Poistenie auta, kalkulačka PZP – online výpočet

pzp-kalkulacka-rok-2022

Medzi povinnú výbavu auta patrí povinné zmluvné poistenie, ktoré musí mať každý vlastník motorového vozidla. Pri tomto hľadaní toho správneho poistenia je nápomocná práve PZP kalkulačka. Čo je PZP kalkulačka? Na čo slúži? Ako sa pomocou kalkulačky dá vypočítať výška PZP?

Pre najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia odporúčame porovnať si ponuky cez našu onilne kalkulačku. Vďaka kalkulačke si z pohodlia domova porovnáte tie najvýhodnejšie ponuky a ušetríte desiatky percent ročne.

Vybaviť si najlacnejšie PZP >

PZP kalkulačka je vynikajúci nástroj, ktorý ušetrí klientovi množstvo času aj peňazí. Jej využitie v praxi ocení každý budúci majiteľ povinného zmluvného poistenia.

Čo je PZP v skratke

PZP je skratka pre povinné zmluvné poistenie, teda druh poistenia majetku. Ide o poistenie, ktoré je zo zákona povinné pre každého motoristu čiže pre každého, kto vlastní motorové vozidlo.

Cieľom je predovšetkým zabezpečenie prostriedkov na zaplatenie škôd. Tieto prostriedky však nepokrývajú škody poistenej osoby, ale práve naopak. Z povinného poistenia sa hradia škody spôsobené na iných autách a nie na vlastnom majetku.

K tomuto poisteniu si taktiež môžu motoristi pripoistiť svoje vozidlo havarijným poistením, ktoré už nie je zo zákona povinné, ale naopak – je dobrovoľné. Cez kalkulačku havarijného poistenia si možno vybaviť najvýhodnejšie poistenie.

Oba tieto poistenia ponúka mnoho komerčných poisťovní na základe osobitnej licencie. Ich cena sa líši v dôsledku čoho mnoho motoristov hľadá najlacnejšie a zároveň najspoľahlivejšie povinné poistenie auta.

POZOR! Pri zaniknutí alebo nezaplatení PZP všetky náklady na krytie škody vodič platí z vlastného vrecka. Preto je, napríklad v prípade motorky, nevyhnutná poistka na motorku.

PZP kalkulačka online

Poistná PZP kalkulačka online vypočíta a porovná ceny povinného zmluvného poistenia vozidla. Všetky potrebné informácie s číslami a sumami poistenia sú na jednom mieste rýchlo a bez zbytočných výpočtov. Mnoho poisťovní uvádza PZP kalkulačku na svojich webových stránkach.

Online kalkulačka najlacnejšieho PZP ponúka spoľahlivé informácie, ktoré jednoznačne uľahčia výber vhodného povinného poistenia vozidla nejednému motoristovi.

Kalkulačka poistenia auta a jej výhody

Kalkulačka poistenia auta šetrí klientovi čas. To je jej najväčšia výhoda. Zákazník tak nemusí navštevovať jednotlivé poisťovne, s cieľom zisťovať najvýhodnejšie ceny a ostatné dôležité informácie. Z pohodlia domova môže tieto cenné údaje získať už v priebehu niekoľkých minút.

Samozrejme kvôli presnému a nezávislému prehľadu zaisťuje čo najlepšiu orientáciu v cenách, čím dokáže záujemcovi ušetriť často aj nemalé peniaze. Navyše tento nástroj zákazníka vopred upozorní na veľkosť ušetrenej sumy.

Pri zobrazovaní konečných cien poistenia auta, kalkulačka zahrnie aj možné bonusy a zľavy, ktoré daná poisťovňa ponúka.

Aj vďaka kalkulačke poistenia auta je možné uzatvoriť poistku priamo prostredníctvom internetu, z akéhokoľvek miesta, nie je k tomu nutné navštevovať žiadnu z vybraných pobočiek, ktorá tieto služby ponúka.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) a jeho výpočet

Každá poisťovňa si sama stanoví cenu poistenia. Pri výpočte povinného zmluvného poistenia sa zohľadňujú parametre motorového vozidla, ako je napríklad vek vozidla, počet spôsobených autonehôd v minulosti, značka auta, výkon auta v kw, ale taktiež sa poisťovne zameriavajú na vodiča. Pri vodičovi prihliadajú hlavne na vek a pobyt trvalého bydliska.

Po spracovaní všetkých údajov (pre výpočet PZP) či už o vodičovi alebo o motorovom vozidle, ktoré má byť poistené, sa klient dostane k výslednej sume povinného zmluvného poistenia. K tomuto poisteniu si potom môže sám vybrať pripoistenia, ktoré poisťovňa ponúka – ponuky jednotlivých poisťovní sa veľmi od seba nelíšia; líšia sa hlavne v sume, ktorú za pripoistenie klient zaplatí.

Medzi najčastejšie pripoistenia patrí havarijné poistenie, poistenie čelného skla alebo poistenie vozidla pri strete so zverou (líška, jeleň, diviak a pod.).

Poisťovne s možnosťou online porovnávania cien PZP

Na Slovenskom trhu poisťovní je veľké množstvo tých, ktoré ponúkajú svojim klientom porovnávanie cien svojich služieb online. Tým uľahčujú svojim klientom nie len prístup k informáciám, ale taktiež im šetria čas, ktorý by inak strávili na pobočkách poisťovní.

 • Allianz
 • ČSOB
 • Generali Slovensko
 • KOOPERATIVA
 • Union
 • UNIQA
 • Wüstenrot

Medzi ďalšie poisťovne, kde je možné do určitej miery vypočítať či porovnať povinné zmluvné poistenie vozidla, patria poisťovna AXA a Genertel.

TIP: Mnoho poisťovní ponúka svojim stálym klientom väčšie výhody ako nováčikom. Preto sa odporúča prečítať si pozorne výhody jednotlivých poisťovní.

Allianz

Allianz prináša svojim klientom porovnanie PZP poistenia, ktoré ponúka v štyroch balíkoch:

 1. Comfort – ide o balík so základným pokrytím škôd
 2. Plus – jedná sa o balík s rozšíreným krytím
 3. Extra – ide o balík s komplexným krytím
 4. Max – balík max ponúka krytie škody na poistenom vozidle v dôsledku havárie a taktiež kryje finančnú stratu v prípade krádeže alebo totálnej škody. Ide teda o balík s najširším krytím.

Allianz svojim klientom ponúka aj služby už spomínanej PZP kalkulačky. Proces je jednoduchý. Záujemca o poistenie zadá informácie o vozidle do prislúchajúceho formuláru – PZP kalkulačky. Tá následne vyráta sumu poistenia a taktiež klientovi ponúkne najvýhodnejšiu PZP ponuku.

ČSOB

ČSOB svojim klientom ponúka na svojich webových stránkach PZP kalkulačku pre výpočet povinného zmluvného poistenia, ktorá funguje prostredníctvom formulára. Je potrebné tento formulár vyplniť – web používateľa usmerňuje po krokoch, ako správne formulár vyplniť. Porovnanie cien PZP je jednoduché a spracované len do štyroch krokov.

Poisťovňa okrem PZP kalkulačky ponúka k PZP aj asistenčné služby zdarma. Klient ich nájde pod názvom ČSOB ASSISTANCE.

Generali Slovensko

Generali Slovensko ponúka tri balíky PZP poistenia: M balík; L balík a XL balík. Balík M je základný balík poistenia a XL je balík s najširšou mierou poistenia. 

PZP kalkulačka, ktorú Generali Slovensko ponúka, funguje v šiestich krokoch:

 1. Auto – klient vyplní údaje o motorovom vozidle, ktoré chce poistiť (klient zadá len EČV, ostatné údaje sa doplnia automaticky)
 2. Údaje o vozidle – systém doplní informácie o vozidle podľa EČV
 3. Suma PZP – ide o sumu, ktorú vypočíta kalkulačka
 4. Pripoistenie – klient si vyberá pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu
 5. Údaje o poistencovi
 6. Zhrnutie

Generali Slovensko taktiež ponúka svojim zákazníkom asistenčné služby, na ktoré sa môže obrátiť s prípadnými nejasnosťami.

Kooperativa

Povinné zmluvné poistenie v Kooperative má hneď niekoľko výhod. Na začiatok ponúka PZP kalkulačku, ktorá sa postará o PZP výpočet. Taktiež klienti, ktorí sa rozhodnú poistiť svoje vozidlo cez Kooperativu, môžu poistné udalosti hlásiť na nonstop zákazníckej linke.

Kooperativa taktiež ponúka svojim klientom aplikáciu Kooperativa Help, ktorá pomáha v zložitých situáciách, napr. dopravná nehoda.

Kooperativa ponúka svojim zákazníkom štyri varianty povinného zmluvného poistenia. Sú to:

 1. Basic – vzťahuje sa na autá vo veku od štyroch rokov až do veku desať rokov
 2. Silver – je dostupný pre autá vo veku dvoch až štyroch rokov
 3. Gold – ide o balík, ktorý ponúka výhody poistenia autám nie starším ako dva roky
 4. Vario – pri tomto balíku poistenia nezáleží na veku auta. Klient, ktorý čerpá výhody tohto balíčka si môže vystavať poistenie podľa vlastného uváženia.

Základ poistenia auta v Kooperative je v rozsahu Havarijného poistenia a povinného zmluvného poistenia.

Union

Union ponúka svojim klientom rýchle poistenie vozidla aj z domova. Na svojich webových stránkach má taktiež možnosť využitia PZP kalkulačky, ktorá funguje na podobnej báze ako všetky doposiaľ spomenuté PZP kalkulačky.

Klient si v rámci nákupného procesu môže vybrať kombináciu rizík, ktorá mu najviac vyhovuje. Za poistenie následne zaplatí kreditnou kartou a všetky dokumenty k poisteniu mu poisťovňa pošle na email.

TIP: Poistenie v Union sa dá rozšíriť o poistenie proti krádeži, poistenie stretu so zverou či poistenie proti živelným pohromám, čo posilňuje celkový zabezpečovací systém vlastného majetku.

Uniqa

Ďalšou z poisťovní, ktoré ponúkajú svojim klientom porovnanie a vypočítanie cien PZP je Uniqa. Tá ponúka svojim klientom radu výhod, ak sa rozhodnú pre poistenie práve u nich. Medzi tieto výhody patria napríklad nonstop asistenčné služby, bonus za bezškodovosť až do výšky 50 % alebo možnosť využitia partnerských autoservisov.

Asistenčné služby, ktoré Uniqa ponúka sa dajú aj za príplatok jedného eura rozšíriť. Rozšírená asistencia sľubuje benefity, ako je napríklad náhradné vozidlo až na dobu piatich dní.

TIP: Uniqa svojim klientom ponúka službu Právnik do auta. Ide o právnu ochranu 24 hodín denne, každý deň v roku. Ide o pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu.

Wüstenrot

Poistenie od Wüstenrot ponúka svojim klientom služby ako je napríklad kalkulačka povinného zmluvného poistenia alebo asistenčné služby. Taktiež poskytuje so svojím poistením mnoho výhod, ktoré sú napríklad:

 • Zľava na ďalšie PZP – pri rovnakej fyzickej osobe
 • Možnosť poistenia prívesu
 • Zabezpečenie odvozu pri nehode ak je v prítomnosti dieťa
 • Zľava 5% – 10% klientom Wüstenrot

Taktiež poisťovňa má vo svojej ponuke ďalšie pripoistenia k PZP, ktorými sa dá poistiť vozidlo.

TIP: Poisťovňa Wüstenrot ponúka poistenie nie len pre autá, ale aj pre motocykle a štvorkolky.

Porovnávanie cien PZP

Vyššie v článku sa uvádza porovnávanie cien povinného zmluvného poistenia. O to sa zasluhuje PZP kalkulačka, ktorá záujemcovi zobrazí najlacnejšie PZP online. Mnoho webov, ktoré zahrňujú informácie o poistení auta, ponúkajú aj online PZP kalkulačku.

Tieto stránky zbierajú informácie jednotlivých poisťovní, ktorých ceny poistení porovnávajú. Tak sa stávajú dôveryhodným zdrojom porovnávanie cien PZP, avšak treba ostať v pozore, ako sa hovorí: „Dvakrát meraj a raz strihaj,“ tak je tomu aj v tomto prípade pri porovnávaní cien PZP.

Porovnať ceny povinného zmluvného poistenia si môžete cez našu online kalkulačku PZP, ktorá Vám porovná tie najvýhodnejšie ponuky. Za pár minút pár klimi ušetríte desiatky percent ročne na povinnom zmluvnom poistení.

Vybaviť si najlacnejšie PZP >

Najlacnejšie PZP online

Pri vyhľadávaní na internete najlacnejšieho PZP online je dobré si uvedomiť, že mnohé spoločnosti sa uchádzajú o zákazníka publikovaním reklamy či inou možnosťou zviditeľnenia sa. Práve preto je vhodné využiť kalkulačky poistenia auta či iné podobné nástroje, ako sú rozličné porovnávače a podobne. Na internete je ich dostatok a uľahčujú tak, inak zložité vyhľadávanie toho najvýhodnejšieho produktu.