Ako vyberať toner

Určite sa každý z Vás pri zistení, že Vám došla farba v tlačiarni zamyslel,  aký toner či cartridge kúpiť. Či sa rozhodnúť pre zrenovovanie starého, či pre alternatívny alebo originálny nový toner. Ktorý a aké výhody so sebou nesie sa dozviete v nasledujúcom článku.

Renovované tonery

Tento variant riešenia došlej farby v tlačiarni má jednu veľkú výhodu, a tou je nízka cena. Tá cena je nízka preto, lebo neplatíte za nový plastový obal, ani tlačový čip, ale len za doplnenie prášku/atramentu, ktorý je navyše neznačkový.

Nevýhodou tohto riešenia môže byť potreba  doručenia tonera do renovačného strediska alebo vaša práca spojená s renováciou. Taktiež nevýhodou je aj nižšia kvalita tlače a pri neodbornej renovácii môže dôjsť k poškodeniu tlačiarne.

Alternatívne tonery

U neoriginálnych tonerov je tiež hlavnou výhodou nižšia cena ako pri originálnom príslušenstve. Veľa ľudí volí túto variantu aj preto, že na rozdiel od renovačných tonerov, nie je s neoriginálnym tonerom nutná žiadna ďalšia manipulácia. Prinesiete, vymeníte a je hotovo.

Jasnou nevýhodou neoriginálneho tonera môže byť nižšia kvalita použitej náplne, a to nielen vzhľadom ku kvalite tlače, ale aj vzhľadom k opotrebovaniu tlačiarne.

Originálne tonery

Originálny toner sprevádzajú výhody ako vyššia stálosť, lepšie farebné podanie, všeobecne lepšia odolnosť proti vplyvom prostredia. Navyše je väčšinou šetrnejší k mechanike tlačiarne a znižuje jej opotrebenie.

Tu je samozrejme jedinou nevýhodou jeho vyššia obstarávacia cena.

Tak už viete, ktoré riešenie má aké výhody a nevýhody. Je len na vašom zvážení, pre ktoré sa rozhodnete. Ak si tlačíte len doma občasne nejaké papiere, s renovovanými tonermi si vystačíte. Ak potrebujete tlačiť nejaké faktúry, úradné dokumenty a podobne, mali by ste siahnuť po originálnych toneroch.