Cestovné poistenie 2022 – porovnanie

cestovne-poistenie-2022

Každé vycestovanie za hranicu Slovenskej republiky so sebou prináša určité riziká – úraz, náhle ochorenie, strata batožiny a ďalšie. Preto sa odporúča uzatvoriť si cestovné poistenie. Čo je cestovné poistenie? Na čo cestovné poistenie slúži? Čo pokrýva? Je možné uzatvoriť cestovné poistenie online?

V dnešnej dobe existuje mnoho možností ako si vyplniť voľný čas. Každý má rád niečo iné a relaxuje pri niečom inom. V posledných desaťročiach sa priazni teší najmä cestovanie. Nejde však len o voľno časovú aktivitu; cestovanie je, pre niektorých aj prácou.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie predstavuje neživotné poistenie, ktoré sa z pravidla uzatvára medzi klientom a ním vybranou poisťovňou – zväčša pred cestou do zahraničia alebo prípadne na výlet/cestu do hôr.

Účelom cestovného poistenia je úhrada liečebných nákladov v prípade choroby alebo zranenia, no taktiež sa postará o stratenú batožinu či zapríčinenie škody tretej osoby.

Cestovné poistenie sa zväčša uzatvára na krátku dobu; ide teda o krátkodobé poistenie. Avšak pre vášnivých cestovateľov alebo pre tých, ktorí plánujú v zahraničí pobudnúť dlhšie, existuje možnosť dlhodobého cestovného poistenia.

Dlhodobé poistenie platí po dobu jedného roka. Pri tomto type poistenia je potrebné udať cieľovú destináciu; v prípade, že klient si nie je istý, kde pobudne (rozhodne sa cestovať po krajine), je potrebné vyplniť aspoň pásmo, v ktorom ostane – Amerika, Európa. Za takýchto okolností poistenie platí v celom pásme.

Čo všetko pokrýva cestovné poistenie

Cestovné poistenie prináša pocit istoty na cesty každému, kto sa rozhodne pre jeho uzatvorenie. Spravidla pokrýva všetky nečakané liečebné náklady v prípade choroby či zranenia. Taktiež ponúka asistenčné služby a možnosťou je aj pripoistiť sa.

Pripoistenia k cestovnému poisteniu sú nasledovné:

 • Poistenie zodpovednosti – za škodu spôsobenú na zdraví a majetku tretej osoby
 • Poistenie storna – v prípade, že cesta bola zrušená alebo sa neuskutočnila
 • Úrazové poistenie – v prípade trvalých následkov alebo smrti v dôsledku úrazu
 • Poistenie batožiny – v prípade poškodenia alebo straty batožiny

Poistenie do hôr

Forma cestovného poistenia existuje aj pre vášnivých horolezcov či horolezkyne. Ide o poistenie do hôr; to spravidla kryje všetky zranenia a nehody spôsobené na zdraví a majetku tretej osoby, ktoré sa udiali práve v horách či je to na lyžovačke alebo pri túre.

Uzatvorenie cestovného poistenia online

Dynamický rozvoj v oblasti online poistenia je naozajstným trendom poslednej doby. Dohodnutie poistných produktov online cez internet dokáže ušetriť nemalé peniaze a je sprevádzané radom akcií a bonusov.

Online poistenie ponúka atraktívne zľavy a bonusy. Je to dané tým, že poisťovne pri internetovom uzatváraním poistiek ušetrí veľa peňazí na províziách sprostredkovateľov. Tieto úspory potom môžu použiť pre rôzne akcie a zľavy pre svojich klientov.

Najvyužívanejším produktom je cestovné poistenie, ktoré ocení mnoho klientov na svojich cestách a dovolenke.

Poistenie tohto typu sa dá uzatvoriť online na stránkach komerčných poisťovní:

 • Allianz
 • AXA
 • Generali
 • Kooperativa
 • SLSP
 • Union
 • Uniqa

V prípade, že záujemca o poistenie nemá prístup k internetu, poistenie je možné uzatvoriť aj telefonicky alebo na pobočke ním vybranej poisťovne.

Tip: Medzi populárne online poistenia patrí takisto PZP – Povinné zmluvné poistenie.

Cestovné poistenie Allianz

Poisťovňa Allianz ponúka svojim klientom hneď niekoľko výhod. Cestovné poistenie Allianz sľubuje poistenie storno poplatkov, uzatvorenie krátkodobého a aj dlhodobého cestovného poistenia. Taktiež svoje služby ponúkajú jednotlivcom, rodinám, firmám, ale aj klientom nad 70 rokov.

Poistenie je obohatené aj o asistenčné služby – Allianz assistance, ktoré určite prídu vhod pri ceste do zahraničia, ale aj na území Slovenska. Tieto služby sú k dispozícii 24 hodín denne.

Allianz svojim klientom ponúka poistenie aj v pandémii COVID – 19, kedy kryje náklady na zdravotnú starostlivosť alebo prípadnú karanténu.

Vzhľadom k vojnovému konfliktu Allianz neponúka žiadne cestovné poistenie pri cestovaní na Ukrajinu.

Cestovné poistene AXA

Axa poistenie je ponúkané v troch balíkoch:

 • Exelent – balík s najvyššou sumou krytia nákladov; balík obohatený o poistenie cestovania lietadlom
 • Komfort – balík so strednou sumou krytia nákladov; úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu
 • Reference – balík s najnižšou sumou krytia nákladov; len poistenie liečebných nákladov

Toto poistenie disponuje s veľkým množstvom pripoistení. AXA má pre svojich zákazníkov aj výhodnú ponuku, a to zľavu 30% ak sa poistenie uzatvorí online. Poistenie taktiež kryje náklady spôsobené s ochorením COVID -19.

Cestovné poistenie SLSP

Slovenská sporiteľňa disponuje celoročným cestovným poistením. Oboznamuje svojich klientov s výhodami tohto poistenia.

Celoročný poplatok pre toto poistenie činí 17 € na rok. Cestovné poistenie ponúkane Slovenskou sporiteľňou sa viaže na platobnú kartu a chráni nie len držiteľa, ale aj jeho rodinných príslušníkov – rodinné cestovné poistenie.

Poistenie sa vzťahuje aj na pandemickú situáciu COVID -19. Poistenie kryje všetky nepríjemnosti spôsobené týmto ochorením a aj náklady na liečbu či karanténu pri pobyte v zahraničí.

Obsah poistenia je nasledovný:

 • Poistenie batožiny
 • Poistenie liečebných nákladov
 • Storno zájazdu (zahrnuté je aj storno letenky)
 • Poistenie zodpovednosti za škodu
 • Náklady cesty príbuzného
 • Asistenčné služby a ďalšie výhody.

Tip: Poistenie sa dá uzatvoriť telefonicky, ale aj priamo na pobočke Slovenskej sporiteľne.

Cestovné poistenie Union

Union ponúka dva druhy cestovného poistenia krátkodobé a celoročné poistenie. Krátkodobé poistenie sa odporúča na jednorazové cesty akými sú letné dovolenky alebo návšteva rodiny v zahraničí.

Dlhodobé poistenie určite využijú ľudia milujúci cestovanie, ktorí sú stále na cestách a tým sa zvyšuje aj riziko nepríjemných prekvapení, ktoré sa počas cestovania môžu vyskytnúť.

Union chráni aj horolezcov, horolezkyne, lyžiarov a milovníkov hôr. Tým ponúka poistenie do hôr, aby boli chránení aj v horskom prostredí či na lyžiarskom svahu.

Veľkou výhodou cestovného poistenia Union je, že myslí aj na študentov. Tí sa môžu do zahraničia poistiť s ISIC kartou už za 8,79 € na rok.

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Európsky preukaz zdravotné poistenia alebo EHIC (European Health Insurance Card) platí na území krajín Európskej únie. Poskytuje majiteľom ochranu v štátoch EÚ v prípade potreby zdravotnej starostlivosti. Majiteľ preukazu má, po jeho preukázaní sa, nárok na takú zdravotnú starostlivosť ako obyvatelia štátu, v ktorom sa práve nachádza.

Európsky preukaz poistenia platí v krajinách ako je Cyprus, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Španielsko a iné. V týchto krajinách držiteľa EHIC zdravotne ošetria, tak ako obyvateľov danej krajiny.

Pozor! Pred vstupom do krajiny si treba prečítať dôkladne informácie o tom, do akej miery je poskytovaná a uhradená poisťovňou zdravotná starostlivosť v krajine.

Tip: O EHIC je možné požiadať v poisťovni, v ktorej je uzatvorené zdravotné poistenie. Tento preukaz klient dostane zadarmo – neplatí zaň.

Cestovné poistenie mimo krajín Európskej únie

Pri ceste do USA alebo do Spojeného Kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska sa odporúča bezpodmienečne poistiť.

USA je zdravotná starostlivosť veľmi drahá a aj pri menšom úraze sa môže účet za zdravotnú starostlivosť vyšplhať na niekoľko stovák až tisícok eur. Netreba preto riskovať a poistiť sa pred touto cestou za veľkú mláku.

Vo Veľkej Británii (ďalej len UK) sú podmienky o niečo prívetivejšie ako v Amerike. Aj keď UK vystúpila z Európskej únie, podmienky poskytnutia zdravotnej starostlivosti sa pre krátkodobé návštevy nezmenili. Na území stále platí preukaz EHIC, no aj napriek tomu sa stále odporúča aj pred touto cestou poistiť.

Tip: Každá komerčná poisťovňa ponúka rôzne balíčky poistenia za rôzne ceny. Tieto ponuky je možné porovnať a vybrať si najvýhodnejšiu možnosť.