eToro – recenzie, skúsenosti, poplatky 2023

Investovanie je v móde a mnoho ľudí hľadá možnosti, cez koho bude investovať. V prípade, že chce investor riadiť svoje portfólio sám, môže využiť brokera. Jedným z veľkých brokerov pôsobiacich na Slovensku je aj eToro. Tento broker sa snaží sprístupniť investovanie aj pre začiatočníkov vďaka jednoduchej platforme. Čo je eToro? Aké má poplatky? Aké sú recenzie na eToro?

eToro patrí k renomovaným brokerom – celosvetovo ho využíva vyše 30 miliónov investorov. eToro ponúka investície do akcií, ETF či CFD a radí sa medzi brokermi s najnižšími poplatkami.

Začať investovať s eToro >


U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Pri výbere brokera je veľmi dôležité porovnávať všetkých brokerov na trhu. Každému investorovi môže vyhovovať iný podľa preferencií. Niekto chce investovať viac do krypta, niekto chce mať viac ETF fondov a niekomu môže vyhovovať trading cez CFD kontrakty.

Tento broker je vhodný pre každého investora a každý môže získať cenné skúsenosti. Etoro ponúka šíroku škálu finančných aktív a taktiež možnosť kopírovať iných investorov.

Okrem klasických brokerov môžu ľudia využiť aj iné spôsoby investovania, napríklad cez platformu Portu či robo advisora Finax.

Čo je eToro

Broker s názvom eToro je online obchodná a investičná platforma s viac ako 11 miliónmi registrovaných používateľov vo viac ako 140 krajinách. Tento Izraelský broker prišiel na trh v roku 2007, od kedy sa dostáva medzi úzku špičku konkurencie brokerov.

Platforma umožňuje používateľom obchodovať a investovať do akcií, kryptomien (napríklad Bitcoin), komodít, ETF a mien, ako aj kopírovať obchodné stratégie iných investorov. Vďaka možnosti kopírovať iných, skúsenejších investorov je eToro tak obľúbené medzi začínajúcimi investormi.

eToro investície sú skvelou voľbou pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať portfólio pomocou rôznych tried aktív vrátane akcií, komodít (napríklad zlato), ETF, mien a kryptomien (napríklad Bitcoin). Okrem toho ponúka širokú škálu funkcií a nástrojov, ktoré investorom pomáhajú spravovať ich portfóliá, ako napríklad kopírovanie obchodovania, kopírovanie portfólia a analýza portfólia.

Okrem toho sociálna obchodná platforma eToro umožňuje investorom komunikovať s inými obchodníkmi a učiť sa z ich stratégií. EToro tiež ponúka pohodlnú a bezpečnú platformu, ktorá sa ľahko používa a obsahuje rôzne vzdelávacie materiály, ktoré pomáhajú novým investorom začať.

Na začiatku sa eToro zameriavalo výhradne obchodovaniu na forexe, teda s menovými pármi. O dva roky neskôr prišli s platformou WebTrader a o rok neskôr implementovali možnosť kopírovať investorov. Následne vznikla mobilná investičná aplikácia, ktorá zjednodušila investovanie odkiaľkoľvek.

Veľký „boom“ prišiel, keď zaviedli možnosť obchodovať Bitcoin a neskôr aj iné kryptomeny ako Ethereum alebo ADA. Svoju platformu sprístupnili väčšiemu množstvu investorov vďaka obchodovaniu s akciami bez provízie, čo znamenalo, že okrem spreadu sa neúčtovali žiadne iné poplatky. Dnes už eToro ponúka aj možnosť nakupovať ETF fondy, ako sú napríklad dividendové ETF fondy, a frakčné akcie.

eToro platforma

Broker eToro patrí medzi špičku medzi konkurentmi (napríklad XTB, Degiro alebo Plus500, kde je možné obchodovať cez CFD) najmä vďaka pohodlnej a užívateľsky prístupnej platforme. Táto platforma je ako v podobe webovej, tak aj mobilnej aplikácie.

Platforma eToro, ako aj iné brokerské platformy, ponúka priamo v aplikácií najnovšie informácie o finančných trhoch. Cieľom toho je zjednodušiť investorom hľadanie informácií a mať všetky pokope v jednej aplikácií. Vďaka týmto informáciám dokážu začínajúci investori získať cenné investičné skúsenosti na eToro.

Avšak táto platforma v tejto funkcií nevyniká. Existujú platformy, ktoré majú tieto informácie o trhoch a fundamentoch viac sofistikované. Treba ale myslieť na to, že eToro sa snaží priblížiť najmä začínajúcim investorom.

Viac využívanou aplikáciou plaformy je mobilná aplikácia. Je vysoko prepracovaná a zároveň jednoduchá na ovládanie. Táto mobilná aplikácia je dostupná ako pre operačný systém Android, tak aj iOS. Vďaka tejto aplikácie má investor možnosť manažovať a sledovať svoje portfólio cez smartfón. Taktiež recenzie na eToro sú pozitívne na mobilnú aplikácie

Okrem spomenutého, na platforme je možnosť zdieľať svoje investície, čím je možnosť zistiť od ostatných investorov, čo si o danom finančnom inštrumente myslia a podobne. Aj vďaka radám od iných sa môže investor rozhodnúť, do čoho investovať peniaze.

Investovanie na eToro

Samotné investovanie na eToro je veľmi jednoduché a intuitívne. Na investovanie je potrebné splniť niekoľko krokov, ktoré sú nenáročné. Okrem reálneho obchodovania je možné po registrácií a otvorení účtu vyskúšať si obchodovanie na demo účte, kde dostane investor 100 000 USD.

Pre skúsenejších investorov je tip na článok o investičnej stratégií, ktorá je založená na Fibonacciho postupnosti. Pre investovaním by mali porovnať podobné platformi ako je tomu pri eToro vs. XTB.

Na eToro máte možnosť investovať do akcií, kryptomien, ETF a ďalších finančných aktív. S nízkymi minimálnymi vkladmi eToro robí investovanie prístupným pre každého.

Začať investovať s eToro >

Otvorenie účtu na eToro

Najprv je potrebné navštíviť oficiálnu stránku eToro alebo stiahnuť aplikáciu v smartfóne. Následne stačí stlačiť „Sign up“. Bude potrebné zadať svoju e-mailovú adresu a vytvoriť si bezpečné heslo. Taktiež je potrebné vložiť svoje osobné údaje, ako meno a priezvisko, dátum narodenia a krajina bydliska.

Kvôli bezpečnosti a regulácií KYC (Know Your Customer) je nutné taktiež overiť totožnosť nahratím fotografie svojho občianskeho preukazu alebo cestovného pasu. Toto je nutné kvôli bezpečnosti a ochrane voči praniu špinavých peňazí.

Následne je potrebné odpovedať na pár otázok, ktoré sa týkajú skúseností s obchodovaním. Potom už len stačí prijať zmluvné podmienky a účet je vytvorený.

Vklad finančných prostriedkov

Na vklad finančných prostriedkov je potrebné prihlásenie. EToro má na účte v pravom hornom roku obrazovky vybrať tlačidlo „Deposit funds“.

Následne si investor vyberie preferovaný spôsob vkladu, akým chce finančné prostriedky vložiť. Môže tak urobiť kreditnou alebo debetnou kartou, cez PayPal, bankový prevod a podobne.

Už iba zadať sumu, ktorú chce investor vložiť a potvrdiť platbu cez mobilnú aplikáciu banky alebo iným potvrdením. Po týchto krokoch budú finančné prostriedky na účte a môže sa začať obchodovať.

Výber aktív z eToro

Na začiatku pri výbere aktív je dobrý prieskum aktív, o ktoré má investor záujem. Treba sa pozrieť na výkonnosť aktíva v priebehu času. Taktiež je vhodné prečítať si správy o trhu, správy analytikov a pozrieť si finančné výkazy spoločnosti.

Takisto je vhodné zvážiť si faktory ako je výkonnosť, volatilita, likvidita a poplatky. Ak by sa niekto nevedel rozhodnúť, aké aktíva chce nakúpiť, eToro ponúka už spomínanú možnosť kopírovania skúsených investorov.

Stačí si vybrať investora, ktorého chce kopírovať. Výber takéhoto investora je možné na základe jeho komentárov, historických dát a podobne. Každý z týchto investorov má transparentný profil, kde je možnosť vidieť, ako sa mu darilo v minulých rokoch a ako dlho pôsobí na platforme.

Aj vďaka kopírovaniu skúsených investorov sa začiatočník môže stať úspešným investorom.

Obchodovanie

Ak si investor vybral, do akého aktíva chce investovať a kam investovať peniaze, môže ho vyhľadať podľa názvu alebo pozrieť zoznam dostupných aktív. Investor si môže vybrať akúkoľvek burzu, na ktorej chce obchodovať. Napríklad si niekto vyberie na eToro Nasdaq, kde sú akcie technologické spoločnosti. Následne je potrebné vybrať si spôsob obchodu. Môže ísť o dlhú alebo krátku pozíciu.

Dlhá pozícia znamená, že investor očakáva nárast hodnoty daného aktíva. V prípade krátkej pozície je to naopak, teda investor očakáva pokles hodnoty a špekuluje na trhu.

Taktiež treba zadať sumu, s akou chce investor obchodovať a prípadne si nastaviť úrovne stop loss a take profit. Kliknutím na tlačidlo „Open Trade“ sa zrealizuje obchod. Investície je vhodné sledovať a v prípade potreby upravovať.

Monitorovanie a spravovanie investícií

eToro poskytuje rôzne nástroje na monitorovanie investícií.

Zobrazenie portfólia eToro poskytuje prehľad o investíciách a ich výkonnosti. Dá sa ho použiť na lepšie pochopenie toho, ako sú klientove investície výkonné v porovnaní s trhmi, ako aj na kontrolu toho, ako dobre je portfólio diverzifikované.

Na platforme je možné nastaviť upozornenia, takže investor môže byť upozornený, keď dôjde k zmene ceny aktíva alebo keď sa dosiahne určitá cenová úroveň. Vďaka tomu má investor aktuálne informácie o výkonnosti svojich investícií.

Informačný kanál eToro je skvelý spôsob, ako zostať informovaný o trhoch a sledovať výkonnosť svojich investícií. Spravodajský kanál obsahuje najnovšie správy a analýzy o trhoch.

Dividendy eToro

EToro dividendy ponúka z určitých akcií, do ktorých je možné investovať na platforme. Keď niekto investuje do akcie, ktorá vypláca dividendy, môže dostať časť zisku spoločnosti vo forme výplaty dividend.

Presná výška dividend a harmonogram ich vyplácania sa líši v závislosti od spoločnosti a výška dividend zvyčajne závisí od zisku spoločnosti a ďalších faktorov. Informácie o histórii dividend spoločnosti a očakávaných výplatách dividend sa dá nájsť na platforme eToro.

Je dôležité poznamenať, že nie všetky akcie vyplácajú dividendy, takže ak má niekto záujem investovať do akcií vyplácajúcich dividendy na eToro, musí si urobiť prieskum a hľadať spoločnosti, ktoré majú históriu vyplácania dividend. Okrem toho výška dividend, ktoré investor dostane, bude závisieť od počtu akcií, ktoré vlastní, takže čím viac akcií má, tým vyššia bude výplata dividend.

eToro peňaženka

EToro peňaženka je digitálna peňaženka, ktorá používateľom umožňuje bezpečne ukladať, spravovať a prenášať ich kryptomeny. Je to aplikácia oddelená od obchodnej platformy eToro a je navrhnutá tak, aby používateľom poskytovala jednoduchý a intuitívny spôsob správy ich kryptoaktív.

Peňaženka eToro podporuje širokú škálu kryptomien, a tak je miestom, kde obchodovať Ethereum, Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Cardano a ďalšie. Používateľom tiež umožňuje nakupovať a predávať kryptomeny priamo z aplikácie pomocou prepojenej debetnej alebo kreditnej karty.

Jednou z kľúčových vlastností peňaženky eToro je jej bezpečnosť. Peňaženka je chránená pokročilými bezpečnostnými protokolmi vrátane viacfaktorového overovania a šifrovania, aby boli finančné prostriedky používateľov vždy v bezpečí.

Celkovo je peňaženka eToro pohodlný a bezpečný spôsob správy kryptomien, najmä pre tých, ktorí už používajú obchodnú platformu eToro.

S touto eToro Money peňaženkou môžete jednoducho a bezpečne spravovať svoje finančné prostriedky pri obchodovaní na platforme eToro. Pre členov klubu je dostupná aj debetná karta Visa.

Začať používať eToro Money >

eToro poplatky

Ako aj iné brokerské platformy, tak aj eToro má svoje poplatky. Väčšina investorov si vyberá brokerov najmä na základe výšky poplatkov, takže ide o veľmi dôležitý faktor.

Nevýhodou tejto platformy je chýbajúca možnosť viesť si brokerský účet v inej mene ako je americký dolár (USD). Takže prvý poplatok prichádza s vkladom na účet v inej mene ako je americký dolár. Za vklad v eurách je účtovaný konverzný poplatok vo výške 0,025 % z vloženej sumy.

Tomuto poplatku je možné vyhnúť sa tak, že na účet sa vložia peniaze v USD napríklad cez PayPall, Skrill alebo Neteller. Pri výbere je účtovaný rovnaký poplatok a k tomu fixných 5 eur za výber.

Ako už bolo spomenuté, eToro si neúčtuje poplatky z provízií. To znamená, že nákladom obchodu je iba spread (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou). Pri nakupovaní reálnych akcií, kryptomien a ETF fondov je poplatok za realizovaný obchod 0 %. Avšak ak sa obchodujú akcie alebo ETF cez CFD, poplatok je 0,01 % za deň.

Avšak rôzne eToro poplatky sú spojené s obchodovaním iných aktív. Pri obchodovaní s kryptomenami je poplatok od 0,75 %, zvyčajne však 1 %. Za komodity je to od 2 do 45 pipov. Ak niekto obchoduje na forexe, poplatok je od 1 do 10 pipov. V prípade indexových fondov sa účtuje poplatok od 0,75 pipov.

Ďalším je poplatok za nečinnosť, ktorý je vo výške 10 USD za 12 mesiacov nečinnosti. Tento poplatok na eToro je však účtovaný len v tom prípade, ak je na zostatok na účte. Ak si teda niekto vybral všetky peniaze z účtu, tento poplatok účtovaný nebude.

EToro neúčtuje žiadne poplatky za vedenie účtu a taktiež ani za zrušenie účtu.

Výhody a nevýhody obchodovania na eToro

Na záver je vhodné zhodnotiť si výhody a nevýhody obchodovanie na platforme eToro.

Výhody

Táto platforma má množstvo výhod a ako bolo spomenuté, je navrhnutá najmä pre začínajúcich investorov. Ponúka demo účet, kde si môže každý pred reálnym investovaním skúsiť obchodovať s virtuálnymi peniazmi.

Pre investorov je veľmi prehľadná aplikácia aj do smartfónu, vďaka ktorej je investovanie do širokej ponuky finančných inštrumentov možné odkiaľkoľvek. Taktiež ide o bezpečnú platformu, ktorá ma licenciu od Národnej banky Slovenska.

Pre slovenských investorov je výhodou aj možnosť nastaviť si český jazyk s možnosťou kopírovať skúsených investorov. Okrem toho je možné sa na tejto platforme vzdelávať v oblasti investovania vďaka rôznym materiálom, analýzam a komentárom iných investorov.

Nevýhody

Medzi hlavné nevýhody obchodovania na platforme eToro sú niektoré druhy poplatkov. Poplatok za výber v hodnote 5 USD a zároveň minimálna výška výberu 30 USD. Taktiež na niektorých finančných inštrumentoch je účtovaný relatívne vysoký spread, čo môže odrádzať od investovania. Aj podľa eToro recenzií ide o najväčšiu nevýhodu.

Nevýhodou je taktiež vedenie účtu len v amerických dolároch, čo pri vyšších sumách vkladov a výberov môže byť problém kvôli konverznému poplatku.

Aj keď je možnosť nastavenia českého jazyka, zákaznícka podpora ako aj materiály sú v anglickom jazyku, čo pre niektorých slovenských či českých investorov môže byť problémové.

Poslednou spomenutou nevýhodou je poplatok za nečinnosť. Avšak tomuto poplatku je možné sa vyhnúť cez prihlásenie do eToro účtu minimálne raz do roka.

Investičných platforiem je však viac a investor si môže vybrať tú, ktorá bude najviac vyhovovať jeho investičným cieľom. Pred investovaním je teda dobré platformy najprv porovnať, napr. XTB vs. eToro.