Montovaná hala ako puzzle

Všimli ste si, že vo vašom okolí rastú montované haly ako huby po daždi? Rozmýšľate ako je možné, že sú tak rýchlo postavené? Tak dnes si povieme niečo o tom, z čoho sa takáto hala skladá.

Montované haly sa skladajú z oceľovej konštrukcie prevažne rámcového typu a majú opláštenie v podobe špeciálnych sendvičových panelov. Tie sa skladajú z vnútorného a vonkajšieho krycieho plechu a vnútornej izolačnej polyuretánovej peny. Podľa nárokov na izoláciu môžu mať hrúbku 10 až 12 centimetrov.

Ďalším variantom opláštenia je v prípade nezateplenej haly nezateplený trapézový plech.

Rám oceľovej konštrukcie tvoria oceľové nosné stĺpy, pomocné stĺpy, oceľové priečky a nábehy, k spevneniu slúžia oceľové tiahla a strešné oceľové väznice. Strešné a bočné opláštenie haly zo sendvičových panelov sa montuje na oceľovú konštrukciu. Panely sa dajú klásť vodorovne, ale aj zvisle.

Na každej hale sú dôležité okná, dvere a celkové osvetlenie. Administratívnym objektom a predajným halám viac vyhovujú plastové okná i dvere, v autosalónoch i predajných priestoroch sa tiež dobre vynímajú reprezentatívne hliníkové okná.

Do nezateplených hál sa montujú oceľové vráta i dvere a odporúča sa presvetlenie vytvrdnutými bočnými či strešnými presvetľovacími sklolaminátmi. Strešný hrebeňový svetlík sa využíva na presvetlenie interiéru výrobných hál, skladov či predajných priestorov.

Ako vidíte takáto montovaná hala je vlastne skladačka, ktorá vznikne v priebehu pár dní poskladaním jednotlivých dielov.