúka širokú škálu finančných aktív a taktiež možnosť kopírovať iných investorov.
Okrem klasických brokerov môžu ľudia využiť aj iné spôsoby investovania, napríklad cez platformu Portu či robo advisora Finax. Na porovnanie brokera eToro s inými platformami môže poslúžiť napr. eToro recenzia.
Porovnanie brokerov a investičných platforiem
Broker
Demo účet
Slovenská podpora
XTB
Demo účet
Slovenská podpora
Portu
Demo účet
Slovenská podpora
Fondee
Demo účet
Slovenská podpora
eToro
Demo účet
Slovenská podpora
Čo je eToro?
Broker s názvom eToro je online obchodná a investičná platforma s viac ako 11 miliónmi registrovaných používateľov vo viac ako 140 krajinách. Tento izraelský broker prišiel na trh v roku 2007, od kedy sa dostáva medzi úzku špičku konkurencie brokerov.
Platforma umožňuje používateľom obchodovať a investovať do akcií, kryptomien (napríklad Bitcoin), komodít, ETF a mien, ako aj kopírovať obchodné stratégie iných investorov. Vďaka možnosti kopírovať iných, skúsenejších investorov je eToro tak obľúbené medzi začínajúcimi investormi.
eToro investície sú skvelou voľbou pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať portfólio pomocou rôznych tried aktív vrátane akcií, komodít (napríklad zlato), ETF, mien a kryptomien (napríklad Bitcoin). Okrem toho ponúka širokú škálu funkcií a nástrojov, ktoré investorom pomáhajú spravovať ich portfóliá, ako napríklad kopírovanie obchodovania, kopírovanie portfólia a analýza portfólia.
Okrem toho sociálna obchodná platforma eToro umožňuje investorom komunikovať s inými obchodníkmi a učiť sa z ich stratégií. EToro tiež ponúka pohodlnú a bezpečnú platformu, ktorá sa ľahko používa a obsahuje rôzne vzdelávacie materiály, ktoré pomáhajú novým investorom začať.
Na začiatku sa eToro zameriavalo výhradne obchodovaniu na forexe, teda s menovými pármi. O dva roky neskôr prišli s platformou WebTrader a o rok neskôr implementovali možnosť kopírovať investorov. Následne vznikla mobilná investičná aplikácia, ktorá zjednodušila investovanie odkiaľkoľvek.
Veľký „boom“ prišiel, keď zaviedli možnosť obchodovať Bitcoin a neskôr aj iné kryptomeny ako Ethereum alebo ADA. Svoju platformu sprístupnili väčšiemu množstvu investorov vďaka obchodovaniu s akciami bez provízie, čo znamenalo, že okrem spreadu sa neúčtovali žiadne iné poplatky. Dnes už eToro ponúka aj možnosť nakupovať ETF fondy, ako sú napríklad dividendové ETF fondy, a frakčné akcie.
Kde obchodovať s kryptomenami?
Obchodovanie s kryptomenami je dnes dostupné na mnohých platformách a burzách, ktoré poskytujú rôzne možnosti investovania do digitálnych aktív. Jednou z obľúbených možností je využiť služby brokerov, medzi ktorých patrí aj eToro.
Táto platforma sa stala jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomien, o čom svedčí aj fakt, že si ju obľúbilo už viac ako 30 miliónov používateľov po celom svete.
Na eToro môžu klienti investovať a obchodovať s viac ako 100 rôznymi digitálnymi aktívami. Portfólio zahŕňa známe kryptomeny ako Bitcoin, Cardano, Ethereum, ale aj menej známe projekty ako Polkadot, Osmosis či Sandbox.
Platforma je navrhnutá tak, aby bola užívateľsky prívetivá aj pre začiatočníkov, pričom ponúka širokú škálu nástrojov na sledovanie a analýzu trhu.
Jednou z unikátnych funkcií eToro je možnosť sociálneho obchodovania, ktorá umožňuje používateľom kopírovať obchody skúsených odborníkov. Táto funkcia je skvelým spôsobom, ako sa učiť od tých najlepších a zároveň maximalizovať svoje investičné príležitosti.
U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.
Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.
eToro platforma
Broker eToro patrí medzi špičku medzi konkurentmi (napríklad XTB, Degiro alebo Plus500, kde je možné obchodovať cez CFD) najmä vďaka pohodlnej a užívateľsky prístupnej platforme. Táto platforma je ako v podobe webovej, tak aj mobilnej aplikácie.
Platforma eToro, ako aj iné brokerské platformy, ponúka priamo v aplikácií najnovšie informácie o finančných trhoch. Cieľom toho je zjednodušiť investorom hľadanie informácií a mať všetky pokope v jednej aplikácií. Vďaka týmto informáciám dokážu začínajúci investori získať cenné investičné skúsenosti na eToro.
Avšak táto platforma v tejto funkcií nevyniká. Existujú platformy, ktoré majú tieto informácie o trhoch a fundamentoch viac sofistikované. Treba ale myslieť na to, že eToro sa snaží priblížiť najmä začínajúcim investorom.
Viac využívanou aplikáciou platformy je mobilná aplikácia. Je vysoko prepracovaná a zároveň jednoduchá na ovládanie. Táto mobilná aplikácia je dostupná ako pre operačný systém Android, tak aj iOS.
Vďaka tejto aplikácie má investor možnosť manažovať a sledovať svoje portfólio cez smartfón. Taktiež eToro recenzie obsahujú pozitívne reakcie na mobilnú aplikáciu.
Okrem spomenutého, na platforme je možnosť zdieľať svoje investície, čím je možnosť zistiť od ostatných investorov, čo si o danom finančnom inštrumente myslia a podobne. Aj vďaka radám od iných sa môže investor rozhodnúť, do čoho investovať peniaze.
Investovanie na eToro
Samotné investovanie na eToro je veľmi jednoduché a intuitívne. Na investovanie je potrebné splniť niekoľko krokov, ktoré sú nenáročné. Okrem reálneho obchodovania je možné po registrácií a otvorení účtu vyskúšať si obchodovanie na demo účte, kde dostane investor 100 000 USD.
Pre skúsenejších investorov je tip tu na článok o investičnej stratégii, ktorá je založená na Fibonacciho postupnosti. Pred investovaním by mali porovnať podobné platformy, ako napr. eToro vs. XTB.
Otvorenie účtu na eToro
Najprv je potrebné navštíviť oficiálnu stránku eToro alebo stiahnuť aplikáciu v smartfóne. Následne stačí stlačiť „Sign up“. Bude potrebné zadať svoju e-mailovú adresu a vytvoriť si bezpečné heslo. Taktiež je potrebné vložiť svoje osobné údaje, ako meno a priezvisko, dátum narodenia a krajina bydliska.
Kvôli bezpečnosti a regulácií KYC (Know Your Customer) je nutné taktiež overiť totožnosť nahratím fotografie svojho občianskeho preukazu alebo cestovného pasu. Toto je nutné kvôli bezpečnosti a ochrane voči praniu špinavých peňazí.
Následne je potrebné odpovedať na pár otázok, ktoré sa týkajú skúseností s obchodovaním. Potom už len stačí prijať zmluvné podmienky a účet je vytvorený.
Vklad finančných prostriedkov
Na vklad finančných prostriedkov je potrebné prihlásenie. eToro má na účte v pravom hornom roku obrazovky vybrať tlačidlo „Deposit funds“.
Následne si investor vyberie preferovaný spôsob vkladu, akým chce finančné prostriedky vložiť. Môže tak urobiť kreditnou alebo debetnou kartou, cez PayPal, bankový prevod a podobne.
Už iba zadať sumu, ktorú chce investor vložiť a potvrdiť platbu cez mobilnú aplikáciu banky alebo iným potvrdením. Po týchto krokoch budú finančné prostriedky na účte a môže sa začať obchodovať.
Výber aktív z eToro
Na začiatku pri výbere aktív je dobrý prieskum aktív, o ktoré má investor záujem. Treba sa pozrieť na výkonnosť aktíva v priebehu času. Taktiež je vhodné prečítať si správy o trhu, správy analytikov a pozrieť si finančné výkazy spoločnosti.
Takisto je vhodné zvážiť si faktory ako je výkonnosť, volatilita, likvidita a poplatky. Ak by sa niekto nevedel rozhodnúť, aké aktíva chce nakúpiť, eToro ponúka už spomínanú možnosť kopírovania skúsených investorov, ktorí zdieľajú svoje eToro skúsenosti.
Stačí si vybrať investora, ktorého chce kopírovať. Výber takéhoto investora je možné na základe jeho komentárov, historických dát a podobne. Každý z týchto investorov má transparentný profil, kde je možnosť vidieť, ako sa mu darilo v minulých rokoch a ako dlho pôsobí na platforme.
Obchodovanie
Ak si investor vybral, do akého aktíva chce investovať a kam investovať peniaze, môže ho vyhľadať podľa názvu alebo pozrieť zoznam dostupných aktív. Investor si môže vybrať akúkoľvek burzu, na ktorej chce obchodovať.
Napríklad si niekto vyberie na eToro Nasdaq, kde sú akcie technologické spoločnosti. Následne je potrebné vybrať si spôsob obchodu. Môže ísť o dlhú alebo krátku pozíciu.
Dlhá pozícia znamená, že investor očakáva nárast hodnoty daného aktíva. V prípade krátkej pozície je to naopak, teda investor očakáva pokles hodnoty a špekuluje na trhu.
Taktiež treba zadať sumu, s akou chce investor obchodovať a prípadne si nastaviť úrovne stop loss a take profit. Kliknutím na tlačidlo „Open Trade“ sa zrealizuje obchod. Investície je vhodné sledovať a v prípade potreby upravovať.
Monitorovanie a spravovanie investícií
eToro poskytuje rôzne nástroje na monitorovanie investícií.
Zobrazenie portfólia eToro poskytuje prehľad o investíciách a ich výkonnosti. Dá sa ho použiť na lepšie pochopenie toho, ako sú klientove investície výkonné v porovnaní s trhmi, ako aj na kontrolu toho, ako dobre je portfólio diverzifikované.
Na platforme je možné nastaviť upozornenia, takže investor môže byť upozornený, keď dôjde k zmene ceny aktíva alebo keď sa dosiahne určitá cenová úroveň. Vďaka tomu má investor aktuálne informácie o výkonnosti svojich investícií.
Informačný kanál eToro je skvelý spôsob, ako zostať informovaný o trhoch a sledovať výkonnosť svojich investícií. Spravodajský kanál obsahuje najnovšie správy a analýzy o trhoch.
Dividendy eToro
eToro dividendy ponúka z určitých akcií, do ktorých je možné investovať na platforme. Keď niekto investuje do akcie, ktorá vypláca dividendy, môže dostať časť zisku spoločnosti vo forme výplaty dividend.
Presná výška dividend a harmonogram ich vyplácania sa líši v závislosti od spoločnosti a výška dividend zvyčajne závisí od zisku spoločnosti a ďalších faktorov. Informácie o histórii dividend spoločnosti a očakávaných výplatách dividend sa dá nájsť na platforme eToro.
Je dôležité poznamenať, že nie všetky akcie vyplácajú dividendy, takže ak má niekto záujem investovať do akcií vyplácajúcich dividendy na eToro, musí si urobiť prieskum a hľadať spoločnosti, ktoré majú históriu vyplácania dividend.
Okrem toho výška dividend, ktoré investor dostane, bude závisieť od počtu akcií, ktoré vlastní, takže čím viac akcií má, tým vyššia bude výplata dividend.
eToro peňaženka
eToro peňaženka je digitálna peňaženka, ktorá používateľom umožňuje bezpečne ukladať, spravovať a prenášať ich kryptomeny. Je to aplikácia oddelená od obchodnej platformy eToro a je navrhnutá tak, aby používateľom poskytovala jednoduchý a intuitívny spôsob správy ich kryptoaktív.
Peňaženka eToro podporuje širokú škálu kryptomien, a tak je miestom, kde obchodovať Ethereum, Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Cardano a ďalšie. Používateľom tiež umožňuje nakupovať a predávať kryptomeny priamo z aplikácie pomocou prepojenej debetnej alebo kreditnej karty.
Jednou z kľúčových vlastností peňaženky eToro je jej bezpečnosť. Peňaženka je chránená pokročilými bezpečnostnými protokolmi vrátane viacfaktorového overovania a šifrovania, aby boli finančné prostriedky používateľov vždy v bezpečí.
Celkovo je peňaženka eToro pohodlný a bezpečný spôsob správy kryptomien, najmä pre tých, ktorí už používajú obchodnú platformu eToro.
eToro poplatky
Ako aj iné brokerské platformy, tak aj eToro má svoje poplatky. Väčšina investorov si vyberá brokerov najmä na základe výšky poplatkov, takže ide o veľmi dôležitý faktor.
Nevýhodou tejto platformy je chýbajúca možnosť viesť si brokerský účet v inej mene ako je americký dolár (USD). Takže prvý poplatok prichádza s vkladom na účet v inej mene ako je americký dolár. Za vklad v eurách je účtovaný konverzný poplatok vo výške 0,025 % z vloženej sumy.
Tomuto poplatku je možné vyhnúť sa tak, že na účet sa vložia peniaze v USD napríklad cez PayPall, Skrill alebo Neteller. Pri výbere je účtovaný rovnaký poplatok a k tomu fixných 5 eur za výber.
Ako už bolo spomenuté, eToro si neúčtuje poplatky z provízií. To znamená, že nákladom obchodu je iba spread (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou). Pri nakupovaní reálnych akcií, kryptomien a ETF fondov je poplatok za realizovaný obchod 0 %. Avšak, ak sa obchodujú akcie alebo ETF cez CFD, poplatok je 0,01 % za deň.
Avšak rôzne eToro poplatky sú spojené s obchodovaním iných aktív. Pri obchodovaní s kryptomenami je poplatok 1 %. Za komodity je to od 2 do 45 pipov. Ak niekto obchoduje na forexe, poplatok je od 1 do 10 pipov. V prípade indexových fondov sa účtuje poplatok od 0,75 pipov.
Ďalším je poplatok za nečinnosť, ktorý je vo výške 10 USD za 12 mesiacov nečinnosti. Tento poplatok na eToro je však účtovaný len v tom prípade, ak je zostatok na účte. Ak si teda niekto vybral všetky peniaze z účtu, tento poplatok účtovaný nebude.
eToro neúčtuje žiadne poplatky za vedenie účtu a taktiež ani za zrušenie účtu.
Výhody a nevýhody eToro – skúsenosti s brokerom
Je tiež dôležité zhodnotiť výhody a nevýhody obchodovania na platforme eToro. Tieto informácie môže poskytnúť nejedna eToro recenzia, kde skúsení investori zdieľajú svoje eToro skúsenosti.
Výhody
Táto platforma má množstvo výhod a ako bolo spomenuté, je navrhnutá najmä pre začínajúcich investorov. Ponúka demo účet, kde si môže každý pred reálnym investovaním skúsiť obchodovať s virtuálnymi peniazmi.
Pre investorov je veľmi prehľadná aplikácia aj do smartfónu, vďaka ktorej je investovanie do širokej ponuky finančných inštrumentov možné odkiaľkoľvek. Taktiež ide o bezpečnú platformu, ktorá ma licenciu od Národnej banky Slovenska.
Pre slovenských investorov je výhodou aj možnosť nastaviť si český jazyk s možnosťou kopírovať skúsených investorov. Okrem toho je možné sa na tejto platforme vzdelávať v oblasti investovania vďaka rôznym materiálom, analýzam a komentárom iných investorov.
Nevýhody
Medzi hlavné nevýhody obchodovania na platforme eToro sú niektoré druhy poplatkov. Poplatok za výber v hodnote 5 USD a zároveň minimálna výška výberu 30 USD. Taktiež na niektorých finančných inštrumentoch je účtovaný relatívne vysoký spread, čo môže odrádzať od investovania. Aj eToro recenzie to spomínajú ako najväčšiu nevýhodu.
Nevýhodou je taktiež vedenie účtu len v amerických dolároch, čo pri vyšších sumách vkladov a výberov môže byť problém kvôli konverznému poplatku.
Aj keď je možnosť nastavenia českého jazyka, zákaznícka podpora ako aj materiály sú v anglickom jazyku, čo pre niektorých slovenských či českých investorov môže byť problémové.
Poslednou spomenutou nevýhodou je poplatok za nečinnosť. Avšak tomuto poplatku je možné sa vyhnúť cez prihlásenie do eToro účtu minimálne raz do roka.
Investičných platforiem je však viac a investor si môže vybrať tú, ktorá bude najviac vyhovovať jeho investičným cieľom. Pred investovaním je teda dobré platformy najprv porovnať, napr. XTB vs. eToro. Brokerov je dosť, a tak má investor z čoho vyberať.
eToro – porovnanie s XTB, Portu a Fondee
Porovnanie eToro s inými populárnymi obchodnými platformami, ako sú XTB, Portu a Fondee, môže poskytnúť cenné informácie pre investorov, ktorí si chcú vybrať správnu platformu pre svoje obchodné a investičné potreby.
Porovnané aspekty | eToro | XTB | Portu | Fondee |
Otvorenie a zrušenie účtu | bezplatne | bezplatne | bezplatne; jediný poplatok 1 % p. a., ktorý sa dá znížiť na 0,8 %, 0,6 %, 0,4 % p. a. | bezplatne; jediný poplatok 0,9 % p. a. za klasický a ESG účet, 0,2 % p. a. za detský účet alebo 0,5 % p. a. za penzijný účet |
Výber peňazí | poplatok vo výške 5 USD | výber v EUR/USD na Slovensku zdarma; výber z českých účtov v CZK zdarma nad výber 3 000 CZK, inak poplatok 350 CZK | bezplatne | bezplatne |
Vklad peňazí | bez poplatku; spoplatnená je však každá konverzia z EUR do USD, v ktorých je vedený každý účet eToro | za vklad kartou a vklad cez PayU sa účtuje 0,70 % z vloženej čiastky v EUR a 0,95 % v USD | bezplatne | bezplatne |
Konverzia mien | za konverziu EUR/USD je účtovaný poplatok vo výške 0,025 % z transakcie | účtuje sa poplatok 0,5 % z transakcie pri každej konverzii mien | bezplatne | bezplatne |
Poplatok za neaktivitu | 10 USD mesačne v prípade, že sa posledných 12 mesiacov do účtu nikto neprihlásil | 10 € mesačne v prípade neaktivity počas 365 dní, ak sú na účte neinvestované peniaze | bez poplatku | bez poplatku |
Finančné nástroje | akcie, ETF, kryptomeny fyzické + cez CFD; forex, komodity, indexy iba cez CFD; dlhopisy cez ETF | akcie, ETF fyzické + cez CFD; kryptomeny, forex, komodity, indexy iba cez CFD; dlhopisy cez ETF | najmä ETF a akcie | akcie a dlhopisy cez ETF |
Investovanie do akcií a ETF | žiadne poplatky bez ohľadu na veľkosť transakcie a spôsob prevodu | bezplatne do hodnoty prevodov na účte 100 000 €, potom 0,2 % z ďalších prevodov, min. 10 € | účtované v základnom poplatku | 0,15 % p. a. za obchodovanie s ETF |
Spready a swap poplatky pri CFD | poplatky sa líšia v závislosti od CFD a aktuálnych podmienok; spread od cca 1 pipu | poplatky sa líšia v závislosti od CFD a aktuálnych podmienok; spread od cca 0,8 pipu | – | – |
Demo účet | bezplatne | bezplatne | neponúka | neponúka |
Úrok z nezainvest. prostriedkov | od hodnoty min. 10 000 USD nezainvest. prostriedkov | áno | nie | nie |
Jedinečná výhoda | sociálne obchodovanie a investovanie do kryptomien | investičné plány | účtuje jediný poplatok ročne | účtuje jediný poplatok ročne |
Porovnanie eToro, XTB, Portu a Fondee poukazuje na rozmanité možnosti, ktoré majú obchodníci k dispozícii, pričom každá z nich uspokojuje iné potreby a preferencie. Investorom môže na porovnanie poslúžiť aj eToro recenzia, ktorú môžu porovnať s recenziami iných brokerov.
Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF
Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.
XTB
Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.
Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.
Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.
Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.
Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.
Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.
Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.
Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.
Portu
Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.
Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosy, transparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.
Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.
eToro
Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.
Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.
Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.
Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.
U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.
Fondee
Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.
Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.
Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.
Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.
Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.
Upozornenie na riziká
eToro je platforma s viacerými aktívami, ktorá ponúka investovanie do akcií a kryptoaktív, ako aj obchodovanie s CFD.
Upozorňujeme, že CFD sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s CFD u tohto poskytovateľa stráca peniaze 51 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí.
Táto komunikácia je určená len na informačné a vzdelávacie účely a nemala by sa považovať za investičné poradenstvo alebo investičné odporúčanie. Minulá výkonnosť nie je ukazovateľom budúcich výsledkov.
Copy trading nie je investičné poradenstvo. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Vaše investície sú vystavené riziku.
Investovanie do kryptoaktív je veľmi volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.
eToro USA LLC neponúka CFD a nerobí žiadne vyhlásenie a nepreberá žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo úplnosť obsahu tejto publikácie, ktorú pripravil náš partner s využitím verejne dostupných informácií o eToro, ktoré nie sú špecifické pre daný subjekt.