Laserová operácia očí – aká je cena a pre koho je vhodná?

laserova operácia očí

Mnohí sú zo života s okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami už unavení. Laserová operácia očí je jednou z možností riešenia zrakových problémov. Táto moderná procedúra v medicíne ponúka mnoho výhod a môže priniesť vysnený jasný zrak bez nutnosti nosiť dioptrické okuliare alebo šošovky.

Aké sú však skutočné skúsenosti s laserovou operáciou očí? Aké sú ceny tejto procedúry? Článok sa zameriava bližšie na laserovú operáciu očí a na to, čo môže človek očakávať.

Laserová operácia očí: Cesta k jasnému videniu

Laserová operácia očí je moderný a inovatívny chirurgický zákrok, ktorý ponúka dlhodobé riešenie pre zrakové problémy. Je vykonávaná pomocou precízneho laseru, ktorý dokáže účinne a bezbolestne korigovať rôzne refrakčné chyby oka.

Laserová operácia očí sa skladá z niekoľkých špecializovaných procedúr, pričom najbežnejšie sú:

  • PRK (Photorefractive keratectomy)- fotorefraktívna keratektómia
  • LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis) – laserom asistovaná keratomileúzia
  • SMILE (Small Incision Lenticule Extraction)- extrakcia šošovky malým rezom

Laserová operácia očí je široko využívaný na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu, čo sú bežné problémy súvisiace so zrakom. Jeho hlavným cieľom je obnovenie jasného a ostro viditeľného zraku bez nutnosti nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Rôzne typy laserovej operácie očí: PRK, LASIK a SMILE

Článok sa teraz podrobnejšie zameriava na typy laserovej operácie očí. Ako tieto metódy fungujú a aké sú ich výhody a obmedzenia?

I. PRK je najstarší a najmenej komfortný typ laserovej operácie očí. Táto povrchová metóda sa používa na korekciu krátkozrakosti a astigmatizmu zmenou zakrivenia rohovky. Počas zákroku sa odstráni povrchová vrstva rohovky, nazývaná rohovkový epitel, mechanicky bez použitia alkoholového roztoku. Následne sa excimerovým laserom upraví tvar rohovky a skoriguje dioptrická chyba.

Operáciu PRK si ľudia často volia kvôli dostupnej cene. Avšak niekedy po zákroku pociťujú citlivosť, svetloplachosť a riziko suchého oka. Nastavenie ostrosti videnia trvá niekoľko týždňov.

II. LASIK je populárna druhá generácia laserovej operácie očí. Táto hĺbková metóda nezasahuje povrch rohovky a je šetrná voči očiam. Pri LASIK sa vytvára lamela rohovky pomocou femtosekundového laseru, ktorá sa odklopí a následne sa upraví povrch rohovky excimerovým laserom.

Tento typ operácie sa využíva na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Po LASIK zákroku pacient obvykle pocťuje mierne pálenie a nejasné videnie, no to rýchlo ustupuje. Ostrosť videnia sa zvyčajne dostavuje už pár hodín po operácii.

III. SMILE je najmodernejší typ laserovej operácie očí, označovaný ako tretia generácia. Tento hĺbkový postup umožňuje korekciu oka vo vnútri rohovky bez poškodenia jej povrchu. Používa sa na odstránenie krátkozrakosti a astigmatizmu.

Počas zákroku sa vytvorí mikroskopická šošovka vo vnútri rohovky pomocou femtosekundového laseru, ktorá sa následne vyberie cez malý rez. Tento šetrný a bezbolestný zákrok má výborné stabilné výsledky. Pacienti sa rýchlo vrátia k svojim bežným aktivitám. Syndróm suchého oka je minimálne riziko po zákroku SMILE.

laserova operácia očí
Hlavným cieľom laserovej operície očí je obnovenie jasného a ostro viditeľného zraku bez nutnosti nosenia okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Dioptrické chyby oka: Krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus sú bežné dioptrické chyby oka, ktoré ovplyvňujú zaostrovanie a videnie predmetov.

  • Krátkozrakosť (myopia) je dioptrická chyba, pri ktorej majú pacienti problémy s jasným videním na diaľku, ale blízke predmety vidia ostro. Toto je spôsobené nadmerným zakrivením rohovky alebo príliš veľkou dĺžkou očného bulbu. Vedie to k tomu, že svetelné lúče sa zameriavajú pred sieťnicou, čo spôsobuje rozmazané videnie vzdialených objektov. Krátkozrakosť sa zvyčajne meria v záporných dioptriách, napríklad -2,00 dioptrie.
  • Ďalekozrakosť (hyperopia) je dioptrická chyba, pri ktorej majú pacienti problémy s jasným videním blízkych objektov, ale objekty na diaľku vidia ostro. Pri ďalekozrakosti je očný bulbus príliš krátky alebo rohovka má nedostatočnú zakrivenosť. To spôsobuje, že svetelné lúče sa zameriavajú za sieťnicu, čo vedie k rozmazanému videniu blízkych objektov. Ďalekozrakosť sa zvyčajne meria v kladných dioptriách, napríklad +1,50 dioptrie.

Zaujímavosť: Ďalekozrakosť sa často vyskytuje u detí a môže sa zmierniť s vekom. U starších ľudí je prirodzený šošovkový proces zmäkčovania príčinou ďalekozrakosti, ktorá sa nazýva prezbyopia.

  • Astigmatizmus je dioptrická chyba, pri ktorej je rohovka alebo šošovka nepravidelne zakrivená, čo vedie k deformovanému a rozmazanému videniu. Môže byť spôsobený genetickými faktormi, zraneniami oka alebo degeneratívnymi zmenami v štruktúre oka. Astigmatizmus môže mať kombinovaný vplyv na zaostrovanie na blízke aj vzdialené objekty. Miera astigmatizmu sa meria v cylindroch a môže byť sprevádzaná krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

Zaujímavosť: Každé oko má v prirodzenom stave určitú mieru astigmatizmu. Niektorí ľudia s vysokým stupňom astigmatizmu však môžu mať problémy s videním aj s korekciou okuliarov.

laserova operácia očí
Krátkozrakosť je často spojená s intelektuálnymi schopnosťami a štúdiom. Niektoré štúdie naznačujú, že krátkozrakí jedinci majú nielen lepšiu schopnosť zaostrovať na blízke objekty, ale sú aj častejšie intelektuálne nadaní.

Cena laserovej operácie očí

Cena laserovej operácie očí sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je lokalita, renomé kliniky a použitá technika. Všeobecne platí, že náklady sa pohybujú v rozsahu od niekoľkých stoviek do niekoľkých tisíc eur za oko. Cena zahŕňa nielen samotný zákrok, ale aj predoperačné vyšetrenia, postoperatívnu starostlivosť a prípadné následné úpravy.

Pacienti by mali mať na pamäti, že kvalita a skúsenosti lekára a kliniky majú významný vplyv na konečný výsledok a bezpečnosť zákroku.

V rámci všeobecného prehľadu sme zistili, že cena laserovej operácie očí sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 500 do 1200 € za jedno oko.

Dobrou správou je, že mnohé kliniky ponúkajú flexibilitu pri platbe za laserovú operáciu očí. Pre tých, ktorí preferujú rozloženie nákladov na viac splátok, existuje možnosť financovania prostredníctvom splátkových programov. Týmto spôsobom má človek prístup k tomuto modernému a efektívnemu zákroku aj v prípade obmedzeného rozpočtu.

Dôkladne overenie podmienok a možností financovania priamo na klinike, kde má človek záujem o vykonanie laserovej operácie očí. Rôzne kliniky môžu mať rozdielne splátkové programy a podmienky, čo mu umožní výber tej najvhodnejšej možnosti pre jeho individuálne potreby.

Príspevok od poistenie na laserovú operáciu očí

VšZP ako jediná z poisťovní na Slovensku prináša príspevok na laserovú operáciu očí, ktorá je momentálne najvyhľadávanejšou metódou korekcie dioptrií.

Benefit laserovej operácie očí je dostupný prostredníctvom ich Peňaženky zdravia MAXI a to už pre poistencov od 18 rokov s dioptriou v rozmedzí +1/-1 až do výšky 450 € u zmluvných poskytovateľov. Tento benefit predstavuje jedinečnú príležitosť využiť túto najvyhľadávanejšiu metódu korekcie dioptrií.

laserova operácia očí
Je dôležité diskutovať o všetkých aspektoch zákroku s kvalifikovaným oftalmológom a riadiť sa jeho odporúčaniami.

Skúsenosti s laserovou operáciou očí: Čo očakávať od zákroku

Skúsenosti s laserovou operáciou očí sa líšia medzi jednotlivými pacientmi. Mnohí ľudia, ktorí podstúpili tento zákrok, hlásia výrazné zlepšenie svojho zraku a zníženie alebo úplné odstránenie potreby okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Avšak, ako pri každom medicínskom zákroku, existuje aj možnosť nežiaducich účinkov a komplikácií. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí dočasná suchosť očí, očné haláže okolo zdrojov svetla a dočasná zmätenosť videnia.

Počas zákroku laserovej operácie očí pacienti pocítia minimálne nepohodlie alebo tlak v oku, vďaka použitiu miestnej anestézie. Samotný zákrok trvá len niekoľko minút a je bezbolestný. Po skončení operácie pacienti niekedy cítia miernu neostrosť alebo svetloplachosť, čo postupne ustupuje.

Po operácii je dôležité dodržiavať pokyny lekára ohľadom aplikácie liekov na oči, chrániť oči pred prachom a vodou a vyhýbať sa náročným fyzickým aktivitám. Postupom času sa väčšine pacientov videnie zlepšuje a stabilizuje, čo umožňuje návrat do bežných denných aktivít. Pacienti často zmieňujú výhody ako možnosť športovať bez okuliarov alebo pohodlné čítanie kníh a sledovanie televízie bez nutnosti používať šošovky.

Dĺžka rekonvalescencie po laserovej operácii očí sa môže u jednotlivých pacientov líšiť, ale väčšina pacientov sa úplne zotaví do troch až siedmich dní.

Každý pacient má svoje jedinečné očné parametre a osobné očakávania. Pred podstúpením operácie očí je vhodná konzultácia s odborníkom. Ten dôkladne informuje o možnostiach, rizikách a očakávaných výsledkoch.