Cestovné poistenie 2022 – porovnanie

cestovne-poistenie-2022

Každé vycestovanie za hranicu Slovenskej republiky so sebou prináša určité riziká – úraz, náhle ochorenie, strata batožiny a ďalšie. Preto sa odporúča uzatvoriť si cestovné poistenie. Čo je cestovné poistenie? Na čo cestovné poistenie slúži? Čo pokrýva? Je možné uzatvoriť cestovné poistenie online?

V dnešnej dobe existuje mnoho možností ako si vyplniť voľný čas. Každý má rád niečo iné a relaxuje pri niečom inom. V posledných desaťročiach sa priazni teší najmä cestovanie. Nejde však len o voľno časovú aktivitu; cestovanie do zahraničia je, pre niektorých aj prácou.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie predstavuje neživotné poistenie, ktoré sa z pravidla uzatvára medzi klientom a ním vybranou poisťovňou – zväčša pred cestou do zahraničia alebo prípadne na výlet/cestu do hôr.

Účelom cestovného poistenia je úhrada liečebných nákladov v prípade choroby alebo zranenia, no taktiež sa postará o stratenú batožinu či zapríčinenie škody tretej osoby.

Cestovné poistenie sa zväčša uzatvára na krátku dobu; ide teda o krátkodobé poistenie. Avšak pre vášnivých cestovateľov alebo pre tých, ktorí plánujú v zahraničí pobudnúť dlhšie, existuje možnosť dlhodobého cestovného poistenia.

cestovne-poistenie-2022-2
Podľa časového rozmedzia je možné poistiť sa dlhodobo alebo na krátku dobu.

Dlhodobé poistenie platí po dobu jedného roka. Pri tomto type poistenia je potrebné udať cieľovú destináciu; v prípade, že klient si nie je istý, kde pobudne (rozhodne sa cestovať po krajine), je potrebné vyplniť aspoň pásmo, v ktorom ostane – Amerika, Európa. Za takýchto okolností poistenie platí v celom pásme.

Čo všetko pokrýva cestovné poistenie

Poistenie do zahraničia prináša pocit istoty na cesty každému, kto sa rozhodne pre jeho uzatvorenie. Spravidla pokrýva všetky nečakané liečebné náklady v prípade choroby či zranenia. Taktiež ponúka asistenčné služby a možnosťou je aj pripoistiť sa.

Pripoistenia k cestovnému poisteniu sú nasledovné:

 • poistenie zodpovednosti – za škodu spôsobenú na zdraví a majetku tretej osoby
 • poistenie storna – v prípade, že cesta bola zrušená alebo sa neuskutočnila
 • úrazové poistenie – v prípade trvalých následkov alebo smrti v dôsledku úrazu
 • poistenie batožiny – v prípade poškodenia alebo straty batožiny

Odporúča sa poistiť aj pri nenáročných cestách ako je napríklad cestovanie z Česka na Slovensko.

Poistenie do hôr

Forma cestovného poistenia existuje aj pre vášnivých horolezcov či horolezkyne. Ide o poistenie do hôr; to spravidla kryje všetky zranenia a nehody spôsobené na zdraví a majetku tretej osoby, ktoré sa udiali práve v horách či je to na lyžovačke alebo pri túre.

Uzatvorenie cestovného poistenia online

Dynamický rozvoj v oblasti online poistenia je naozajstným trendom poslednej doby. Dohodnutie poistných produktov online cez internet dokáže ušetriť nemalé peniaze a je sprevádzané radom akcií a bonusov.

Online poistenie ponúka atraktívne zľavy a bonusy. Je to dané tým, že poisťovne pri internetovom uzatváraním poistiek ušetrí veľa peňazí na províziách sprostredkovateľov. Tieto úspory potom môžu použiť pre rôzne akcie a zľavy pre svojich klientov.

Najvyužívanejším produktom je cestovné poistenie, ktoré ocení mnoho klientov na svojich cestách a dovolenke.

Poistenie tohto typu sa dá uzatvoriť online na stránkach komerčných poisťovní:

 • Allianz
 • AXA
 • Európska cestovná poisťovňa
 • Generali
 • Kooperativa
 • SLSP
 • Union
 • Uniqa

V prípade, že záujemca o poistenie nemá prístup k internetu, poistenie je možné uzatvoriť aj telefonicky alebo na pobočke ním vybranej poisťovne.

TIP: Medzi populárne online poistenia patrí takisto PZP – Povinné zmluvné poistenie.

Cestovné poistenie Allianz

Poisťovňa Allianz ponúka svojim klientom hneď niekoľko výhod. Cestovné poistenie Allianz sľubuje poistenie storno poplatkov, uzatvorenie krátkodobého a aj dlhodobého cestovného poistenia. Taktiež svoje služby ponúkajú jednotlivcom, rodinám, firmám, ale aj klientom nad 70 rokov.

Poistenie je obohatené aj o asistenčné služby – Allianz assistance, ktoré určite prídu vhod pri ceste do zahraničia, ale aj na území Slovenska. Tieto služby sú k dispozícii 24 hodín denne.

cestovne-poistenie-2022-2-7217245
Allianz asistenčné služby sú k dispozícii svojim klientom nepretržite.

Allianz svojim klientom ponúka poistenie aj v pandémii COVID – 19, kedy kryje náklady na zdravotnú starostlivosť alebo prípadnú karanténu.

Allianz svojim klientom ponúka poistenie do nasledujúcich najviac vyhľadávaných krajín:

 • cestovanie na Cyprus
 • cestovanie do Českej republiky
 • cestovanie do Nemecka
 • cestovanie do Poľska
 • cestovanie do Španielska

Vzhľadom k vojnovému konfliktu Allianz neponúka žiadne cestovné poistenie pri cestovaní na Ukrajinu.

Cestovné poistene AXA

Axa poistenie je ponúkané v troch balíkoch:

 • Exelent – balík s najvyššou sumou krytia nákladov; balík obohatený o poistenie cestovania lietadlom
 • Komfort – balík so strednou sumou krytia nákladov; úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu
 • Reference – balík s najnižšou sumou krytia nákladov; len poistenie liečebných nákladov

Toto poistenie disponuje s veľkým množstvom pripoistení. AXA má pre svojich zákazníkov aj výhodnú ponuku, a to zľavu 30% ak sa poistenie uzatvorí online. Poistenie taktiež kryje náklady spôsobené s ochorením COVID -19.

Cestovné poistenie SLSP

Slovenská sporiteľňa disponuje celoročným cestovným poistením. Oboznamuje svojich klientov s výhodami tohto poistenia.

Celoročný poplatok pre toto poistenie činí 17 € na rok. Cestovné poistenie ponúkane Slovenskou sporiteľňou sa viaže na platobnú kartu a chráni nie len držiteľa, ale aj jeho rodinných príslušníkov – rodinné cestovné poistenie.

Poistenie sa vzťahuje aj na pandemickú situáciu COVID-19. Poistenie kryje všetky nepríjemnosti spôsobené týmto ochorením a aj náklady na liečbu či karanténu pri pobyte v zahraničí.

Obsah poistenia je nasledovný:

 • poistenie batožiny
 • poistenie liečebných nákladov
 • storno zájazdu (zahrnuté je aj storno letenky)
 • poistenie zodpovednosti za škodu
 • náklady cesty príbuzného
 • asistenčné služby a ďalšie výhody.

TIP: Poistenie sa dá uzatvoriť telefonicky, ale aj priamo na pobočke Slovenskej sporiteľne.

Cestovné poistenie Union

Union ponúka dva druhy cestovného poistenia: krátkodobé a celoročné poistenie. Krátkodobé cestovné poistenie sa odporúča na jednorazové cesty akými sú letné dovolenky alebo návšteva rodiny v zahraničí.

Dlhodobé poistenie určite využijú ľudia milujúci cestovanie, ktorí sú stále na cestách a tým sa zvyšuje aj riziko nepríjemných prekvapení, ktoré sa počas cestovania môžu vyskytnúť.

Union chráni aj horolezcov, horolezkyne, lyžiarov a milovníkov hôr. Tým ponúka Union poistenie na hory, aby boli chránení aj v horskom prostredí či na lyžiarskom svahu.

Veľkou výhodou cestovného poistenia Union je, že myslí aj na študentov. Tí sa môžu do zahraničia poistiť s ISIC kartou už za 8,79 € na rok.

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Európsky preukaz zdravotné poistenia alebo EHIC (European Health Insurance Card) platí na území krajín Európskej únie. Poskytuje majiteľom ochranu v štátoch EÚ v prípade potreby zdravotnej starostlivosti. Majiteľ preukazu má, po jeho preukázaní sa, nárok na takú zdravotnú starostlivosť ako obyvatelia štátu, v ktorom sa práve nachádza.

Európsky preukaz poistenia platí v krajinách ako je Cyprus, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Španielsko a iné. V týchto krajinách držiteľa EHIC zdravotne ošetria, tak ako obyvateľov danej krajiny.

Pozor! Pred vstupom do krajiny si treba prečítať dôkladne informácie o tom, do akej miery je poskytovaná a uhradená poisťovňou zdravotná starostlivosť v krajine.

cestovne-positenie-2022-3-5628824
Európsky preukaz zdravotného poistenia platí na území štátov Európskej únie.

O EHIC je možné požiadať v poisťovni, v ktorej je uzatvorené zdravotné poistenie. Tento preukaz klient dostane zadarmo – neplatí zaň.

Cestovné poistenie mimo krajín Európskej únie

Pri ceste do USA alebo do Spojeného Kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska sa odporúča bezpodmienečne poistiť.

USA je zdravotná starostlivosť veľmi drahá a aj pri menšom úraze sa môže účet za zdravotnú starostlivosť vyšplhať na niekoľko stovák až tisícok eur. Netreba preto riskovať a poistiť sa pred touto cestou za veľkú mláku.

Vo Veľkej Británii (ďalej len UK) sú podmienky o niečo prívetivejšie ako v Amerike. Aj keď UK vystúpila z Európskej únie, podmienky poskytnutia zdravotnej starostlivosti sa pre krátkodobé návštevy nezmenili. Na území stále platí preukaz EHIC, no aj napriek tomu sa stále odporúča aj pred touto cestou poistiť.

Cestovanie do UK je menej riskantné ako costovanie do USA, ale aj tak sa odporúča, v oboch prípadoch, poistiť sa.

TIP: Každá komerčná poisťovňa ponúka rôzne balíčky poistenia za rôzne ceny. Tieto ponuky je možné porovnať a vybrať si najvýhodnejšiu možnosť. Najlcnejšie cestovné poistenie však pre každého predstavuje niečo iné.