Uvažujete o vlastnom bývaní? Tento článok by vás mohol zaujímať

Chcete sa osamostatniť, ale na vlastné bývanie nemáte dostatok financií? Ak máte vek od 18 do 35 rokov, neváhajte požiadať o úver pre mladých. Úver pre mladých ponúka množstvo výhod.

O úver pre mladých a zároveň príspevok môžete však požiadať len jedenkrát v živote. Preto veľmi dobre zvážte, kedy a za akých okolností on chcete požiadať.

O úver môžete požiadať v ktorejkoľvek bankovej spoločnosti, ak vám úver neschvália požiadať môžete aj o iný bankový produkt napríklad hypotéku, alebo pôžičku na bývanie. 

Ak ste sa rozhodli o úver požiadať, skôr, ako vstúpite do banky, pre ktorú ste sa rozhodli, pripravte si nasledujúce informácie a dokumenty, ktoré budú od vás vyžadovať.

Žiadatelia o úver preukazujú banke príjem za rok minulý rok, ako aj svoj aktuálny príjem. Priemerný príjem za minulý rok však nesmie na účely štátneho príspevku pre mladých presiahnuť 1.242,80 eur.

V prípade manželov alebo iných spoludlžníkov to nesmie byť spoločne viac než 2.485,60 eur. Aktuálny príjem, teda príjem dosahovaný v terajšom zamestnaní alebo pri inej zárobkovej činnosti, je určujúci pre schválenie požadovanej výšky úveru.

Samozrejme, to všetko pri splnení bankou akceptovateľného dostatočného zabezpečenia nehnuteľnosťou.

Podmienky získania úveru sa každoročne môžu meniť, preto sa sumy ročne môžu od seba odlišovať. Je preto potrebné si zistiť aktuálne sumy, ktoré sa vás budú v časovom období, kedy sa chystáte o príspevok požiadať, týkať.

Úver pre mladých má trochu iné podmienky ako klasický úver alebo hypotéka. Pri žiadosti o úver banke predložíte ročné zúčtovanie preddavkov na daň, v ktorom je uvedený váš príjem za minulý rok, potvrdenie o príjme z aktuálneho zamestnania a prípadne aj výpisy z účtu, na ktorý vám chodí výplata.

SZČO predkladajú daňové priznanie za predchádzajúci rok. Ak ste nepracovali, alebo ste boli študent, predkladáte čestné vyhlásenie o nepoberaní príjmu na tlačive banky, v ktorej žiadate o úver.

Nezamestnaní predkladajú potvrdenie o evidovaní na úrade práce a potvrdenie o vyplatených dávkach v nezamestnanosti.

Štátny príspevok je poskytovaný na výšku úveru max. 50 000 €. Princíp splácania úveru je taký istý ako pri ktoromkoľvek inom úvere.

Ak teda máte od 18 do 35 rokov a spĺňate vyššie uvedené podmienky získania, neváhajte o príspevok na úver pre mladých požiadať.