Kto je najbohatší človek na svete a ako zbohatol?

Najbohatším človekom na svete je v súčasnosti Jeff Bezos, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon. Forbes odhaduje jeho majetok na približne 179 miliárd dolárov. Bezos získal svoje bohatstvo vďaka spoločnosti Amazon, ktorú založil v roku 1994.

Amazon je v súčasnosti najväčšou platformou elektronického obchodu na svete s ročným obratom viac ako 200 miliárd dolárov. Bezos investuje aj do ďalších spoločností, napríklad Blue Origin, a má podiel v denníku The Washington Post.

Jeff Bezos je najbohatší človek na svete

Jeff Bezos, najbohatší človek na svete, je zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, najväčšieho internetového predajcu na svete. Je tiež najbohatším človekom na svete s majetkom viac ako 179 miliárd dolárov. Bezos má neuveriteľný príbeh o tom, ako dosiahol taký úspech.

Bezos sa narodil v roku 1964 v Albuquerque v Novom Mexiku. Po ukončení štúdia na Princetonskej univerzite v roku 1986, kde získal diplom z elektrotechniky a informatiky, začal pracovať vo viacerých technologických spoločnostiach. Práve počas tohto obdobia prišiel na myšlienku spoločnosti Amazon.

V roku 1994 dal Bezos výpoveď a presťahoval sa do Seattlu, aby založil spoločnosť Amazon. Spoločnosť začínala ako online kníhkupectvo, ktoré predávalo knihy cez internet. V tom čase to bola nová koncepcia a popularita Amazonu rýchlo rástla.

Bezos bol prezieravý a videl, že Amazon sa môže stať oveľa viac než len kníhkupectvom. Rozšíril ponuku spoločnosti o ďalšie produkty, napríklad elektroniku, oblečenie a nábytok. Amazon začal ponúkať aj služby, ako je Amazon Prime, ktorá poskytuje bezplatnú dopravu a prístup k streamovaniu videa a hudby.

Najbohatší muž sveta nielen vďaka Amazonu

Dnes je Amazon obrovskou spoločnosťou, ktorá pôsobí v mnohých rôznych odvetviach. Bezos je inovátorom vo svete podnikania, zavádza nové technológie a vyvíja nové obchodné modely. Podarilo sa mu dostať spoločnosť Amazon do výšin, ktoré by pri jej začiatkoch nikto nepredpokladal. Dnes sa niet čomu diviť, že je najbohatší muž sveta.

Bezos získal svoje bohatstvo predovšetkým vďaka vlastníctvu akcií spoločnosti Amazon. Je najväčším akcionárom, vlastní viac ako 11 % spoločnosti. Investoval aj do ďalších technologických spoločností, ako sú Blue Origin a Google, a nedávno založil vlastnú charitatívnu nadáciu.

Jeff Bezos je pozoruhodným príkladom úspechu. Tvrdou prácou a citom pre obchodné príležitosti sa mu podarilo vybudovať spoločnosť Amazon, ktorá sa stala multimiliardovou firmou. To, že sa mu podarilo dosiahnuť taký obrovský úspech, svedčí o jeho vízii a ambíciách. V tomto prípade sa rozhodnutie začať podnikať určite oplatilo.

Jeff Bezos, najbohatší človek na svete, je zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, najväčšieho internetového predajcu na svete.

Medzi najbohatších ľudí na svete patrí aj Elon Musk

Elon Musk je americký obchodný magnát, investor a inžinier. Je zakladateľom, generálnym riaditeľom a hlavným konštruktérom spoločnosti SpaceX, spoluzakladateľom, generálnym riaditeľom a produktovým architektom spoločnosti Tesla, Inc. a zakladateľom spoločnosti The Boring Company.

Navrhol tiež vysokorýchlostný dopravný systém známy ako Hyperloop. Elon Musk patrí do skupiny ľudí, ktorí sú najbohatší ľudia na svete. Napriek tomu, že majetok Elona Muska je značný, nie je najbohatší muž všetkých čias.

Muskovo čisté imanie sa k máju 2021 odhaduje na približne 74,3 miliardy USD, čo z neho robí druhého najbohatšieho človeka na svete po výkonnom riaditeľovi spoločnosti Amazon Jeffovi Bezosovi, ktorého majetok dosahuje dokonca až 188 miliárd USD. Majetok Elona Muska je teda odhadovaný na menej ako polovicu majetku Jeffa Bezosa.

Musk zbohatol vďaka kombinácii inteligentných investícií, podnikania a odmeňovania z rôznych funkcií generálneho riaditeľa svojich spoločností. Majetok získal z predaja svojich podnikov vrátane spoločností PayPal, SpaceX a Tesla, Inc. Okrem toho zarobil peniaze zo svojich investícií do spoločností SolarCity, Boring Company a Hyperloop Technologies.

Prvé bohatstvo Musk získal predajom svojho začínajúceho podniku Zip2 spoločnosti Compaq za 307 miliónov dolárov v roku 1999. Potom zarobil 165 miliónov dolárov z predaja spoločnosti PayPal spoločnosti eBay v roku 2002.

Muskov majetok odvtedy exponenciálne rastie, keďže jeho bohatstvo sa v súčasnosti pripisuje najmä jeho podielom v spoločnostiach Tesla Inc. a SpaceX. Aj vďaka tomu je dnes Elon Musk druhý najbohatší človek. Možnosťou ako zbohatnúť sú aj Tesla akcie.

Muskovo čisté imanie sa k máju 2021 odhaduje na približne 74,3 miliardy USD, čo z neho robí druhého najbohatšieho človeka na svete.

Kto je najbohatší muž všetkých čias?

Za najbohatšieho človeka všetkých čias sa považuje Mansa Musa I. z Mali, ktorý bol kráľom ríše Mali v 13. storočí. Jeho osobný majetok sa v čase jeho smrti odhadoval na 400 miliárd dolárov, po zohľadnení inflácie. Narodil sa v roku 1280 a bol desiatym Mansom, teda vládcom ríše Mali. V roku 1312 zdedil trón a vládol až do svojej smrti v roku 1337.

Mansa Musa I. bol oddaný moslim a za jeho vlády sa islam rozšíril v celej ríši Mali. Dbal tiež na udržanie mieru a stability v regióne. Zlepšoval poľnohospodárstvo, staval mešity a podporoval obchod. Najbohatší človek teda zbohatol podporou svojej krajiny.

Mansa Musa I. sa najviac preslávil svojou púťou do Mekky v roku 1324. Hovorí sa, že so sebou vzal veľký sprievod ľudí a obrovské množstvo zlata. Bol taký známy svojím bohatstvom, že jeho cesta do Mekky pomohla rozšíriť slávu ríše Mali.

Mansa Musa I. postavil aj Veľkú mešitu v Djenne, ktorá je jednou z najstarších mešít v Afrike. Dodnes stojí a pripomína jeho odkaz najbohatšieho muža všetkých čias.

Mansa Musa I. sa spomína ako jeden z najväčších panovníkov v africkej histórii. Za jeho vlády sa rozšíril islam a vzrástla ríša Mali. Bol to mocný vodca, ktorý zlepšil poľnohospodárstvo, obchod a architektúru. Pamätá sa aj na jeho slávnu púť do Mekky a bohatstvo, ktoré so sebou priniesol.

Rebríček najbohatších Slovákov

Slováci nepatria medzi najbohatších ľudí na svete. Podľa správy Global Wealth Report 2019 od Credit Suisse sú najbohatšími krajinami v tomto poradí Spojené štáty, Čína, Japonsko a Nemecko. Slovensko sa v prvej desiatke správy nenachádza. Je však možné zostaviť rebríček najbohatších Slovákov. Avšak aj Slováci dokážu zarobiť svojim podnikaním veľké peniaze. Medzi 100 najbohatších Slovákov patria napríklad:

 • Ivan Chrenko
 • Valeria Haščáková a rodina
 • Patrik a Jozef Takáčovci
 • Miroslav Trnka
 • Peter Paško
 • Rudolf Hrubý
 • Ivan Jakabovič
 • Tomáš Chrenek
 • Milan Fiľo
 • Martin Kúšik
 • Richard Marko
 • Maroš Grund
 • Evžen Balko a rodina
 • Mária Blašková a rodina
 • Ján Moder a rodina
 • Jozef Oravkin
 • Anton Zajac
 • Ivan Kmotrík
 • Michal Lazar
 • Štefan Rosina
 • Alexej Beljajev

Toto sú niektorí (podľa časopisu Forbes) najbohatší Slováci, ktorých majetok dosahuje rádovo stovky miliónov eur. Ani všetkých 100 najbohatších Slovákov by sa teda nevyrovnalo najbohatšiemu mužovi na svete.

Slováci nepatria medzi najbohatších ľudí na svete. Avšak aj oni dokážu zarobiť svojim podnikaním veľké peniaze.

Ako sa zaradiť medzi najbohatších Slovákov?

Zaradiť sa medzi Forbes najbohatších Slovákov nie je jednoduché, ale je to možné. Tu sú návrhy, ako sa zaradiť medzi najbohatších Slovákov:

 • začať úspešne podnikať – preskúmať trh a vytvoriť inovatívny výrobok alebo službu, ktoré sa dajú predávať širokej zákazníckej základni. Preskúmať potenciálnych konkurentov a nájsť spôsoby, ako sa odlíšiť od konkurencie. Využívať digitálnu marketingovú komunikáciu na maximalizáciu svojho dosahu.
 • investovať do nehnuteľností – kúpiť a rozvíjať nehnuteľnosti v kľúčových oblastiach na Slovensku a prenajímať ich. Pred investovaním je dôležité preskúmať danú oblasť.
 • investovať do akcií a podielov – preskúmať akciový trh a nájsť akcie a podiely, ktoré majú vysoký potenciál rastu. Zvážte investovanie do podielových fondov a ETF, ktoré ponúkajú širokú škálu investícií na diverzifikáciu.
 • založiť plán sporenia – každý mesiac ušetriť časť príjmu a investovať ju do nízkorizikových investícií, ako sú dlhopisy a štátne pokladničné poukážky. Pomôže to vytvoriť si rezervu pre budúcnosť.
 • začať si privyrábať – prijať vedľajšiu prácu alebo začať podnikať a získať nejaké peniaze navyše. Zvážiť možnosť pracovať na voľnej nohe alebo ponúkať služby vo svojej oblasti.
 • nadviazať kontakty s ďalšími úspešnými slovenskými podnikateľmi a podnikateľkami – zúčastňovať sa na podujatiach a konferenciách a využívať online siete na nadväzovanie nových kontaktov.
 • rozvíjať svoje zručnosti – investovať do seba absolvovaním kurzov a účasťou na seminároch, ktoré pomôžu rozvíjať zručnosti a znalosti. To pomôže získať a využiť nové príležitosti.
 • investovanie do seba – míňanie peňazí na zážitky, cestovanie a možnosti vzdelávania, ktoré môžu pomôcť rásť a rozvíjať sa ako osobnosť.
 • darovať peniaze – pomáhať iným v núdzi tým, že sa daruje čas a peniaze na charitu. Nielenže sa vďaka tomu bude človek cítiť dobre, ale môže to pomôcť budovať vzťahy s inými úspešnými ľuďmi.

Je teda veľa možností, ako sa zaradiť medzi 100 najbohatších Slovákov. Chce to nápad, odvahu podnikať a na začiatok určite aj pôžičku pre podnikateľov. Nakoniec sa však môže dostaviť úspech v podobe veľkého bohatstva.