Ide o sekundy! Nárok na odškodnenie máte od troch hodín meškania lietadla

Nárok na finančnú kompenzáciu až vo výške 250 – 600 €. Aj nato máte nárok, v prípade, že váš let meškal viac ako 3 hodiny. Cestujúcich však vo väčšine od odškodnenia delia minutý či dokonca sekundy. Kedy teda skutočne nárok vzniká?

Poďme na to pekne od začiatku a ujasnime si základné podmienky

Základné podmienky

Nárok na finančnú kompenzáciu vzniká každému cestujúcemu, ktorého let meškal viac ako 3 hodiny oproti pôvodnému plánu. Meškanie však nesmie byť zapríčinené tzv. mimoriadnymi okolnosťami a let musí byť uskutočnený buď európskym dopravcom, alebo z územia Európskej únie, Nórska, Islandu a Švajčiarska.

V skratke, podmienkou je aby bolo aspoň jedno kritérium naplnené a to buď európsky dopravca alebo let uskutočnený z územia Európy.

Čo znamenajú tzv. mimoriadne okolnosti? Patrí medzi ne nepriaznivé počasie, nepokoje v cieľovej destinácií, protest zamestnancov letiska alebo technické problémy letiska ako napr. nefungujúce osvetlenie runwaye alebo požiar vo vnútorných priestoroch.

Tri hodiny, nula sekúnd

Podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 261/2004 musí let meškať o 3 alebo viac hodín. Slovíčko „alebo“ tam nie je len tak a hrá podstatnú rolu. Cestujúci má nárok na odškodnenie aj v prípade, že meškanie bolo presne tri hodiny nula sekúnd. Avšak ak by let meškal 2 hodiny a 59 minút, bohužiaľ, cestujúci nárok na odškodné nemá.

Nohou na cudzom území alebo kedy nastáva koniec príletu?

Koniec príletu je moment do kedy sa počíta doba meškania letu. Za tento okamžik sa považuje, keď sa otvoria dvere lietadla, respektíve, kedy má cestujúci možnosť tzv. vstúpiť na cudzie územie. Z toho vyplýva, že za koniec príletu podľa nariadenia sa považuje nie čas keď lietadlo pristane ale až moment, kedy je možné skutočne z lietadla vystúpiť.

Pre lepšiu predstavu ak lietadlo pristane s meškaním 2 hodiny a 45 minút, avšak cestujúcim je umožnený výstup z lietadla až o pól hodinu neskôr. Nárok na odškodnenie vzniká! V prípade neistoty si cestujúci môže overiť presnú dĺžku meškania u zamestnancov (pozor ale, letecké spoločnosti môžu o dĺžke meškania niekedy úmyselne klamať).

Vzdialenosť hrá svoju rolu

Cestujúci je v situácií, že mu nárok na odškodné vznikol, a teda môže ako už bolo spomenuté získať odškodné v rozmedzí 250 – 600 €. Od čoho sa odvíja výška odškodného? Ide o dĺžku letu respektíve o vzdialenosť, medzi miestom odletu a cieľovou destináciou.

Medzi európskými mestami sú väčšinou lety odškodňované sadzbou 250 €, niekedy 400 €. Ak cestujúci letí na iný kontinent, môže získať až 600 € na osobu.