História peňazí

historia-penazi

Smena tovar sprevádza ľudstvo od počiatku, s postupom vývoja civilizácie bolo treba túto metódu zdokonaľovať a pozmeniť. Postupne sa začali objavovať kovové peniaze a od 10. storočia sa datuje existencia papierových peňazí. Poďme sa pozrieť na to, čím sa platilo v minulosti a aká je história peňazí.

Začiatkom bol barterový obchod

Čo je to barter? Ešte pred vznikom mincí a bankoviek bol medzi ľuďmi bežný takzvaný barterový obchod. Jednalo sa vlastne o výmenu tovaru za tovar, teda výmenný obchod. Bol zložitý v tom, že bolo potrebné nájsť takého človeka, ktorý túžil po veci, ktorú ste ponúkali, a zároveň mal niečo, čo ste chceli vy. Obľúbený bol barterový obchod aj v ére kolonializmu.

Čo boli komoditné peniaze

Prirodzeným nástupcom výmenného obchodu boli komoditné peniaze. Jednalo sa o tovar, ktoré však plnilo akúsi funkciu peňazí. V dávnych dobách sa platilo predovšetkým plátnom, soľou, korením, kožušinami alebo dobytkom. Hodnota a druh komoditných peňazí sa líšili od lokality. Je ale pochopiteľné, že tovar sa ťažko delilo, skladovalo a mnohokrát nemalo dlhú trvanlivosť. Postupom času sa teda prešlo na drahé kovy, predovšetkým zlato.

Razenie kovových mincí

Najprv sa platilo kovovými zliatky zo striebra, medi alebo zlata. Tie sa začali označovať hodnotou, rôznymi symbolmi alebo obrazcami, čím vznikli prvé mince približne v 7. storočí pred naším letopočtom. Predná strana mince sa líšila podľa oblasti a obdobia, v ktorom bola minca vyrobená.

V neskoršej dobe sa za rýdzosť a hmotnosť mincí začal zaručovať panovník. Prvé mince v našej oblasti sa však začali raziť už v období Slovanov na prelome 5.- 6. storočia.

Ako vznikli papierové bankovky

Keďže boli kovové mince ťažké a vo väčšom množstve sa zle prepravovali a skladovali, bolo nutné vymyslieť nové platidlo. Bankové domy v Amerike a Európe vydali v 17. storočí prvej bankovky z papiera, kryté zlatom. Bolo dokonca umožnené vydať viac bankoviek, než bolo zlata, pretože bankovky sa v banke dali síce vymeniť za zlato, ale bolo nepravidelné, že by tak urobili všetci ľudia naraz.

Dnešná mena

V menej vyspelých krajinách alebo u niekoľkých málo národov, ktoré civilizácií neboli dotknuté, platí staré spôsoby platieb dodnes. Západné krajiny využívajú nielen mince a bankovky, ale stále viac moderné technológie, kreditné karty a bankové prevody.

Numismatika

Numizmatika je fascinujúce štúdium a zbierka mincí, bankoviek a súvisiacich menových položiek. Nadšenci, známi ako numizmatici, sa ponoria do bohatej histórie a zložitých návrhov meny, pričom skúmajú kultúrne, ekonomické a politické súvislosti, ktoré formovali každý kus.

Numizmatika poskytuje jedinečné okno do civilizácií a ponúka hmatateľné spojenie s minulými obdobiami a ich ekonomickým vývojom. Či už ich vedie historická zvedavosť alebo vášeň pre zbieranie vzácnych a cenných mincí, numizmatici prispievajú k zachovaniu a pochopeniu rôznorodých príbehov zakotvených vo svetovej mene.