Pôžičky na bývanie

V dospelosti sa chce každý skôr či neskôr osamostatniť a byť vlastným pánom. Nemusíte zrovna vynikať v matematike, aby ste si zrátali, že platiť nájom niekoľko rokov je pridrahé a komplikuje to šance na našetrenie si dostatočnej sumy na kúpu niečoho vlastného.

Ak to chcete trošku urýchliť a požičať si peniaze, asi strávite dlhé hodiny nad rôznymi typmi úverov a hypoték, kým sa rozhodnete pre definitívnu voľbu. V nasledujúcom článku Vám skúsime osvetliť niekoľko pojmov, výhody a nevýhody, aby ste mali vyberanie pôžičky jednoduchšie.

Hypotéka

Ide o hypotekárny úver na bývanie s určitými špecifikami. Je účelovo viazaná, to znamená, že banke musíte zdokladovať, na čo peniaze použijete. Hypotéku získate, ak pracujete na hlavný pracovný pomer s dostatočným príjmom. Pri kúpe alebo oprave nehnuteľnosti banka požaduje záložné právo na danú nehnuteľnosť, ktoré využije v prípade, že jej nedokážete pôžičku splácať.

Výška hypotéky sa určuje podľa konkrétnej nehnuteľnosti a od banky dostanete najviac 70% z tržnej ceny. Ale má aj veľké výhody, hlavnou je nízky úrok, ktorý budete mať fixovaný na 3, 5 alebo 10 rokov. Splatnosť hypotéky je dlhá, ide o desiatky rokov.

Hypotéka pre mladých

Skoro v každej banke na Slovensku nájdete túto hypotéku v ponuke. Ak máte 18 – 35 rokov, je to pre Vás najvýhodnejší produkt. Nízky úrok je dotovaný sčasti štátom ako štátny príspevok, za čo znížia úrok o 3% na 5 rokov a tak môže byť po túto dobu úrok aj 0,0%. Hypotéku získate, ak splníte vekovú hranicu a ak Váš príjem neprevýši 1,3-násobok priemernej mzdy. Strop tejto pôžičky je nastavený na 50 000 eur, aby ste mali ešte nárok na príspevok.

Úvery na bývanie

Môže ísť o spotrebiteľský úver na celú nehnuteľnosť, alebo častejšie ide o kombinovaný produkt hypotéky a spotrebiteľského úveru na dofinancovanie ceny nehnuteľnosti, keďže hypotéka pokryje najviac 70%. Ak si vyberiete úver účelový, tak Vám banka poskytne úrok veľmi podobný hypotekárnemu, čo je veľká výhoda. Neplatí to u bezúčelového, ten má vždy úrok podstatne vyšší. Výhody oproti hypotéke sú viaceré, nemusíte mať ručiteľa ani založiť nehnuteľnosť, úroková sadzba začína od 1% a požičajú Vám až 100% ceny.

Menšie pôžičky na vybavenie domácnosti

Chýba Vám len zopár drobností alebo potrebujete spraviť menšie opravy a chcete mať peniaze rýchlo a bez dokladovania? Aj tu sa dá vyberať z pár možností. U súm do 500 eur môžete zvoliť rýchlu sms alebo online pôžičku. U vyšších súm nad 1500 eur je už dobré sa popozerať po nejakom spotrebiteľskom úvere. Bývajú bezúčelové, tak u nich stúpa aj úroková sadzba na 7 – 8%, zato určite oceníte, že nemusíte zháňať ručiteľa ani dokladovať použitie.