Peer to peer pôžičky. Odkiaľ k nám prišli?

Peer to peer pôžičky alebo pôžičky od ľudí pre ľudí sú vo finančných kruhoch známe už aj na Slovensku. „Ľudské” pôžičky fungujú na princípe, že namiesto toho, aby ste peniaze zháňali v banke, požičajú vám ich konkrétni ľudia – investori.

Tým, že sa vynecháva banka ako sprostredkovateľ, peer to peer pôžičky sľubujú výhodnejšie podmienky pre svojich klientov aj pre investorov. Nejde o nič nové a už aj na Slovensku existujú rôzne overené a bezpečné sprostredkovateľské portály, kde tento typ pôžičiek nájdete.

Kde sa na Slovensku vzali?

Z Británie, cez Ameriku až na Slovensko Hoci o peer to peer pôžičkách už na Slovensku pomerne dosť ľudí počulo, nie sú ešte na každom rohu ako napríklad také banky. Vôbec prvá platforma pre pôžičky od ľudí vznikla vo Veľkej Británii v roku 2005 a do dnešného dňa požičala už viac ako 500 miliónov libier.

Neprešiel ani rok a peer to peer pôžičky veselo využívajú už aj obyvatelia Spojených štátov. Súčasná situácia v USA je dokonca momentálne taká, že Američania si požičiavajú od ľudí už viac ako zo samotných bánk.

Česi a Slováci sa však z tohto typu požičiavania tak rýchlo neradovali. Peer to peer pôžičky si k nám nachádzajú cestu až v poslednom období.

Ak vás však zaujíma možnosť požičať si od ľudí, prípadne do ľudí investovať, táto možno existuje už aj u nás a nájdete ju napríklad aj u spoločnosti Zinc Euro.