Developerská činnosť

percent-226357_1280-2661631

V aktuálnej situácii na realitnom trhu, kde dominuje vysoký dopyt a nízké úrokové sadzby hypotekárnych úveroch, vidíme neustále sa rozširovanie okrajových častí väčších miest.

Tento trend je sprevádzaný značnou mierou rastu cien nehnuteľností a tým aj zvyšovanie marží a ziskov pre spoločnosti realizujúce výstavbu a predaj. V Bratislave sa akutálne realizuje hneď niekoľko veľkých developerských projektov s obrovskou kapacitou bytových domov.

Postupne sa začína uplatňovať a realizovať typ bývania, ktorý v rámci jedného areálu zabezpečuje všetky typy služieb. Taktiež možno pozorovať vsádzanie prvkov zelene a oddychových zón do developerských projektov.

Developeri sa snažia prostredníctvom projektov vzbudzovať dojem, že kupujúci má všetko takpovediac po ruke a nič mu nechýba. Dnes je už samozrejmosťou každého komplexu detské ihrisko, športovisko pre mládež, potraviny, kaviareň či čistiareň.

Každý developer sa snaží o čo najlepšie podnikanie v realitách a vzbudenie záujmu u potenciálneho kupujúceho. Developerské projekty sú v súčasnom podnikateľskom prostredí rozhodne atraktívnou formou podnikania, no relatívne rizikovou.

Pri nastaní neočakávanej trhovej situácie sa môže veľmi rýchlo stať, že Váš projekt sa stane vysoko stratovým a vy skončíte v konkurze. Z tohto, ale aj iných dôvodov je veľmi dôležité pripraviť kvalitnú projektovú dokumentáciu. Tá je základom úspešnej realizácie projektu.

Realitný trh je veľmi úzky a je veľmi ťažké sa naň dostať ako developer. Rozhodne je veľmi dôležité, tak ako je tomu aj v iných odvetviach, mať kvalitné kontakty. Ďalším dôležitým aspektom úspechu sú predošlé projekty, ktorých úspešnosť zvyšuje reputáciu developera.

Developerská činnosť v realitnom segmente je značne zisková, no nikdy netreba zabúdať na možné riziká, ktoré môžu mať na projekt a developera fatálne následky.