Cestovné poistenie do zahraničia – porovnanie

Každé vycestovanie za hranicu Slovenskej republiky so sebou prináša určité riziká – úraz, náhle ochorenie, strata batožiny a ďalšie. Preto sa odporúča uzatvoriť si cestovné poistenie. Čo je cestovné poistenie? Na čo cestovné poistenie slúži? Čo pokrýva? Je možné uzatvoriť cestovné poistenie online?

Vybavte si najlacnejšie cestovné poistenie cez formulár – cena začína už od 0,70 € na osobu za deň. Pár klikmi sa okamžite dozviete tie najlepšie ceny a ušetrite ročne desiatky percent.

Dojednať cestovné poistenie >

V dnešnej dobe existuje mnoho možností, ako si vyplniť voľný čas. Každý má rád niečo iné a relaxuje pri niečom inom. V posledných desaťročiach sa priazni teší najmä cestovanie. Nejde však len o voľnočasovú aktivitu, cestovanie do zahraničia je pre niektorých aj prácou.

Cestovné poistenie do zahraničia

Cestovné poistenie do zahraničia predstavuje neživotné poistenie, ktoré sa z pravidla uzatvára medzi klientom a ním vybranou poisťovňou – zväčša pred cestou do zahraničia alebo prípadne na výlet/cestu do hôr. Napríklad pri ceste do USA je veľmi potrebné.

Účelom poistenia do zahraničia je úhrada liečebných nákladov v prípade choroby alebo zranenia, no taktiež sa postará o stratenú Ryanair batožinu či zapríčinenie škody tretej osoby.

Cestovné poistenie sa zväčša uzatvára na krátku dobu, ide teda o krátkodobé poistenie. Avšak pre vášnivých cestovateľov alebo pre tých, ktorí plánujú v zahraničí pobudnúť dlhšie, existuje možnosť dlhodobého cestovného poistenia.

Dlhodobé poistenie platí po dobu jedného roka. Pri tomto type poistenia je potrebné udať cieľovú destináciu. V prípade, že klient si nie je istý, kde pobudne (rozhodne sa cestovať po krajine), je potrebné vyplniť aspoň pásmo, v ktorom ostane – Amerika, Európa. Za takýchto okolností poistenie platí v celom pásme.

Podľa časového rozmedzia je možné poistiť sa dlhodobo alebo na krátku dobu.
Podľa časového rozmedzia je možné poistiť sa dlhodobo alebo na krátku dobu.

Čo všetko pokrýva cestovné poistenie

Poistenie do zahraničia prináša pocit istoty na cesty každému, kto sa rozhodne pre jeho uzatvorenie. Spravidla pokrýva všetky nečakané liečebné náklady v prípade choroby či zranenia. Taktiež ponúka asistenčné služby a možnosťou je aj pripoistiť sa.

Pripoistenia k cestovnému poisteniu sú nasledovné:

 • poistenie zodpovednosti – za škodu spôsobenú na zdraví a majetku tretej osoby
 • poistenie storna – v prípade, že cesta bola zrušená alebo sa neuskutočnila
 • úrazové poistenie – v prípade trvalých následkov alebo smrti v dôsledku úrazu
 • poistenie batožiny – v prípade poškodenia alebo straty batožiny

Odporúča sa poistiť aj pri nenáročných cestách, ako je napríklad cestovanie z Česka na Slovensko.

Poistenie na dovolenku

Pri plánovaní cesty do zahraničia je nevyhnutné rátať s poistením na dovolenku. Najmä ak sa človek chystá do zahraničia v rámci EÚ, využiť poistenie komerčných poisťovní je viac ako odporúčané.

Európsky preukaz zdravotného poistenia je určite dôležité zobrať so sebou, faktom však je, že toto poistenie garantuje iba akútne ošetrenie pri chorobe či úraze. V ostatných prípadoch je spoluúčasť pacienta pri hradení zdravotnej starostlivosti (hospitalizácia či nákup liekov) povinná a môže ísť skutočne o vysoké sumy.

Uzavrieť komerčné poistenie na dovolenku je preto skutočné veľmi dôležité. Pri cestovaní na dovolenku autom je vhodné mať aj poistenie auta na dovolenku.

Poistenie do hôr

Forma cestovného poistenia existuje aj pre vášnivých horolezcov či horolezkyne. Ide o poistenie do hôr. To spravidla kryje všetky zranenia a nehody spôsobené na zdraví a majetku tretej osoby, ktoré sa udiali práve v horách, či je to na lyžovačke, alebo pri túre.

Ročné cestovné poistenie

Využiť uzavretie ročného cestovného poistenia sa oplatí všetkým tým, ktorí sa rozhodli alebo potrebujú uskutočniť zahraničné cesty niekoľkokrát v roku. Pritom nezáleží na tom, či ide o krátke cesty, víkendy alebo dlhodobejšie dovolenky.

Väčšina poisťovní si pri ročnom cestovnom poistení kladie za podmienku mať trvalé bydlisko na Slovensku. Toto poistenie kryje liečebné náklady v zahraničí do výšky, ktorú si určí samotná poisťovňa.

Poistenie na lyžovačku

Pre všetkých lyžovania chtivých majú poisťovne pripravené poistenie na lyžovačku, ktoré zahŕňa preplatenie hospitalizácie, zásah horskej služby, škodu, ktorú klient spôsobí na zjazdovke, a takisto nahradí aj škody pri ukradnutej batožine a lyžiarskej výstroji.

Každá poisťovňa má vlastné podmienky ponúkaného poistenia na lyžovačku, preto sa odporúča kontaktovať vybranú spoločnosť pre prípadné otázky či pochybnosti ohľadom ponúkaného balíka služieb.

Uzatvorenie cestovného poistenia online

Dynamický rozvoj v oblasti online poistenia je naozajstným trendom poslednej doby. Dohodnutie poistných produktov online cez internet dokáže ušetriť nemalé peniaze a je sprevádzané radom akcií a bonusov.

Online poistenie ponúka atraktívne zľavy a bonusy. Je to dané tým, že poisťovne pri internetovom uzatváraním poistiek ušetria veľa peňazí na províziách sprostredkovateľov. Tieto úspory potom môžu použiť pre rôzne akcie a zľavy pre svojich klientov.

Najvyužívanejším produktom je cestovné poistenie, ktoré ocení mnoho klientov na svojich cestách a dovolenke.

Poistenie tohto typu sa dá uzatvoriť online na stránkach komerčných poisťovní:

 • Allianz
 • AXA
 • Európska cestovná poisťovňa
 • Generali
 • Kooperativa
 • SLSP
 • Union
 • Uniqa

V prípade, že záujemca o poistenie nemá prístup k internetu, poistenie je možné uzatvoriť aj telefonicky alebo na pobočke ním vybranej poisťovne.

TIP: Medzi populárne online poistenia patrí takisto PZP – Povinné zmluvné poistenie.

Cestovné poistenie Allianz

Poisťovňa Allianz ponúka svojim klientom hneď niekoľko výhod. Cestovné poistenie Allianz sľubuje poistenie storno poplatkov, uzatvorenie krátkodobého a aj dlhodobého cestovného poistenia. Taktiež svoje služby ponúkajú jednotlivcom, rodinám, firmám, ale aj klientom nad 70 rokov.

Poistenie je obohatené aj o asistenčné služby – Allianz assistance, ktoré určite prídu vhod pri ceste do zahraničia, ale aj na území Slovenska. Tieto služby sú k dispozícii 24 hodín denne.

Allianz svojim klientom ponúka poistenie aj v pandémii COVID-19, kedy kryje náklady na zdravotnú starostlivosť alebo prípadnú karanténu aj počas mimoriadnej situácie.

Allianz svojim klientom ponúka poistenie do nasledujúcich najviac vyhľadávaných krajín:

 • cestovanie na Cyprus
 • cestovanie do Českej republiky
 • cestovanie do Nemecka
 • cestovanie do Poľska
 • cestovanie do Španielska

Vzhľadom k vojnovému konfliktu Allianz neponúka žiadne cestovné poistenie pri cestovaní na Ukrajinu.

Allianz poistenie do hôr

Vďaka uzatvoreniu poistenia do hôr od spoločnosti Allianz má klient uhradené náklady v prípade záchrannej činnosti horskej služby, ako je vyhľadávanie či vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci či preprava do zdravotníckeho zariadenia.

Allianz ponúka toto poistenie do hôr vo všetkých horských oblastiach na území Slovenska a je možné ho uzatvoriť krátkodobo alebo na celý rok.

Cestovné poistene AXA

AXA cestovné poistenie je ponúkané v troch balíkoch:

 • Excelent – balík s najvyššou sumou krytia nákladov; balík obohatený o poistenie cestovania lietadlom
 • Komfort – balík so strednou sumou krytia nákladov; úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu
 • Reference – balík s najnižšou sumou krytia nákladov; len poistenie liečebných nákladov

Toto poistenie disponuje s veľkým množstvom pripoistení. AXA má pre svojich zákazníkov aj výhodnú ponuku, a to zľavu 30 %, ak sa poistenie uzatvorí online. Axa cestovné poistenie taktiež kryje náklady spôsobené s ochorením COVID-19.

Axa poistenie na hory

Pre dobrodruhov, ktorí chcú preskúmať veľkú prírodu, je nevyhnutné mať správne poistenie. Axa ponúka poistenie na hory v rámci troch spomenutých základných balíkov, v ktorých je zahrnuté aj poistné krytie prispôsobené potrebám outdoorových nadšencov.

Ak sa chce klient poistiť na hory, Axa poskytuje komplexné poistné krytie pre rôzne aktivity v horách, od via ferrata, stupeň A, až po lyžovanie a snowboarding, v maximálnej výške 3 500 m n. m. po vyznačených trasách pri zahraničných cestách.

Pri variante Komfort a Excelent je v poistení zahrnutá aj zodpovednosť za škodu, napríklad pri zrážke s druhým lyžiarom.

Aj keď si cestovateľ zvolí menej rizikovú aktivitu a vezme si turistické palice na prechádzku do hôr, stále sa môže stať nešťastie.

Cestovné poistenie SLSP

Slovenská sporiteľňa disponuje celoročným cestovným poistením. Oboznamuje svojich klientov s výhodami tohto poistenia.

Celoročný poplatok pre toto poistenie činí 17 € na rok. Cestovné poistenie ponúkané Slovenskou sporiteľňou sa viaže na platobnú kartu a chráni nie len držiteľa, ale aj jeho rodinných príslušníkov – rodinné cestovné poistenie.

Poistenie sa vzťahuje aj na pandemickú situáciu COVID-19. Poistenie kryje všetky nepríjemnosti spôsobené týmto ochorením a aj náklady na liečbu či karanténu pri pobyte v zahraničí.

Obsah poistenia je nasledovný:

 • poistenie batožiny
 • poistenie liečebných nákladov
 • storno zájazdu (zahrnuté je aj storno letenky)
 • poistenie zodpovednosti za škodu
 • náklady cesty príbuzného
 • asistenčné služby a ďalšie výhody.

TIP: Poistenie sa dá uzatvoriť telefonicky, ale aj priamo na pobočke Slovenskej sporiteľne.

Cestovné poistenie Union

Union ponúka dva druhy cestovného poistenia: krátkodobé a celoročné poistenie. Krátkodobé cestovné poistenie sa odporúča na jednorazové cesty, akými sú letné dovolenky alebo návšteva rodiny v zahraničí.

Dlhodobé poistenie určite využijú ľudia milujúci cestovanie, ktorí sú stále na cestách a tým sa zvyšuje aj riziko nepríjemných prekvapení, ktoré sa počas cestovania môžu vyskytnúť.

Veľkou výhodou cestovného poistenia Union je, že myslí aj na študentov. Tí sa môžu do zahraničia poistiť s ISIC kartou už za 8,79 € na rok.

Union poistenie do hôr

Union chráni aj horolezcov, horolezkyne, lyžiarov a milovníkov hôr. Tým ponúka Union poistenie do hôr, aby boli chránení aj v horskom prostredí či na lyžiarskom svahu. Toto poistenie je vhodné pre rekreačných turistov, ale aj skialpinistov či adrenalínových športovcov.

Union poistenie do hôr je k dispozícii v troch rôznych balíkoch – Hory, Doma a Komplet, pričom balík Hory pokrýva iba technickú pomoc v horách HZS a balík Komplet počíta s kompletným poistením, vrátane úrazového poistenia, poistenia batožiny, zodpovednosti za škodu či predčasného návratu.

Je možné ho uzavrieť na celý rok alebo na konkrétny počet dní.

Uniqa cestovné poistenie

Poisťovňa Uniqa ponúka cestovné poistenie krátkodobé a celoročné. Okrem toho ponúka výhodné rodinné cestovné balíky Basic, Plus, Komfort a Extra. Pri každom jednom z nich dáva 20% rodinnú zľavu v prípade využitia krátkodobého poistenia.

Všetky balíky Uniqa cestovného poistenia majú vysoké poistné krytie, rátajú s asistenčnými službami nonstop a sú k dispozícii aj pre osoby nad 70 rokov.

Generali cestovné poistenie

Tak ako ostatné poisťovne, aj poisťovňa Generali má k dispozícii pre svojich klientov krátkodobé poistenie a takisto aj poistenie na dobu neurčitú.

Generali cestovné poistenie sa delí na 5 rozličných balíkov. Klasik, Plus, Komfort, Komplet a Storno. Každý z týchto balíkov disponuje rozličnými krytiami a všetky z nich okrem balíka Storno zahŕňajú liečebné náklady, samozrejme vrátane COVID-19.

Cestovné poistenie Generali je možné rozšíriť aj o špeciálne pripoistenia.

ČSOB cestovné poistenie

ČSOB cestovné poistenie ponúka poistenie krátkodobé, dlhodobé a poistenie k platobnej karte. Pri krátkodobom poistení sa počíta s poistením liečebných nákladov až do výšky 300 000 €. Toto krátkodobé poistenie má na výber z troch balíkov, a to Základný, Optimálny a Prémiový.

Rozdiel medzi Základným a Optimálnym balíkom je v tom, že Optimálny má vyšší limit liečebných nákladov a pripoistenie zodpovednosti za škodu. Oproti nemu Prémiový balík okrem toho ráta ešte aj s pripoistením batožiny.

ČSOB cestovné poistenie k platobnej karte zahŕňa poistenie platné na celom svete.

Dôvera cestovné poistenie

Poisťovňa Dôvera neponúka cestovné poistenie do zahraničia, avšak v spolupráci s poisťovňou Generali môžu klienti spoločnosti Dôvera získať 30% zľavu na krátkodobé cestovné poistenie a 15% zľavu pri cestovnom poistení na dobu neurčitú.

Ak má klient poisťovne Dôvera záujem o zľavnené cestovné poistenie od poisťovne Generali, stačí, ak na stránke svojej poisťovne zadá svoje identifikačné číslo, ktoré nájde na preukaze poistenca. Následne sa mu vygeneruje link, kedy sa po jeho kliknutí odpočíta zľava z poistenia automaticky.

Kooperatíva cestovné poistenie

K ostatným komerčným poisťovniam sa pripája aj poisťovňa Kooperatíva s ponukou svojho cestovného poistenia. V tej jej ponuke zahraničného poistenia je k dispozícii poistenie MARCO POLO.

Toto cestovné poistenie od Kooperatívy ponúka tri balíky základného poistenia, ako je Prima, Optimum a Excelent. Každý z nich počíta s inou sumou liečebných nákladov pohybujúcou sa od 100 000 € do 300 000 €.

K týmto balíkom sa následne dajú vybrať pripoistenia podľa voľby samotného klienta. Ide najmä o rizikové športy či storno zájazdu. Cestovné poistenie by sa malo uzatvárať aj keď je cieľová destinácia „len“ Zakopane, Praha, Budapešť či iné neďaleké miesto za hranicami.

Európsky preukaz zdravotného poistenia

Európsky preukaz zdravotné poistenia alebo EHIC (European Health Insurance Card) platí na území krajín Európskej únie. Poskytuje majiteľom ochranu v štátoch EÚ v prípade potreby zdravotnej starostlivosti. Majiteľ preukazu má, po jeho preukázaní sa, nárok na takú zdravotnú starostlivosť ako obyvatelia štátu, v ktorom sa práve nachádza.

Európsky preukaz poistenia platí v krajinách ako je Cyprus, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Španielsko a iné. V týchto krajinách držiteľa EHIC zdravotne ošetria tak ako obyvateľov danej krajiny.

Pozor! Pred vstupom do krajiny si treba prečítať dôkladne informácie o tom, do akej miery je poskytovaná a uhradená poisťovňou zdravotná starostlivosť v krajine.

O EHIC je možné požiadať v poisťovni, v ktorej je uzatvorené zdravotné poistenie. Tento preukaz klient dostane zadarmo – neplatí zaň.

Európsky preukaz zdravotného poistenia platí na území štátov Európskej únie.
Európsky preukaz zdravotného poistenia platí na území štátov Európskej únie.

Ktoré cestovné poistenie je najlepšie?

Zhodnotiť, ktoré cestovné poistenie je najlepšie, je veľmi ťažké, nakoľko závisí od samotného nastavenia klienta a jeho potrieb. Niekto potrebuje cestovné poistenie pre adrenalínový šport, iný iba pre samotnú rekreáciu. Ďalší zákazník si vyberá poistenie na lyžiarsky svah, tí ostatní možno pre služobnú cestu, ktorú strávia v hoteli alebo v nejakej firme.

Najviac sa vypláca vybavovať cestovné poistenie cez kalkulačku – naša kalkulačka pracuje so všetkými ponukami na trhu a ponúka preto tú najnižšiu možnú cenu. Ušetrite vďaka našej kalkulačke desiatky percent ročne.

Dojednať najlacnejšie cestovné poistenie >

Ak si klient kladie otázku, ktoré cestovné poistenie je najlepšie, vždy by mal sledovať rozsah samotného poistenia, ktorým ponúkané balíky disponujú. Veľkou pomôckou v takýchto prípadoch môžu byť porovnávače cestovného poistenia, ktoré sa dajú nájsť na internete pomerne ľahko.

Porovnanie cestovného poistenia

V nasledujúcich riadkoch sa článok zameria na porovnanie cestovného poistenia, a to celoročného v prípade vycestovania do zahraničia a poistenia do hôr.

Obidva druhy poistiek sú populárne, preto sú tieto cestovné poistenia a ich porovnanie dôležité a hlavne prínosné.

Celoročné cestovné poistenie do zahraničia – porovnanie

Pri porovnávaní ročného cestovného poistenia do zahraničia v rámci Európy a Stredomoria s využitím poistenia liečebných nákladov, COVID-19, asistenčných služieb, zodpovednosti za škodu a úrazu, pri maximálnej dobe súvislého pobytu v zahraničí – 45 dní, vychádza najlepšia cena v poisťovni Union.

Porovnanie celoročného cestovného poistenia do zahraničia u troch poisťovní

Union – Pandemic Komfort+ batožina, právna ochrana, pátranie a záchrana, technická pomoc38 €
Generali – celoročné cestovné poistenie+ pátranie a záchrana33 €
Európska Cestovná Poisťovňa – cestovné poistenie ročné+ batožina, právna ochrana, pátranie a záchrana55,63 €

Poistenie na hory – porovnanie

Pre porovnávanie tohto druhu poistenia na hory bola vybraná dospelá osoba, ktorá má záujem o vysokohorskú turistiku v rámci jedného dňa.

Z porovnávania takého typu poistenia na hory vyplýva, že najlepšiu ponuku má poisťovňa Union, ktorá okrem poistenia zásahu horskej záchrannej služby zahŕňa aj poistenie úrazu, ktoré poisťovňa Allianz a Generali v danej cenovej kategórii neponúka.

AllianzPoistenie do hôr – zásah HZS0,70 €
GeneraliPoistenie do hôr – zásah HZS0,72 €
UnionPoistenie do hôr – zásah HZS + úraz0,95 €

Cestovné poistenie mimo krajín Európskej únie

Pri ceste do USA alebo do Spojeného Kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska sa odporúča bezpodmienečne poistiť.

USA je zdravotná starostlivosť veľmi drahá a aj pri menšom úraze sa môže účet za zdravotnú starostlivosť vyšplhať na niekoľko stovák až tisícok eur. Netreba preto riskovať a poistiť sa pred touto cestou za veľkú mláku.

Vo Veľkej Británii (ďalej len UK) sú podmienky o niečo prívetivejšie ako v Amerike. Aj keď UK vystúpila z Európskej únie, podmienky poskytnutia zdravotnej starostlivosti sa pre krátkodobé návštevy nezmenili. Na území stále platí preukaz EHIC, no aj napriek tomu sa stále odporúča aj pred touto cestou poistiť.

Cestovanie do UK je menej riskantné ako cestovanie do USA, ale aj tak sa odporúča poistiť sa v oboch prípadoch. Myslieť treba aj na to, že mimo krajín EÚ je potrebný medzinárodný vodičský preukaz, pokiaľ je v pláne využívať aj auto.

TIP: Každá komerčná poisťovňa ponúka rôzne balíčky poistenia za rôzne ceny. Tieto ponuky je možné porovnať a vybrať si najvýhodnejšiu možnosť. Najlacnejšie cestovné poistenie však pre každého predstavuje niečo iné.