Čo robiť, keď Vás zastihnú nečakané výdavky

Máte nasporené pre prípadné neočakávané výdavky? Mnoho domácností peniaze našetriť nezvláda a je veľa ľudí, ktorí prežívajú od výplaty k výplate. Podľa odborníkov by sme si ale mali pre nepredvídané situácie odložiť jednu až dve výplaty. Čo môžeme robiť, ak sme to nezvládli a vyskytnú sa neplánované výdavky, ktoré nepočkajú?

Skúste sa uskromniť

Pri nečakaných výdavkoch v rádoch sotviek eur nemusí byť hneď nutné brať si pôžičku. Skúste sa v danom mesiaci uskromniť a odpustiť si niektoré veci, ktoré nie sú životne nutné. Ak to nestačí, spýtajte sa najprv známych alebo členov rodiny, či by vám neboli ochotní nejaké peniaze požičať.

Rýchle pôžičky do výplaty

Dobrou voľbou môže byť bankový kontokorent, vďaka ktorému máte peniaze ihneď k dispozícii, bez čakania, a pokiaľ ho splatíte v určitej lehote, tak aj bez vysokých úrokov. Ak je pôžička potrebná, bude vám možno stačiť mikropôžička čiže rýchla pôžička do výplaty. Tú poskytujú nebankové spoločnosti, a vybavenie je možné online bez zbytočných prieťahov. Ide väčšinou o čiastky do 200 eur. Pôžičku potom splatíte v stanovenej lehote, väčšinou z ďalšej výplaty. Niektoré online pôžičky sú na prvýkrát dokonca zadarmo.

Využite kreditnú kartu

Akonáhle sú výdavky vyššie ako 200 eur, môže nastať problém. Mnoho rodín nemá vyššiu sumu nasporenú. Pre zaplatenie výdavkov možno použiť kreditnú kartu. Úver splaťte najlepšie v bezúročnom období, a nemusíte zaplatiť ani korunu navyše. Niektorí nebankoví poskytovatelia ponúkajú aj rýchle pôžičky do 700 eur, na takúto sumu ale väčšinou dosiahnete, až keď si požičiate opakovane.

Čo robiť pri vyšších výdavkoch?

Pre výdavky nad 700 eur sú najlepšie bankové úvery. Medzi ich klady patrí odolnosť, nízke úroky a voliteľná doba splatnosti. Musíte mať ale čistý register dlžníkov a doložiť svoje príjmy. Pokiaľ na pôžičku v banke nedosiahnete, môžete pouvažovať nad pôžičkou od súkromnej osoby.

Tie bývajú ale pomerne rizikové a je potreba niekoľkokrát sa rozmyslieť, či dokážeme peniaze včas splatiť, a tiež si postrážiť serióznosť poskytovateľa. Ide o pôžičky na zmenku s vysokými úrokmi. Niektoré nebankové spoločnosti poskytujú aj pôžičky nad 700 eur, väčšinou je ale vyžadované ručenie a čistý register dlžníkov.