Deti v aute a ich bezpečnosť na cestách

dieta-v-aute

Auto je najčastejšie používaný dopravný prostriedok. Častým pasažierom v aute sú práve deti. Hoci sa mnohí snažia zabezpečiť ich bezpečnosť, nie vždy vedia, ako to správne urobiť. V tomto článku sa možno dočítať, ktoré miesto v aute je najbezpečnejšie a od koľkých rokov môže dieťa sedieť vpredu.

Jednou z najdôležitejších vecí pri cestovaní s deťmi je zabezpečiť ich správne upevnenie v autosedačke. Autosedačky by mali byť primerané veku a hmotnosti a mali by byť vo vozidle správne nainštalované. Podľa čoho si vybrať správnu autosedačku pre dieťa?

Ako zabezpečiť bezpečnosť detí v aute

Bezpečnosť detí v aute počas jazdy je veľmi dôležitá. Existuje niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť bezpečnosť detí v aute.

Staršie deti by mali vždy sedieť v autosedačke alebo v bezpečnostnom páse. Podsedáky sú určené pre deti staršie ako 4 roky a vážiace od 18 kg do 45 kg, aby boli počas jazdy vo vozidle v bezpečí. Sedadlo by malo byť nastavené podľa výšky dieťaťa a ramenný pás by mal byť bezpečne zapnutý.

Malé deti by mali byť vždy pripútané v autosedačke alebo v detskej sedačke, ktorá bola schválená na používanie v motorovom vozidle a je vhodná pre veľkosť a hmotnosť dieťaťa. Je nevyhnutné používať autosedačku a správne ju nainštalovať.

Pred umiestnením autosedačky do vozidla si treba prečítať všetky pokyny výrobcu autosedačky, ako ju správne nainštalovať. Odporúča sa používať aj brušný či ramenný pás s popruhom.

Bezpečnostné prvky v aute

Pokiaľ ide o bezpečnosť jazdy, je dôležité poznať, ktoré miesto v aute je najbezpečnejšie. Každé auto je iné, ale celkovo najbezpečnejším miestom vo väčšine vozidiel býva stred zadného sedadla.

Najprv je dôležité pochopiť základy fungovania bezpečnostných prvkov vozidla. Prevažná časť bezpečnosti vozidla je určená na ochranu cestujúcich vo vozidle, nie na ochranu samotného vozidla.

Existujú tri hlavné oblasti ochrany: priestor pre cestujúcich, zóna rozptylu sily okolo priestoru pre cestujúcich a nárazová zóna mimo priestoru pre cestujúcich .

V priestore pre cestujúcich sa uplatňujú rôzne bezpečnostné prvky:

  • bezpečnostné pásy pomáhajú udržať cestujúcich vo vozidle počas nehody
  • airbagy, ktoré sú umiestnené v celej kabíne, chránia cestujúcich pred nárazom
  • deformačné zóny absorbujú energiu, aby sa neprenášala do priestoru pre cestujúcich

Pri každej ceste autom je dôležité používať bezpečnostné pásy pre všetkých cestujúcich.

Ktoré miesto v aute je najbezpečnejšie?

Ako už bolo spomenuté, najbezpečnejším miestom v aute je miesto vzadu uprostred. Ktoré dôvody stoja za najväčšou bezpečnosťou tohto miesta v aute?

Stred zadného sedadla je ideálnym miestom, pretože je najvzdialenejšie od zóny rozptyľujúcej silu a zóny nárazu. Keďže deformačná zóna je navrhnutá tak, aby absorbovala väčšinu energie z nárazu, môže tiež pomôcť znížiť riziko zranenia cestujúcich.

Pri smrteľných dopravných nehodách sa šanca na prežitie zvyšuje o 29 %, ak človek sedí vzadu a nie vpredu. Spomedzi sedadiel vzadu je šanca na prežitie o 13 % vyššia, ak cestujúci sedí pripútaný v strede. 

Zadné sedadlo obsadené tromi osobami pomáha znížiť riziko kolízie, pretože vytvára rovnomernejšie rozmiestnenie sedadiel medzi cestujúcimi.

Celkovo možno povedať, že najbezpečnejším miestom vo vozidle je zvyčajne stred zadného sedadla. Znalosť najbezpečnejšieho miesta v aute pomôže zabezpečiť bezpečnosť cestujúcich na cestách.

Sedadlo spolujazdca býva označované ako najnebezpečnejšie miesto na prepravu osôb, hlavne detí.

Autosedačky pre deti

Autosedačky pre deti predstavujú zádržný bezpečnostný systém, ktorého cieľom je zabezpečenie maximálnu možnú ochranu počas jazdy vo vozidle. Sú vždy prispôsobené pre konkrétnu telesnú hmotnosť a výšku dieťaťa tak, aby dieťaťu prinášali potrebný komfort, a zároveň spĺňali prísne bezpečnostné kritériá.

Šofér prepravujúci dieťa nižšie ako 150 cm a vážiace menej ako 36 kg má zo zákona povinnosť pripevniť autosedačku na sedadlo a dieťa do nej správne usadiť a zabezpečiť. Aby bola zaistená maximálna bezpečnosť pri preprave, je potrebné dieťa v autosedačke umiestniť podľa podmienok uvedených v návode výrobcu sedačky.

V prípade policajnej kontroly, ktorá zistí, že dieťa sa prepravuje v aute bez autosedačky, hrozí bloková pokuta 50 € až 100 €. Autosedačka je teda povinnou výbavou auta pre všetky rodiny s deťmi.

Sedačka pre deti – kedy sa môže dieťa prepravovať bez sedačky

Povinnosť sedačky pre deti je ukotvená v §4 zákona č. 554/2006 Z. z., napriek tomu však existujú výnimky, kedy je možné prepravovať dieťa v aute bez autosedačky. Ide o nasledujúce prípady:

  • ak použitie autosedačky neumožňuje zdravotný stav dieťaťa
  • pri preprave dieťaťa vozidlom taxi služby nie je povinnosť detskej autosedačky, dieťa však musí byť staršie ako tri roky, pripútané bezpečnostným pásom a nesmie sedieť na prednom sedadle
  • pri preprave dieťaťa bezpečnostnými zložkami, ako sú hasiči, polícia alebo záchranná služba, tiež povinnosť autosedačky odpadá
  • ak dieťa cestuje v aute, kde sú už ďalšie dve deti prepravované v sedačkách, môže sedieť na zadnom sedadle uprostred len pripútané bezpečnostným pásom

Toto sú len výnimočné prípady, kedy sa dovoľuje prepravovať deti bez autosedačky. V iných prípadoch ako v týchto je nevyhnutné použiť vajíčko, autosedačku či podsedák.

Sedenie vpredu v aute

Sedačka pre deti umiestnená vpredu v aute je stále diskutovanou témou. V súčasnej dobe zákon nerozlišuje, na akom sedadle je dieťa prepravované, ale určuje všeobecné podmienky prepravy. Opäť teda platí, že ako podsedák, tak autosedačka na prednom sedadle je povinná výbava vozidla pre deti vážiace do 36 kg s výškou do 150 cm.

Sedenie vpredu v aute sa najčastejšie týka prepravy bábätok v autosedačke typu vajíčko, čo využíva rad mamičiek v prípade, že s dieťaťom cestujú samy a potrebujú na bábätko v autosedačke vidieť a mať ho na dosah.

V tomto prípade sa autosedačka typu vajíčko otáča v protismere jazdy, aby mal novorodenec v sedačke lepšie chránenú krčnú chrbticu pri prípadnom náraze, a je nutné vyradiť z prevádzky airbag spolujazdca. V prípade jeho vystrelenia by mohol novorodenec v autosedačke utrpieť tragické následky.

Dnes už väčšina modelov áut ponúka vodičom možnosť vypnutia airbagu spolujazdca, zväčša jednoducho – kľúčikom.

Sedačka pre bábätko

Sedačka pre bábätko je povinnou výbavou každého rodiča, ktorý využíva na cestovanie auto. Pri výbere sedačky treba dbať na váhu dieťaťa, bezpečnosť, spôsob upevnenia aj materiál.

Sedačky pre bábätká musia vždy korešpondovať s aktuálnou výškou a váhou dieťaťa, nie s vekom. Čo sa týka výšky, hlava ratolesti nesmie presiahnuť opierku hlavy a nožičky nesmú zo sedačky nijako vyčnievať. Čo sa naopak týka váhy, tak každá autosedačka pre bábätká má uvedené, do akej hmotnosti a vekového rozmedzia je vhodná.

Vajíčko sa odporúča používať minimálne do 15. – 18. mesiaca veku. Následne je vhodné prejsť na sedenie v autosedačke. 

Bábätko v autosedačke je rozhodne bezpečnejšie prepravovať na zadnom sedadle za sprievodu ďalšej osoby. Ako kvôli jeho bezpečnosti, tak kvôli vodičovi, ktorého bábätko v autosedačke v priebehu jazdy nerozptyľuje a on sa tak môže plne venovať šoférovaniu.

Ak sa vajíčko s bábätkom nachádza na sedadle spolujazdca, vždy v takom prípade musí byť vypnutý airbag.

Od kedy môže dieťa sedieť vpredu?

Na základe dostupných štatistík je známe, že sedenie vpredu v aute a zvlášť sedadlo spolujazdca je z hľadiska závažnosti dopravných nehôd vôbec to najnebezpečnejšie. Od kedy však môže dieťa sedieť vpredu na sedadle spolujazdca?

Dieťa môže sedieť vpredu v aute, ak sú dodržané určité bezpečnostné a legislatívne predpisy. Dieťa môže byť usadené na predné sedadlo spolujazdca len v prípade, ak je použité zadržiavacie zariadenie (autosedačka, podsedák, vajíčko) a je pripútané bezpečnostnými pásmi.

Zadržiavacie zariadenie musí byť použité u detí, ktorých telesná výška nedosahuje minimálne 150 cm. Súčasne platný zákon teda neohraničuje vekom, od kedy môže dieťa sedieť vpredu.

Od koľkých rokov môže dieťa sedieť vpredu?

Rodičov často zaujíma, od koľkých rokov môže dieťa sedieť vpredu. Ako už bolo povedané, sedenie detí vpredu zákon neohraničuje vekom dieťaťa. Hranicu predstavuje výška dieťaťa, a to konkrétne 150 cm.

Dieťa vyššie ako 150 cm môže sedieť na predných sedadlách v aute, no musí byť riadne pripútané bezpečnostným pásom.