Čo si môžem zobrať do lietadla? 

Pri cestovaním lietadlom je potrebné vedieť, čo je možné vziať do príručnej batožiny na palubu. Do lietadla je možné vziať malé veci, ako sú osobné predmety na let, knihy, elektronické zariadenia, kozmetické výrobky, šály, čiapky a iné oblečenie. Pred vstupom do lietadla bude personál kontrolovať obsah batožín. Čo všetko môže obsahovať príručná batožina do lietadla?

Cestovanie na dovolenku, výlet alebo pracovnú cestu lietadlom je v mnohých prípadoch najrýchlejšia a najpohodlnejšia možnosť. Aby ale všetko prebehlo hladko a nevznikli problémy ešte pred nastúpením do lietadla, je potrebné vedieť, čo si môžem zobrať do lietadla Ryanair alebo akejkoľvek inej leteckej spoločnosti. Na luxusnú dovolenku je možné zobrať aj bezúčelovú pôžičku a dopriať si aj pohodlnejší let.

Čo môže obsahovať príručná batožina do lietadla?

Príručná batožina v lietadle by sa mala obmedziť na predmety, ktoré sa dajú ľahko uložiť do horných priehradiek alebo pod sedadlo pred cestujúcim. Väčšina leteckých spoločností povoľuje jeden kus príručnej batožiny na cestujúceho, ktorý by nemal prekročiť rozmerové a hmotnostné obmedzenia stanovené leteckou spoločnosťou.

Vo všeobecnosti sú v príručnej batožine povolené malé kusy oblečenia, elektronické predmety, ako sú notebooky a tablety, knihy, malé toaletné potreby, občerstvenie, dokumenty, ako sú pasy a cestovné lístky, a všetky potrebné lieky. Pred cestou je dôležité overiť si u konkrétnej leteckej spoločnosti, či sú všetky predmety v príručnej batožine povolené.

Na väčšie veci je určený kufor do lietadla, teda podaná batožina. Aj tu sú však určité obmedzenia v závislosti od pravidiel leteckej spoločnosti. Týkajú sa najmä hmotnosti batožiny.

Všetky tekutiny a gély je potrebné umiestniť do uzatvárateľného priehľadného vrecka, aby vyhovovali predpisom TSA. TSA je skratka pre Úrad pre bezpečnosť dopravy. Je to agentúra ministerstva vnútornej bezpečnosti USA, ktorá je zodpovedná za zabezpečenie národných dopravných systémov vrátane letísk, námorných prístavov a diaľnic.

Hlavným poslaním TSA je predchádzať teroristickým útokom na dopravné systémy krajiny prostredníctvom kontroly cestujúcich, batožiny a nákladu na prítomnosť výbušnín a iných nebezpečných predmetov. Na tieto predpisy je teda dôležité dbať a naštudovať si ich pri cestách do USA.

Pri cestovaní lietadlom je potrebné všetky tekutiny a gély umiestniť do uzatvárateľného priehľadného vrecka. Iba tak môžu byť v príručnej batožine.

Ako zbaliť veci do lietadla

Najlepšie je začať s balením oblečenia do kufra. Ak je kufor veľký, je lepšie dávať veci do vrstiev, aby sa mohlo ľahko vybrať to, čo je práve potrebné. Najskôr sa do kufra vloží niekoľko ľahkých predmetov ako oblečenie a potom tiež ťažké predmety. Ďalej, sa umiestňujú veci ako knihy, notebooky alebo elektronika do príručnej batožiny, treba sa uistiť, že sú dobre a bezpečne zabalené.

Potom je možné vložiť veci ako šampón alebo kozmetiku do veľmi malých tašiek. Nakoniec sa dá pridať niekoľko drobností do menšej tašky, aby bolo všetko po ruke. Ak sa cestuje iba s príručnou batožinou, treba si dávať pozor na hmotnosť a rozmery.

Ryanair príručná batožina

Ryanair je írska nízkonákladová letecká spoločnosť založená v roku 1984, ktorá je populárna ja na Slovensku. Denne prevádzkuje viac ako 1 800 letov z 87 základní v Európe a na Blízkom východe do viac ako 200 destinácií. Z Bratislavy lieta napríklad do Burgasu, Bruselu, Dublinu, na Korfu, do Londýna, Milána a ďalších destnácií.

V roku 2019 bola spoločnosť Ryanair najväčšou európskou leteckou spoločnosťou podľa počtu prepravených pravidelných cestujúcich a prepravila viac medzinárodných cestujúcich ako ktorákoľvek iná letecká spoločnosť. Je známa svojím nízkonákladovým prístupom k lietaniu, ponúka nízke ceny leteniek, obmedzené vybavenie a strohý zážitok na palube.

Cestujúci spoločnosti Ryanair si môžu vziať so sebou do kabíny jednu malú tašku. Príručná batožina Ryanair nesmie byť väčšia ako 55 cm × 40 cm × 20 cm a ťažšia ako 10 kg. Cestujúci si môže vziať so sebou aj jednu ďalšiu malú osobnú tašku, napríklad kabelku, notebook alebo tašku na fotoaparát. Táto taška nesmie presiahnuť rozmery 35 cm × 20 cm × 20 cm.

Upozorňujeme, že to, čo si môžem zobrať do lietadla Ryanair podlieha pravidlám spoločnosti. Ryanair si vyhradzuje právo odmietnuť akúkoľvek tašku, ktorá nespĺňa jej rozmerové a hmotnostné obmedzenia. Ryanair batožina môže byť aj podaná, aj tu však platia hmotnostné limity, ktoré si treba pred letom overiť.

Cestujúci spoločnosti Ryanair si môžu vziať so sebou do kabíny jednu malú tašku, ktorá nesmie byť väčšia ako 55 cm × 40 cm × 20 cm a ťažšia ako 10 kg.

Čo si môžem vziať do lietadla s Wizz Air

Spoločnosť Wizz Air prevádzkuje lety medzi londýnskym letiskom Luton a rôznymi destináciami v Európe i mimo nej. Úplný zoznam destinácií je možné nájsť na webovej stránke spoločnosti Wizz Air. Spoločnosť Wizz Air prevádzkuje aj lety z Bratislavy.

Pravidlá sú veľmi podobné ako pri Ryanair batožine. Na Slovensku je možné využiť aj služby leteckej spoločnosti Wizz Air. Cestujúci letiaci so spoločnosťou Wizz Air si môžu vziať so sebou jeden kus príručnej batožiny s maximálnymi rozmermi 40 cm × 30 cm × 20 cm (vrátane rukovätí, koliesok a bočných vreciek). Maximálna hmotnosť batožiny je 10 kg.

Okrem toho si cestujúci môžu vziať so sebou jeden malý osobný predmet, ako je kabelka, notebook alebo malý ruksak. Ako podaná batožina sa môže za poplatok prepraviť batožina s hmotnosťou 10 kg, 20 kg alebo 32 kg.

Kozmetika v lietadle

Kozmetika je nevyhnutná súčasť každej cesty. Čo si môžem zobrať do lietadla, je aspoň základná kozmetická výbava. Pokiaľ sa cestuje iba s príručnou batožinou, je potrebná malá, ľahká batožina, ktorá spĺňa obmedzenia veľkosti a hmotnosti stanovené leteckou spoločnosťou. S kozmetickými produktami preto treba uvažovať prakticky.

Všetky tekutiny a gély sa umiestňujú do uzatvárateľného priehľadného vrecka. Balenie a preprava na palube európskych lietadiel podlieha pravidlu 3-1-1, ktoré vydáva TSA. Cestujúci môžu prepravovať tekutiny len v nádobách s objemom 100 mililitrov alebo menej a všetky nádoby sa musia zmestiť do jedného priehľadného uzatvárateľného plastového vrecka s objemom maximálne jeden liter.

Plastové vrecko sa musí predložiť na kontrolu pri bezpečnostnej kontrole. Všetky tekutiny musia byť jasne označené zoznamom zložiek. TSA si tiež vyhradzuje právo obmedziť akýkoľvek predmet, ktorý by sa mohol potenciálne použiť ako zbraň.

Okrem toho sa hodia aj ďalšie tipy na pohodlnú prepravu kozmetiky:

  • základné líčidlá, ako je napríklad podkladový krém, púder, tekutý make-up a maskara je vhodné umiestniť do menších uzatvárateľných nádob
  • veci potrebné na starostlivosť o pleť a hygienu, ako je čistiaci gél, pleťové sérum, tonikum, suchý šampón, sprchový gél a hydratačný krém nadávkovať do menších obalov a uzatvárateľných vreciek
  • pre šetrenie miesta sú lepšie produkty na líčenie, ktoré sú multifunkčné, napríklad rúž, ktorý slúži ako očný tieň, platí to aj pre telovú kozmetiku (šampón a sprchovací gél 2 v 1)
  • umiestniť všetky líčidlá do tašky usporiadaným spôsobom, aby sa dali rýchlo nájsť
  • všetky štetce na líčenie umiestnite do malého, dobre uzavretého puzdra
  • všetky vonné látky alebo parfumy umiestniť do uzatvárateľného puzdra, aby sa zabránilo rozliatiu a vytečeniu, nezabudnúť na limit 100 ml v príručnej batožine
  • všetky predmety vložiť do tašky a bezpečne ju zapnúť

Pri tekutej kozmetike je najdôležitejšie dodržať maximálny objem, ktorý je v príručnej batožine dovolený. Samozrejme je vhodnejšie mať všetko v uzatvárateľných vreckách pre prípad, že by prišlo k vyliatiu tekutiny.

TIP: Ak má človek strach z lietania, môže skúsiť Bachove kvapky. Ich účinné kvetové esencie pomáhajú udržať emocionálnu rovnováhu a zmierniť úzkosť spojenú s lietaním. Stačí pár kvapiek pred odletom a zažije pokojnejšiu letovú skúsenosť.

Pokiaľ sa cestuje iba s príručnou batožinou, je potrebná malá, ľahká batožina, ktorá spĺňa obmedzenia veľkosti a hmotnosti stanovené leteckou spoločnosťou.

Aký kufor do lietadla?

Pri rozhodovaní, ktorý kufor do lietadla si vziať, je najdôležitejším faktorom, ktorý treba zohľadniť, veľkosť a hmotnostné obmedzenia leteckej spoločnosti. Rôzne letecké spoločnosti majú rôzne pravidlá, preto sa pred balením kontrolujú aj konkrétne požiadavky leteckej spoločnosti, s ktorou sa letí.

Okrem toho je nutné zvážiť dĺžku trvania cesty a predmety, ktoré je potrebné vziať so sebou. Ak sa je v pláne dlhá cesta, možno bude lepšie vziať si väčší kufor ako podanú batožinu. Nakoniec pri výbere kufra treba zvážiť aj faktory ako je odolnosť, vodotesnosť a typ terénu, v ktorom budete cestovať. Kufor, ktorý bude nákladnom priestore by mal byť určite odolný a pevný.

Pri Ryanair batožine, resp. cestovaní s nízko nákladovými leteckými spoločnosťami by mala byť ľahká. Hmotnostný limit totiž má aj nielen príručná batožina Ryanair, ale aj podaná batožina. Limity sú však dostatočné na to, aby sa do batožiny zmestilo všetko, čo je potrebné na dovolenke alebo pracovnej ceste.

Príprava na prvý let lietadlom

Ak niekto letí lietadlom prvý krát, nemusí presne vedieť, čo ho čaká na letisku a na čo sa treba pripraviť. Toto je sú základné kroky:

  • uistiť sa, že sú pripravené všetky potrebné dokumenty – v rámci krajiny stačí mať so sebou platný doklad totožnosti, napríklad vodičský preukaz, štátny občiansky preukaz alebo cestovný pas. V závislosti od cieľovej destinácie môže byť potrebné predložiť aj ďalšie doklady, napríklad rodný list alebo kartu Global Entry.
  • odbavenie – je dôležité, aby sa cestujúci na svoj let zaregistroval aspoň dve hodiny pred odletom. Zvyčajne to môžete urobiť online prostredníctvom webovej stránky leteckej spoločnosti alebo mobilnej aplikácie.
  • zbaliť si príručnú batožinu – nezabudnúť si zbaliť všetky veci, ktoré budú počas letu potrebné, napríklad malú knihu, občerstvenie a nabíjačku na telefón. Treba sa uistiť, že sú dodržané obmedzenia leteckej spoločnosti týkajúce sa veľkosti a hmotnosti príručnej batožiny.
  • prejsť bezpečnostnou kontrolou – treba počítať s tým, že po príchode na letisko bude potrebné prejsť bezpečnostnou kontrolou a treba mať pripravené všetky doklady vrátane občianskeho preukazu a palubnej vstupenky. Bude tiež potrebné vybrať obuv a všetky kovové predmety z vreciek.
  • nástup do lietadla – po absolvovaní bezpečnostnej kontroly sa môže prejsť k východu a nastúpiť do lietadla. Je potrebné prísť aspoň 30 minút pred plánovaným časom odletu. Po nastúpení na palubu sa uloží príručná batožina Ryanair do priestoru nad hlavami cestujúcich a zaujme sa miesto.
  • očakávanie meškania – lety môžu často meškať kvôli počasiu, mechanickým problémom alebo iným nepredvídaným okolnostiam. Pred odchodom na letisko sa odporúča skontrolovať stav daného letu a naplánovať si dostatočne skorý príchod

Aspoň deň pre prvým odletom sa odporúča skontrolovať a pripraviť všetky doklady, príručnú aj ostatnú batožinu. Pri častejšom lietaní už sa stane príprava rutinou. Pri každej ceste, najmä na vlastnú päsť, je potrebné myslieť aj na cestovné poistenie, ktoré sa môže hodiť v mnohých situáciách.