Ako znížiť spotrebu elektriny

Platba za elektrinu tvorí pravidelný mesačný výdavok snáď každej domácnosti a nemôžeme sa tomu úplne vyhnúť, avšak spotreba sa do určitej miery znížiť dá. Za elektrinu môžeme ušetriť dobrých pár eur mesačne. Ako na to?

Zmena dodávateľa

V prvom rade si zistite, či by prechod od súčasného dodávateľa k inému pre vás nebol výhodný. Počas porovnania cien zohľadňujte aj sankcie za výpoveď a dôkladne si preštudujte zmluvné podmienky.

Úspornejšie žiarovky

Začať by sme mali výmenou žiaroviek za úspornejšie typy, ak sme tak ešte neurobili. Žiarovka síce niečo stojí a tie najkvalitnejšie nás možno odrádzajú svojou vysokou cenou, ak si ale prepočítame, koľko ušetríme, určite už sa ich báť prestaneme. Dnes sa v domácnostiach čoraz viac uplatňujú LED žiarovky a diódy vedľa tých klasických úsporných.

Odmrazenie mrazničky

Mraznička s vrstvou námrazy „žerie“ ďaleko viac prúdu, dokonca až o 75%! Akonáhle je námraza vyššia ako 3 mm, mali by sme pristúpiť k odmrazeniu. Tiež pomáha mrazničku otvárať čo najmenej a na čo najkratšiu dobu.

Úspornejšie spotrebiče

Zainvestujte do výmeny starých spotrebičov a vymeňte ich za úspornejšie. Všímajte si energetických štítkov a tried úspornosti. Najmenej úsporná je trieda G, najviac trieda AAA +.

Vypájanie spotrebičov zo zásuvky

Takzvaný úsporný režim alebo stand-by režim spotrebičov, ktoré neustále nechávame zapojené v zásuvke, dokáže „zhltnúť“ niekoľko desiatok eur za rok. V zásuvkách nie je dobré nechávať ani nabíjačky.

Perte šetrne

Na čím nižšej teplote periete, tým je nižšia aj spotreba elektriny. Napríklad pri praní na 60 ° oproti 90 ° ušetríte 25% energie. Elektrinu samozrejme spotrebúva aj sušička, pokiaľ teda nemusíte, nepoužívajte ju, a namiesto toho usušte bielizeň na vzduchu.

Varte chytro

Ak potrebujete rýchlo zohriať vodu alebo jedlo a máte klasický elektrický sporák, nečakajte, až sa platničky rozohrejú, ale radšej využite rýchlovarnú kanvicu alebo mikrovlnnú rúru. Nezabúdajte ani na využitie zvyškového tepla pre ohrev.