Chorvátsko – najlacnejšia dovolenka, porovnanie, plánovanie cesty

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov. Krásne pobrežie Jadranského mora lemujú desiatky hotelov, apartmánov a rôznych ubytovacich komplexov so službami na úrovni, je skvelou voľbou, ako stráviť leto s rodinou. Prečo si vybrať Chorvátsko ako letnú destináciu? Ako si naplánovať cestu do Chorvátska? Čo Chorvátsko ponúka turistom?

Chorvátsko predstavuje skvelú destináciu, ktorá má čo ponúknuť či už jednotlivcom, párom alebo rodinám s deťmi. Cesta do Chorvátska je taktiež jedna z menej finančne náročných destinácii.

Dovolenka v Chorvátsku

Chorvátske pobrežie poskytuje úžasné pozadie pre celý rad aktivít, od kúpania a opaľovania až po objavovanie starovekých ruín, nasávanie miestnej kultúry a návštevu rušných trhov. Chorvátske ostrovy ponúkajú kilometre nedotknutých pláží ako stvorených na opaľovanie a kúpanie, ako aj množstvo vodných športov. 

Turisti môžu tiež preskúmať ohromujúce národné parky, vychutnať si miestne špeciality a objaviť bohatú históriu krajiny. Veľkým lákadlom sú aj chorvátske letné festivaly; od hudby a filmu po jedlo a umenie môžu návštevníci zažiť pulzujúcu kultúru krajiny. Chorvátsko je idealnou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú zažiť dokonalú rovnováhu medzi prírodnými krásami, kultúrou a relaxom.

Plánovanie dovolenky – Chorvátsko 

Mnohým na čele vybehne nejedna vráska, keď príde na samotné plánovanie dovolenky. Zoznamy všetkého, čo treba zbaliť, vybaviť, na čo treba myslieť a čo nezabudnúť. 

Pred plánovaním dovolenky do Chorváta, je potrebné dať si pozor na tieto veci:

 • naplánovanie cesty – prípadne naplánovanie trasy
 • naštudovať si mapu Chorvátska
 • zistiť cenu mýta, diaľničného poplatku
 • platné povinné zmluvné poistenie auta, havarijné poistenie – v prípade, že dovolenkári rozhodnú cestovať do destinácie autom
 • platné cestovné poistenie
 • skontrolovať všetky cestovné doklady

To sú jedny z najdôležitejších bodov, na ktoré treba myslieť pri vycestovaní.

Plánovanie cesty

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou k čomu tiež prispieva dobrá dostupnosť zo Slovenska. Do Chorvátska sa dá dostať šikovne autom zo Slovenska. Mnohí cestovatelia volia práve túto alternatívu. 

Do Záhrebu sa dá dostať aj lietadlom. Treba však zvažovať, čo si môžem zobrať do lietadla a do príručnej batožiny. 

Autom sa dá najlepšie zo Slovenska dostať do Chorvátska cestou cez Viedeň po diaľnici do Maďarska a odtiaľ až do samotného Chorvátska. Táto cesta trvá v priemere osem hodín. Avšak cesta sa môže predĺžiť hlavne v dovolenkovej sezóne, kedy je vo všeobecnosti viac áut na cestách. Počas jazdy sa môžu vyskytnúť aj rôzne nástrahy. 

Ďalším spôsobom ako si cestu naplánovať, je cesta vlakom. Priamo z Bratislavy ide priamy spoj až do Chorvátska. Ide prevažne o súkromné vlakové spoločnosti. Na ich webových stránkach sa dajú zakúpiť lístky priamo s účelom cesty letnej dovolenky. Potrebná je kúpa miestenky.

Do Chorvátska sa dovolenkári dostanú aj autobusom. Tento typ prepravy ponúkajú okrem už spomínaných súkromných prepravných spoločností aj cestovné kancelárie. Ide o autobusové poznávacie zájazdy

Pri cestovaní s prepravnou spoločnosťou netreba plánovať veľa, stačí len prísť včas na danú autobusovú či vlakovú stanicu. Veľkú výhodu majú študenti, ktorí sa vďaka študentskej zľave dostanú do Chorvátska za výhodnejšiu cenu.

Mapa Chorvátska 

Pred každou cestou do dovolenkovej destinácie sa odporúča preštudovať si mapu danej krajiny. Vždy je výhodou oboznámiť sa s krajinou ešte pred začiatkom výletu. 

Mapa Chorvátska môže pomôcť s vybraním tej správnej destinácie. Dovolenkári tak môžu poznať nové zaujímavé miesta a tých ponúka Chorvátsko veľké množstvo. Niektoré tieto miesta sú na pevnine, iné predstavujú malé ostrovčeky v okolí Chorvátska.

Diaľničné poplatky – mýto Chorvátsko

Pre tých, ktorí sa rozhodnú podniknúť cestu do Chorvátska autom, je dôležité, aby si dali pozor na platenie mýta. V Chorvátsku nefunguje systém diaľničných nálepiek, ako sú vodiči na Slovensku zvyknutí. 

Využívanie chorvátskych komunikácii je spoplatnené mýtom. Tento mýtny poplatok sa vyberá pri mýtnych bránach. Tento poplatok platí pre všetky motocykle, osobné vozidlá a nákladné autá. Mýtny poplatok sa taktiež odvíja od vzdialenosti, ktorú motorové vozidlo prejde. 

POZOR! Počas letných mesiacov a letnej sezóny sa výška mýta o 10 % navýši

V mýtnom poplatku je zahrnutý taktiež prechod cez niektoré mosty a tuneli.

Platné zmluvné poistenie, havarijné poistenie

Povinné zmluvné poistenie je nevyhnutnou výbavou každého motorového vozidla. Je zo zákona povinné čiže bez jeho uzatvorenia alebo bez jeho platnosti, by sa vozidlo nemalo pohybovať na vozovke. Vodič tým riskuje nemalú pokutu. 

K PZP sa taktiež odporúča uzatvoriť havarijné poistenie, ktoré síce nie je zo zákona povinné, no kryje škody spôsobené na vozidle majiteľa zapríčinené cudzím zavinením. 

Cestovné poistenie

Poistenie na cesty je veľmi dôležitou výbavou každého dovolenkára či cestovateľa.

Cestovné poistenie je dôležitou súčasťou každého cestovného plánu. Môže poskytnúť krytie pre neočakávané lekárske účty, stratu batožiny, zrušenie letov a ďalšie. Môže tiež ponúknuť pokoj na cestách s vedomím, že ak sa niečo pokazí, poisteny bude mať finančnú ochranu. Pri nákupe poistnej zmluvy je potrebné prečítať si drobné písmo a presne porozumieť tomu, čo politika pokrýva.

V závislosti od toho, kde poistený cestuje a od typu aktivít, ktoré bude robiť, možno bude potrebovať väčšie alebo menšie pokrytie. Väčšina zásad ponúka rôzne možnosti, takže je možné nájsť takú, ktorá vyhovuje všetkým potrebám.

Cestovné doklady

Pri cestovaní do Chorvátska by mali dovolenkári mať jeden z dvoch dokladov totožnosti – platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Je dôležité zaistiť, aby bol občiansky preukaz počas celej doby pobytu platný.

Okrem toho môžu byť cestujúci požiadaní, aby predložili dôkaz o dostatočných finančných prostriedkoch na pobyt, napríklad výpis z účtu alebo hotovosť.

Pre ďalšie informácie sa odporúča kontaktovať miestne veľvyslanectvo alebo konzulát Chorvátska. Odporúča sa tiež overiť si u svojho poskytovateľa zdravotnej poisťovne, či sú dovolenkári v Chorvátsku riadne poistení.

Chorvátsko – najlacnejšia dovolenka

Chorvátsko je destináciou skutočne obľúbenou destináciou slovákov; je finančne dostupné a do destinácie sa dá pohodlne a v krátkom čase dostať aj vlastným autom či zakúpiť si autobusový zájazd. 

Ceny zájazdov sa dajú jednoducho porovnať na internete. Mnoho cestovných kancelárií a webových portálov ponúka porovnanie ich cien. Na týchto stránkach sú k dohľadaniu aj informácie ohľadom ubytovania, animátorských programov, recenzie reštaurácii a všetkého, čo si nádejný cestovateľ bude chcieť dohľadať.

Pôžička na dovolenku

Chorvátsko je vynikajúcou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupnú dovolenku. Návštevníci môžu nájsť množstvo cenovo dostupných možností ubytovania od prímorských hotelov až po kempingy. Návštevníci môžu ušetriť za jedlo aj nákupom čerstvých chorvátskych špecialít na miestnych trhoch.

So svojou nádhernou scenériou, nádhernými atrakciami a cenovo dostupným ubytovaním a jedlom je Chorvátsko skutočne neprekonateľnou destináciou pre cestovateľov, ktorí si dávajú pozor na rozpočet. Pri cestovaní do Chorvátska teda netreba zvažovať možnosť pôžičky na dovolenku.

Pôžička na dovolenku sa neodporúča. Človek sa môže jednoducho zadĺžiť. Príjemnejšou variantou je teda voľba dovolenky na Slovensku. Slovensko ponúka mnoho prírodných, ale aj historických krás.

Dovolenka v Chorvátsku 

Chorvátsko je krásna krajina s bohatou históriou a kultúrou. Letná dovolenka v Chorvátsku je skvelý spôsob, ako zažiť všetko, čo táto krajina ponúka. Návštevníci môžu relaxovať na mnohých úžasných plážach pozdĺž pobrežia alebo preskúmať ohromujúce národné parky a skryté drahokamy vo vnútrozemí. 

Existuje množstvo aktivít, ktoré zabavia každého, od plachtenia a jazdy na kajaku až po pešiu turistiku, cyklistiku a objavovanie mnohých historických miest. Foodies budú v nebi s lahodným výberom morských plodov, tradičnou kuchyňou a miestnymi vínami.

Tí, ktorí hľadajú kozmopolitnejší zážitok, si môžu užiť pulzujúci nočný život v mestách ako Záhreb a Split. Letná dovolenka v Chorvátsku je skvelý spôsob, ako zažiť to najlepšie, čo táto krajina ponúka a pritom si nesiahnúť hlboko do vrecka.

Lacnú a krásnu dovolenku ponúka aj naša rodná krajina. Od horských štítov až po jaskyne a hrady – Slovensko poskytuje bezkonkurenčné zážitky pre tých, ktorí sa chcú ponoriť do prírody, kultúry a histórie. Či už niekto hľadá dobrodružstvo alebo pokojný oddych, na Slovensku sú najkrajšie miesta, kam ísť na výlet.

Na svoje si v Chorvátsku prídu aj milovníci turistiky.

Najkrajšie pláže v Chorvátsku

Chorvátsko je jedinečnou krajinou, ktorá v sebe ukrýva mnoho krás – či už tých historických alebo prírodných, každý si príde na svoje.

Krásy tejto krajiny prekvapia každého, sú až dychberúce. V Chorvátsku je aj mnoho pláží, ktoré sú označené modrou vlajko; to značí o ich vysokej kvalite. 

Medzi najkrajšie pláže patrí:

 1. Pláž Zlatni Rat, Bol (ostrov Brač)
 2. Pláž Saplunara, ostrov Mljet
 3. Pláž Banje, Dubrovnik
 4. Zátoka Stiniva, ostrov Vis
 5. Pláž Lopar, ostrov Rab
 6. Pláž Zrće, ostrov Pag
 7. Pláže Kvarnerského zálivu, Kvarnerský záliv
 8. Piesočná pláž, Vrsar
 9. Rajská pláž, Šibenik
 10. Pláž Sveti Ivan, ostrov Cres

Pláže sú dobre udržiavané a ponúkajú rôzne služby vrátane plážových barov, reštaurácií a požičovní vodných športov. Existuje tiež množstvo skrytých zátok a zálivov, ktoré môžete preskúmať, ideálne na romantický útek alebo pokojný útek.

Čo vidieť v Chorvátsku 

Chorvátsko je úžasná európska krajina s množstvom zaujímavých pamiatok na preskúmanie. Návštevníci môžu zažiť úžasnú prírodnú krajinu Chorvátska s tisíckami ostrovov, krištáľovo čistým morom a úžasnými horami. Návštevníci môžu tiež preskúmať mnohé starobylé mestá v Chorvátsku, ako je Dubrovník, Split, Zadar a Záhreb. 

Tieto mestá sú plné histórie a kultúry a ponúkajú návštevníkom jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Pre tých, ktorí chcú relaxovať, chorvátske pobrežie Jadranského mora ponúka jedny z najlepších pláží v Európe. 

Návštevníci môžu tiež preskúmať pulzujúci nočný život v chorvátskych mestách a vychutnať si vynikajúcu chorvátsku kuchyňu. Chorvátsko tiež ponúka množstvo outdoorových aktivít, ako je pešia turistika, jazda na horskom bicykli a kajakovanie, ako aj množstvo príležitostí na prehliadku pamiatok, nakupovanie a stravovanie.

Chorvátske národné parky v sebe ukrývajú nevídanú krásu.

Zaujímavosti Chorvátsko

Chorvátsko je neuveriteľne zaujímavá krajina s množstvom fascinujúcich faktov. Má dlhú a zložitú históriu, ktorá siaha stáročia, a jeho kultúra je jedinečnou zmesou stredomorských, stredoeurópskych a balkánskych vplyvov. Chorvátsko je domovom niektorých z najkrajších krajín na svete a jeho pobrežie je posiate viac ako 1 000 ostrovmi.

Chorvátsko je známe aj svojou chutnou kuchyňou, ktorá zahŕňa čerstvé morské plody, výdatné dusené mäso a lahodné dezerty. Okrem svojej úžasnej krásy a chutného jedla je Chorvátsko domovom niektorých z najstarších miest v Európe, vrátane Dubrovníka a Splitu. Medzi ďalšie zaujímavé fakty o Chorvátsku patrí jeho živá hudobná scéna a silná produkcia vína, ktoré je uznávané ako jedno z najlepších na svete.

Kuchyňa – Chorvátsko

Chorvátska kuchyňa je charakteristická používaním čerstvých miestnych surovín a tradičnými receptami, ktoré sa tradujú po generácie. Medzi bežné ingrediencie v chorvátskej kuchyni patrí olivový olej, cesnak, cibuľa, paradajky a veľa čerstvých byliniek. K obľúbeným jedlám patrí ćevapi, grilované jedlo z ochuteného mletého mäsa, ako aj sarma, druh plnenej kapusty. 

Morské plody sú tiež veľmi obľúbené, s jedlami ako čierne rizoto, krémové rizoto z morských plodov varené s atramentom zo sépií, ktoré sa často podáva ako predjedlo. Medzi ďalšie jedlá patrí strukli, pečivo plnené syrom, a Pasticada, pomaly varený hovädzí guláš. 

Medzi obľúbené dezerty patrí rožata, puding s karamelizovaným cukrom a fritule, druh šišky. Chorvátske vína sú tiež vysoko uznávané, pričom niektoré z najlepších vín v krajine pochádzajú z pobrežia Dalmácie.

Prečo si vybrať Chorvátsko ako svoju destináciu

Chorvátsko sa stalo nevyhnutnou letnou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú zažiť to najlepšie z Európy na jednom mieste. S úžasnými plážami, historickými mestami, živou kultúrou a dobrým jedlom vám Chorvátsko určite poskytne nezabudnuteľný letný zážitok. Od brehov Istrie až po vrcholky Dinárskych Álp je Chorvátsko krajinou neopakovateľnej krásy, ktorá má čo ponúknuť každému typu cestovateľa.

Vďaka svojmu nádhernému pobrežiu ponúka krajina množstvo aktivít, od plachtenia až po vodné športy, a je tiež domovom niektorých z najkrajších ostrovov v Stredozemnom mori. So svojou stáročnou architektúrou, chutnou kuchyňou a pulzujúcim nočným životom má Chorvátsko čo ponúknuť každému.

Pri hľadaní tej pravej dovolenkovej destinácie, je Chorvátsko tou správnou voľbou.