Študentská pôžička

studentska-pozicka-2

Študentská pôžička je úverový produkt určený tak pre študentov strednej školy ako aj pre študentov vysokých škôl.

Pôžička pre študentov je dostupná buď ako bankový úver pre študentov, prípadne nebankové študentské úvery alebo ako študentská pôžička od štátu.

V podstate to môže byť či už pôžička na štúdium pre mladých alebo bezúčelový spotrebný či kreditný úver na čokoľvek. Existuje tak študentská pôžička pre stredoškolákov ako aj pre vysokoškolákov.

dsc_0030-230x230-3799413

Úvery pre študentov môžu byť totiž niekedy naviazané aj na bankový účet pre študentov, najmä formou povoleného prečerpania, čiže kontokorentu.

Vysokoškolská študentská pôžička je dostupná tak pre interných ako aj externých študentov a na všetkých stupňoch štúdia, čiže od bakalárskeho, cez magisterské až po doktorandské.

Z hľadiska úročenia je najlepšia študentská pôžička pre študentov od štátu, ktorú poskytuje špeciálny študentský fond a to pre študentov vysokých škôl.

Pôžička pre študentov stredných škôl

Pôžička pre študentov strednej školy je dostupná najmä vo forme povoleného prečerpania k bežnému účtu, pričom v tomto prípade sa dá požičať kreditný úver s ručiteľom, najčastejšie rodinným príslušníkom.

Študent tak môže prostredníctvom platobnej karty ísť pri platení alebo výbere hotovosti aj do mínusu do určitého úverového limitu, pričom ručenie za splatenie pôžičky preberá na seba ručiteľ, ktorého banka posudzuje ako spoludlžníka a overuje si jeho bonitu.

Pôžičky pre študentov na vysokej škole

Vysokoškolské úvery a pôžičky sa už dajú získať nielen ako kontokorentný úver k študentskému účtu, ale aj ako klasický spotrebný úver, ktorý je dostupný pre študentov vysokých škôl a na čokoľvek.

Banky ale aj v tomto prípade potrebujú spolužiadateľa alebo ručiteľa, pretože podobne ako iné bankové úvery pre menej bonitných klientov, nie je možná ani študentská pôžička bez ručiteľa.

Výhodou je ale možnosť dlhšieho splácania a získania oproti kontokorentu vyššej sumy úveru.

studentska-pozicka-640x457-5443615

Nebankové pôžičky pre študentov

Pôžička pre študentov bez ručiteľa je možná v prípade nebankových úverov najmä pri menších a krátkodobých pôžičkách, ktoré sa dajú vybaviť napríklad prostredníctvom krátkej textovej správy alebo online cez internet.

Tieto úvery sa ale hodia len na menšie a nečakané výdaje, pretože ide o minipôžičky na niekoľko desiatok až stoviek €. Nie všetky nebankovky poskytujúce ale tento druh úverov požičajú a študentom a tak je ponuka pomerne obmedzená.

Ferratum Bank

Bez dokladovania príjmu a bezúčelovo na čokoľvek si môžu študenti požičať napríklad od nebankovej spoločnosti Ferratum Bank. Tá poskytuje úvery aj bez vlastného ručiteľa, pričom výška pôžičky je od 30 do 350 € a splatnosť je na 7 až 30 dní.

Splatnosť je možné predĺžiť o 15 dní a to až dvakrát, ale za poplatok. Schválenie je obvykle do 24 hodín a nebankovka posiela finančné prostriedky bezhotovostne na účet alebo prostredníctvom šeku na adresu, čo však trvá dlhšiu dobu, obvykle 4 dni.

O úver je možné požiadať online aj cez SMS.

Okrem toho má Ferratum v ponuke aj Rýchlu pôžičku. V tomto prípade ide už o väčší úver, ktorý poskytuje od 200 do 700 €. Pre nových klientov je možné si požičať na prvý krát až do 350 €.

V tomto prípade sa peniaze posielajú len bezhotovostne na účet, vybaviť sa úver dá len online formou a nebankovka môže vyžadovať aj dokladovanie príjmu a bonity žiadateľa, prípadne iné doklady napr. doklad totožnosti.

Požičať sa však dá bezúčelovo a doba splatnosti je nepomerne dlhšia, keďže je možné si požičať od 2 mesiacov až do 12 mesiacov, čiže až na rok.

Pôžičkomat

Menšie študentské pôžičky poskytuje aj nebankovka Pôžičkomat, ktorá sa zameriava podobne ako Ferratum na online úvery.Pre nových klientov je možné si požičať prvý úver do výšky 95 €, pre dlhodobých až do 900 €.

Doba splatnosti je od 5 do 31 dní a úver je možné získať už do pár minút vďaka automatizovanému systému schvaľovania.

Na vybavenie treba mať vek nad 18 rokov, ale nie je treba dokladovať príjem, takže si môžu požičať nielen študenti, ale aj mamičky a ženy na MD alebo dôchodcovia.

Pôžička je bez skrytých poplatkov.

Pôžička pre študenta od FnPV

Študentská pôžička od štátu sa dá získať za veľmi výhodných podmienok a poskytuje ju Fond na podporu vzdelávania.

Ide o špeciálny fond zriadený štátom, ktorého predchodcom bol Študentský pôžičkový fond a najväčšou výhodou je, že podmienky sú pre študentov veľmi výhodné.

Každý rok sa mení úroková sadzba, čiže pre rok 2015 bola stanovená na začiatok roku a to isté platí aj o ďalšom období. Termín na predkladanie písomných žiadostí je vždy do konca októbra.

Čo sa týka samotného úveru, tak požičať si môžu študenti denného aj externého štúdia na I., II. aj III. stupni, čiže na bakalárskom, magisterskom aj doktorandskom stupni štúdia.

Výška pôžičky závisí od stupňa štúdia – najmenej je možné získať 500 €, najviac pre študentov I. a II. stupňa 2 500 €, pre študentov III. stupňa 5 000 €. To sa týka limitov na jeden školský rok.

Pôžička ako taká je bezúčelová, čiže nie je nutné dokladovať fondu, ako študent peniaze použil a na čo konkrétne ich minul.

Na vybavenie študentskej pôžičky cez FnPV je možné získať úver ale len s ručiteľom.

Podmienkou je, aby išlo o dostatočne bonitného ručiteľa, čo v praxi znamená, že musí vedieť dokladovať dostatočnú výšku príjmu a splniť aj iné podmienky ručenia za pôžičku.

Splatnosť úveru je od 5 do 10 rokov a v odôvodnených prípadoch môže na základe individuálneho posúdenia rada FnPV tút splatnosť predĺžiť aj na dlhšie obdobie, najmä vtedy, ak klient nestíha podľa svojich finančných možností úver splatiť v riadnej lehote.

Úroková sadzba sa pravidelne aktualizuje a je na úrovni oveľa nižšej ako je to v prípade bežných komerčných spotrebných úverov pre študentov alebo kontokorentných úverov pre študentov.

Ak by chcel študent predčasne splatiť úver, existujú na to dva spôsoby. Prvým je raz za rok v mesiaci júl uskutočniť predčasné splatenie alebo mimoriadnu splátku bez poplatku.

Druhým je možnosť mimoriadnej splátky, kde je ale poplatok 2 % z každej splátky vyššej ako je riadna a dohodnutá mesačná splátka úveru.

Banková pôžička pre študentov

Pôžičky pre študentov z banky je možné získať v prevažnej väčšine ako kontokorentný úver k študentskému účtu.

V tomto prípade tak nejde o splátkový úver, ale o pôžičku, kedy sa čerpajú finančné prostriedky tak, že študent ide pri výbere alebo platbe kartou do mínusu.

Niektoré banky ale majú aj klasické spotrebné úvery, ktoré sa ale poskytujú len s ručením cez bonitného ručiteľa alebo spolužiadateľa, ktorý je z pohľadu banky posudzovaný ako žiadateľ.

SLSP

Študentská pôžička od Slovenskej sporiteľni vo forme spotrebného úveru pre študentov na čokoľvek je určená vysokoškolákom a poskytuje sa bez poplatkov a s rovnakou úrokovou sadzbou pre všetkých.

Požičať sa dá od 1 000 € až do 8 500 €, pričom splácať úver je možné podobne ako iné spotrebné pôžičky v banke od 1 do 9 rokov.

Nie je treba dokladovať účel, pôžička je bez poplatkov za spracovanie, vedenie, predčasné splatenie alebo mimoriadne splátky a na získanie je treba ručiteľ s pravidelným príjmom.

ČSOB

Študentské pôžičky ČSOB banka nemá ako klasický spotrebný študentský úver, takže jedinou možnou formou je povolené prečerpanie k študentskému účtu, čo je tiež určitá študentská pôžička.

K študentskému účtu Fun je možné vďaka ručiteľovi s príjmom získať bezúročné povolené prečerpanie až do výšky 100 €, ďalších 200 € sa dá čerpať cez kontokorent za zvýhodnených úrokových podmienok.

Takáto finančná rezerva teda v celkovej výške do 300 € je možná pre študentov denného štúdia aj doktorandov.

VÚB

Medzi pôžičky vo VÚB banke momentálne nepatrí Flexipôžička pre študentov, ktorú banka v minulosti ponúka a bola to študentská pôžička pre mladých a bez dokladovania príjmu.

Ako pôžička pre študentov a študentský úver sa tak môže použiť aj v tomto prípade alternatíva so študentským účtom a povoleným prečerpaním nazvaným Flexidebet.

Samozrejme na vybavenie kontokorentu je v tomto prípade tiež nutný ručiteľ, ktorý sa za splatenie pôžičky zaručí a teda banka ho preverí z hľadiska finančnej bonity aj finančnej histórie.

Tatra Banka

Študentské pôžičky banka ponúka v rámci možnosti získať študentský účet. Pôžička pre študentov je dostupná formou povoleného prečerpania, čiže ani v Tatra Banke sa nedá požičať klasická spotrebná študentská pôžička.

Voliteľné prečerpanie je možné získať s ručiteľom a najviac do výšky 3 500 €, pričom peniaze má študent neustále k dispozícii a môže ich použiť na hocičo, pretože úver je bezúčelový.

Na vybavenie samotného účtu pre študentov je nutné potvrdenie o návšteve školy.

OTP Banka

Študentská pôžička v OTP Banke nie je formou spotrebnej pôžičky, ale ako povolené prečerpanie, ktoré sa poskytuje k zvýhodnenému účtu pre mladých do 26 rokov.

Tento kontokorent je možné vybaviť až do 3 500 €, pričom samozrejme sa posudzuje príjem ručiteľa za úver a jeho bonita a podľa toho banka schváli konkrétny úverový limit.

Finančné prostriedky z povoleného prečerpania je možné použiť na čokoľvek, pretože nie sú účelovo viazané a výhodou je, že študent ich má kedykoľvek k dispozícii.

UniCredit Bank

Spotrebný úver pre vysokoškolákov ponúka aj UniCredit Bank a to ako bezúčelovú pôžičku na čokoľvek.

Úver sa poskytuje od 650 € do 10 000 €, pričom na vybavenie je povinná prítomnosť rodičov a ak si študent požičiava len do 2 000 €, nie je potrebné dokladovanie ich príjmu.

O úver ale môžu žiadať len študenti denného akreditovaného štúdia na VŠ a na vybavenie je potrebný index a doklad o návšteve školy. Úroková sadzba je rovnaká pre každého a splatnosť je na 1 až 5 rokov.

PoskytovateľOdDoSplatnosť odSplatnosť do
Ferratum Bank307007 dní12 mesiacov
Pôžičkomat259005 dní31 dní
Slovenská sporiteľňa1 0008 5001 rok9 rokov
UniCredit Bank65010 0001 rok5 rokov
Fond na podporu vzdelávania5005 0005 rokov10 rokov

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • Najvýhodnejšia pôžička pre mladých je študentská pôžička, pričom výhodné podmienky sú najmä v štátnom Fonde na podporu vzdelávania, prípadne v banky
  • Ako rýchla pôžička pre študentov sa hodí nebanková pôžička, napríklad aj taká, ako je pre nezamestnaných, pretože najčastejšie sa jedná o typické pôžičky pre študentov bez príjmu a jeho dokladovania
  • Študentský úver môže byť splatný aj na niekoľko rokov a viacero bánk ponúka napríklad odloženie splácania istiny počas štúdia, čo menej zaťažuje financie študenta

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • Podobne ako pôžička pre nezamestnaných, väčšinou sa nedajú ani študentské pôžičky pre študentov získať bez ručiteľa a to platí tak pre bankové, ako aj nebankové študentské úvery
  • Najmä pri nebankových pôžičkách je nevýhodou pomerne vysoké úročenie, pri bankových môže byť vyšší úrok skôr pri povolenom prečerpaní k študentskému účtu
  • Študentské pôžičky sú pre porovnanie s inými typmi úverov viac ohraničené ohľadom maximálneho finančného limitu, hoci ide tiež o spotrebný typ pôžičiek