Portu – poplatky, recenzie, investovanie do akcií

97 %

Investovanie je čoraz viac skloňovanejší pojem v spoločnosti aj na Slovensku. Investovať je možné rôznymi spôsobmi a do mnohých finančných nástrojov. Jednou z možností investovania je aj Portu. Čo je to Portu? Ako investovať na Portu.sk?

Jednou z pravdepodobne najlepších možností investovania pre neskúsených a začínajúcich investorov je robo poradca Portu. Táto platforma je vhodná pre investorov, ktorí nechcú tráviť čas sledovaním grafov a chcú pasívne investovať.

Chcem investovať cez Portu >

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Ide o českú investičnú platformu, ktorá vznikla v roku 2017 s cieľom sprístupniť investovanie pre investorov z Česka a Slovenska bez toho, aby boli zasiahnutí menovým rizikom. Portu má v ponuke rôzne investičné porfólia, ktoré zacielia takmer na každého investora.

Inak povedané, táto platforma je tzn. robo advisor (robo poradca). Ide o poskytovanie investičného poradenstva alebo služieb riadenia portfólia, či už úplne alebo čiastočné. Robo poradenstvo sa vykonáva cez automatizované, prípadne poloautomatizovaný systém. Inými slovami, investor nemusí riešiť nič a Portu (robo poradca) za neho vykonáva investície.

Automatizované poradenstvo je poskytovanie investičného poradenstva alebo služieb riadenia portfólia (úplne alebo čiastočne) prostredníctvom automatizovaného alebo poloautomatizovaného systému, ktorý sa používa ako nástroj na kontakt s klientom.

Výhodou je, že si na Portu môžete zostaviť aj svoje vlastné portfólio. Platforma je však určená predovšetkým pre nenáročných investorov. Zároveň je vhodná najmä pre tých, ktorí sa zaujímajú o dlhodobé investície. Teda investície na viac ako 5 rokov.

Ľudia môžu investovať aj na vlastnú päsť, a to prostredníctvom brokerov, ktorí poskytujú svoje služby aj na Slovensku. Ide o spoločnosti ako eToro, Interacitve brokers, Degiro, XTB či Plus 500.

Čo je to Portu

Investičná platforma Portu, ktorá vznikla v roku 2017, bola založená investičnou skupinou WOOD & Company. Pred samotným vznikom Portu sa táto investičná skupina zameriavala obzvlášť investičným poradenstom veľkým firmám, prípadne solventným klientom.

Následne so vznikom Portu sa chcela rozšíriť a sprístupniť investovanie aj pre malých investorov. Investovaním peňazí cez Portu.sk je možné diverzifikovať portfólio rôznymi investičnými produktmi.

Na Portu si môže každý investor vytvoriť svoje vlastné porfólio, do ktorého je možné investovať aj pár desiatok eur, nemusí ísť o veľké čiastky. To robí z tejto platformy zaujímavú možnosť pre drobných a nenáročných investorov, ktorí chcú investovať dlhodobo.

Investičný platforma Portu využíva tzn. softvér pre automatické transakcie, čo z neho robí vhodnú možnosť, ako zhodnotiť peniaze. Ročný poplatok na Portu je 1 %, avšak poplatkom sa tento článok venuje nižšie. Registráciu na Portu je možné urobiť cez tento odkaz.

Celú poplatkovú štruktúru, ktorá je veľmi jednoduchá a transparentná môžu investori taktiež nájsť na webovej stránke Portu.

Poplatky – Portu.sk

Pri výbere sprostredkovateľa, cez ktorého chce investor zhodnotiť peniaze, musí zvyžovať najmä poplatky. Poplatky na Portu sú transparentné a je možné ich vidieť vo svojom účte. Poplatky sú účtované podľa služieb a to – portfóliá, stratégie a Portu Crypto.

V rámci služby Portu portfólií, ktoré spoločnosť zostavuje a spravuje pre investora, účtuje poplatok vo výške 1 % p.a. Nie sú účtované žiadne vstupné či výstupné poplatky, ani poplatky za nákup a predaj, za rebalansovanie a taktiež žiadne poplatky z nadvýnosov.

Pri službe Portu stratégie, kde si zloženie a parametre investície nastavuje klient sám, prípadne si zvolí niektorú z predvolenej ponuky modelových stratégií, pričom sú tri cenové plány. Aj pri službe stratégie je poplatok iba jeden.

Podobne ako v službe porfólií, aj v službe Portu Crypto je jeden poplatok, a to vo výške 1 % p.a. a žiadne iné poplatky nie sú účtované.

Výšku zaplatených poplatkov môže klient nájsť vo svojom účte, konkrétne v záložke „Peňaženka a transakcie“. V tejto záložke klient uvidí prehľad všetkých transakcií, vrátane už zaúčtovaných poplatkov. V prípade, že by chcel vidieť len poplatky, je možné použiť filter v menu v ľavej hornej časti stránky.

Pojem, ktorý je spojený s poplatkami, je TER – Total Expense Ratio. Tento ukazovateľ Portu uvádza pri každom ETF fonde. TER je pomer (v %) celkových ročných prevádzkových nákladov fondu k priemernej hodnote jeho majetku.

Tento poplatok sa neúčtuje zvlášť, no je započítaný v hodnote podielového listu alebo cene ETF. Toto číslo je taktiež vhodné brať do úvahy pri vyberaní toho správneho fondu.

Poplatky si Portu vyberá za spravovanie investorových peňazí. Portu argumentuje, že za poplatok klient získa nasledovné výhody:

  • Lepšiu diverzifikáciu – Všetky fondy majú svoje nedostatky. Portu vytvára vyvážené porfóliá a ponúka nástroje, ktoré obsahujú niekoľko odlišných cenných papierov. Vďaka tomu investície získavajú expozíciu.
  • Rebalansovanie – Situácia na trhoch sa v čase vyvíja a mení. Spolu s ňou sa mení aj investičné portfólio. Portu štruktúru jednotlivých porfólií kontroluje a upravuje podľa vopred daných kritérií investora. Cieľom je maximalizácia výnosov a ochrana investície pred veľkými prepadmi.
  • Frakčné nákupy – Menší investori by s pár desiatkami eur nemuseli byť schopní kúpiť celú akciu určitej spoločnosti. Z toho dôvodu Portu ponúka kúpiť frakcie, teda časti akcií spoločnosti, do ktorej chce investor investovať.
  • Lepší prístup k peniazom – Klienti Portu majú prístupné a dostupné peniaze kedykoľvek. Ak sa niekto rozhodne, že si chce peniaze z investičného účtu na Portu vybrať, môže tak urobiť a peniaze dostane na bežný účet v priebehu 5 až 10 pracovných dní.

Ako už bolo v článku spomenuté, poplatky na Portu sú vysoko transparentné a o všetkých poplatkoch na konkrétne investičné protukty sa možno dozvedieť na webe Portu. Stačí navštíviť stránku portu alebo sa zaregistrovať cez tento odkaz.

Investovanie cez Portu – investičné produkty

Spoločnosť Portu má v ponuke viaceré produkty, cez ktoré môže každý investor investovať svoje peniaze. Široká paleta produktov v Portu dokáže vyhovieť veľkej väčšine investorov, ktorí chcú zhodnotiť peniaze.

Na stránke Portu je možné nájsť prehľadne každý investičný produkt a dozvedieť sa o každom maximum.

Ak má niekto problém s výberom produktu, Portu ponúka zákaznícku podporu a taktiež aj vzdelávanie, Portu magazín alebo index investičnej gramotnosti.

Investovať peniaze cez Portu je skvelou možnosťou pre začínajúcich investorov, ktorí chcú svoj voľný čas tráviť efektívnejšie, ako sledovaním čísiel a grafov. Pasívne investovanie je cez Portu je vhodné pre akékoľvek typy investorov.

Chcem investovať cez Portu >

1. Základ pre investorov – Portu.sk

V časti nazvanej ako „základ každého investora“ sú 4 možnosti – Portfóliá na mieru, Zodpovedné investovanie, Detské účty a Investičná rezerva.

Portfóliá na mieru sú pre malého, no aj veľkého investora základom. Ide o globálne diverzifikované portfólia, ktoré sú rozdelené do tisícov cenných papierov a spravované profesionálne s cieľom odbremeniť klienta tak, aby sa o nič nemusel starať.

Čoraz viac sa do podvedomia v spoločnosti dostáva pojem udržateľnosť. To platí aj pri investovaní a preto sa Portu rozhodlo investovať do spoločností, ktoré majú spoločensky udržateľné podnikanie s ohľadom na planétu a spoločnosť.

Aj deti môžu investovať, aj keď ešte nepracujú. Pre zodpovedných rodičov Portu ponúka investičný produkt pre deti. Možnosť investovať pre deti, aby v budúcnosti dostali finančnú podporu, je zaujímavá možnosť.

Posledným z tohto radu produktov je finančná rezerva. Ľudia s finančnou gramotnosťou vedia, že netreba všetko minúť, no taktiež netreba všetko investovať. Vždy je potrebné mať vybudovanú aspoň základnú finančú rezervu a mať peniaze kedykoľvek po ruke mimo bežného účtu v banke, kde strácajú hodnotu z dôvodu inflácie.

2. Pre skúsenejších – Portu.sk

Pre skúsenenjších investorov má spoločnosť Portu v ponuke ďalšie 3 produkty, ktoré je možné pohodlne využiť. Ide o Vlastné stratégie, Tematické stratégie a Crypto.

Ak niekto verí svojim schopnostiam a znalostiam finančných trhov, má možnosť si vytvoriť vlastné dlhodobé investičné stratégie, ktoré je možno vybrať z mixu overených ETF fodndov, prípadne jednotlivých akcií spoločností.

Všetky tieto investície môže klient rebalansovať jednorazovo, prípadne v čase meniť rozloženie. To všetko sa dá jednoducho, efektívne a lacno.

Tematické stratégie môžu využiť takí investori, ktorí preferujú tematicky orientovené investovanie. Ide o také portfóliá, ktoré sú zložené zo sektorov a sledujú trendy, ktoré zodpovedajú cieľom klienta, jeho hodnotám a presvedčeniam.

Investori, ktorí sa nevyhýbajú rizikovejším investíciám, isto ocenia Crypto od Portu. Ide o zaujímavú možnosť, nakoľko kryptomeny dokážu dobre diverzifikovať konzervatívnejšie porfóliá. Je možné si vyskladať vlastnú Crypto investíciu a investovať do kryptomien (napríklad Bitcoin) bezpečne a jednoducho.

3. Alternatívne produkty aj pre firmy – Portu.sk

Treťou kategóriou investičných produktov od spoločnosti Portu je produkt pre firmy, no aj Portu Gallery a OpPORTUnity. Ide o zaujímavé možnosti investovania peňazí, ktoré sú pre skúsenejších investorov a firmy.

Investičný produkt pre právnické osoby, teda pre firmy, je kombináciou investovania a zároveň vysokej likvidity. Ak má firma hotovostné prostriedky, ktoré jej ležia na bežnom podnikateľskom účte a nepotrebuje ich na pokrytie svojich záväzkov, môže ich investovať cez Portu.

Tieto peniaze sa budú zhodnocovať neustále, no v prípade potreby ich môže mať firma do pár dní k dispozícií a uspokojiť pohľadávky veriteľov.

S produktom Portu Gallery si môžu klienti rozšíriť svoje portfólio a investovať do jedinečných zberateľských predmetov a historického majetku. Hodnota týchto predmetov môže rásť dokonca rýchlejšie ako akcie. Možno investovať jednoducho a online.

Produkt od Portu s názvom OpPORTUnity je zaujímavá investičná príležitosť, ktorá je iná od tradičných ponúk pre širšiu verejnosť. Ide o také investície, ktoré vyberá Portu a WOOD & Company (materská spoločnosť).

Každá investičná príležitosť (opPORTUnita) je špecifická a odhaľuje projekt, v ktorom je možné dlhodobo zhodnocovať klientove investície.

Portu – dividendy a dane

V portu majú možnosť investori vyskúšať investovanie do takých finančných nástrojov, z ktorých plynú dividendy. Ide o dividendové ETF, nakoľko tie platforma Portu preferuje pre svojich klientov.

Teda ak investor vlastní aktívum, z ktorého mu je vyplatená dividenda, tá sa mu pripíše na účet Portu v podobe nezainvestovanej hotovosti. Následne je možné dividendu ponechať alebo investovať ďalej.

Pri otázkach ohľadom daní je Portu veľmi poctivé. Taktiež pri držbe ETF či kryptomeny sú výnosy z týchto aktív oslobodené od dane po 1 roku. Taktiež na začiatku kalendárneho roku dostanú klienti podklady pre ročné daňové priznanie. Možno ich nájsť aj v sekcií „výpisy a potvrdenia.“

Zľavy a bonusy na Portu

Hlavným bonusom od Portu pre klientov je zľava na poplatku. Táto zľava motivuje investorov dodržiavať investičné ciele tým, že ich za určitú fixáciu odmení zľavou s poplatku. Aj vďaka zľave z poplatku môžu ľudia získať motiváciu začať investovať.

Zľavu je možné získať pri štyroch rôznych fixovaných období, počas ktorých si klient neplánuje vybrať peniaze. Ide o tieto druhy fixácie:

  • 5 rokov – 20 % zľava
  • 7 rokov – 25 % zľava
  • 10 rokov – 30 % zľava
  • 15 rokov – 40 % zľava

Túto fixáciu je možné zapnúť kedykoľvek a taktiež ju ľubovoľne predĺžiť a tým získať väčšiu zľavu. Táto flexibilita je veľkou výhodou pre všetkých klientov. V prípade predčasného vybratia peňazí je účtovaný ten poplatok, na ktorý dostal klient zľavu.

Portu okrem toho ponúka aj 3 mesiace zadarmo pre investora, ak pozve ďalšieho priateľa. Spolu s ním, obaja získajú 3 mesiace zadarmo, ak si pozvaný založí účet a zainvestuje peniaze. Zaregistrovať sa môže každý cez tento odkaz.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.