Nákup na splátky bez navýšenia má svoje výhody

Človeku príde do cesty nečakaná situácia, na ktorú musí vynaložiť nemalé finančné prostriedky. Pokazená práčka, poškodené bývanie alebo potreba dokúpiť nový počítač. Aby si to mohol dovoliť, musí siahnuť na pôžičku. Oplatí sa vziať nákup na splátky a aké sú jeho výhody?

Nákup na splátky zjednodušuje život mnohým domácnostiam. Na rozdiel od jednorazovej platby umožňuje rozložiť si náklady na nákup na vopred stanovené obdobie.

Ďalšou kľúčovou výhodou nákupu na splátky je, že podmienky splácania sú zvyčajne menej prísne ako pri tradičnom úvere. Napríklad platobné podmienky pri nákupe na splátky môžu zahŕňať obdobie odkladu v trvaní niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Okrem toho sú úrokové sadzby pri úveroch na splátky zvyčajne nižšie ako pri tradičných úveroch, čo uľahčuje mesačné napínanie rozpočtu.

Nákup na splátky – Quatro

Jednou z najznámejších spoločností, ktorá ponúka nákupy na splátky, je Quatro. Vďaka nim je možné nakupovať na e-shope aj v kamennej predajni pohodlne a postupne.

Quatro splátky sú dostupné vo viac ako 5 000 obchodov. Ako to prebieha? Zákazník si verí, či jeho vybraný obchod poskytuje nákup cez Quatro splátky. Ak áno, stačí svoj nákup hodiť do virtuálneho košíka a pri platbe zvolí možnosť nákup na splátky.

Cena tovaru by sa mala pohybovať v rozmedzí od 100 € do 10 000 €. Pred potvrdením nákupu si môže človek výšku splátky prepočítať pomocou Quatro kalkulačky. Niektoré obchody majú dostupnú kalkulačku už priamo v ich e-shope. Zákazník si tak zvolí už vopred určené splácanie alebo si vyberie výšku splátky a dobu splácania podľa vlastného uváženia.

Pred potvrdením nákupu cez Quatro si musí spoločnosť overiť identitu kupujúceho. Ide o bezpečnostný prvok, aby nedochádzalo k zneužívaniu, podvodom či krádežiam na strane zákazníka. Preto musí predložiť dva doklady totožnosti:

 • občiansky preukaz
 • iný, ľubovoľný preukaz totožnosti (zväčša vodičský preukaz)

Okrem toho musí zaslať platbu v hodnote 0,01 € z účtu vedeného na jeho meno. Tím potvrdzujú zhodu osobných údajov z priložených dokladov.

Výhodu majú klienti VÚB banky, ktorí sa nemusia obzvlášť preukazovať. Banka si ich totožnosť overí sama prostredníctvom ich existujúceho účtu. Zákazník sa tak identifikuje prihlásením do služby VÚB Internet banking (pozn. Quatro je službou VÚB banky).

Nákup na splátky Home Credit

Rovnako službu ponúka aj spoločnosť Home Credit. Funguje však na odlišnom princípe. Klient si môže u nich založiť tzv. Šikovný účet. Stačí vyplniť formulár, dohodnúť podmienky s operátorom a podpísať zmluvu.

Šikovný účet funguje v mobilnej aplikácii, cez ktorú si zákazník môže zakúpiť ľubovoľný tovar. V nej si potom nastaví výšku splátky, ktorú bude prostredníctvom tejto služby odosielať spoločnosti Home Credit. Ide o veľmi zjednodušený spôsob, vďaka ktorému nemusí osoba zasielať doklady totožnosti opakovane.

K založeniu účtu na Home Credit bude potrebovať:

 • dva doklady totožnosti
 • vek nad 18 rokov
 • stály zdroj príjmov (údaje o zamestnávateľovi)

Každý klient získa virtuálnu kartu, ktorú môže využívať pri nákupoch v e-shope kdekoľvek. Obchod s touto spoločnosťou nemusí byť zazmluvnený. Home Credit tak ponúka výhodné pôžičky, ktoré urýchľujú nákup a spôsob splácania.

Cez spoločnosť môže klient využiť aj nákup na splátky bez navýšenia prostredníctvom stránky Splátky za nulu. Tam človek nájde konkrétne produkty. Ak si vyberie tovar, rozkliknutím sa dostane na konkrétny e-shop. V kalkulačke si zvolí nákup s 0 % úrokom a pokračuje tak, ako pri bežnom nákupe.

Nákup na splátky bez navýšenia

Ide o nákup na splátky s 0 % úrokom, takže zákazník zaplatí za tovar v splátkach jeho reálnu sumu. Ide o príležitostnú ponuku, ktorú si musí človek odsledovať. Ak na takú natrafí, nemal by váhať a využiť ju.

Nákup na splátky bez navýšenia uľahčí spomínaná služba Home Credit, ktorá zákazníka priamo usmerní k bezúrokovému nákupu. Tento druh nakupovania môže človek využiť, samozrejme, aj osobne na mieste predaja.

Stačí osloviť predajcu, s ktorým si dohodne výšku splátky a dobu splácania. Zákazník si so sebou prinesie dva doklady totožnosti a osobne podpíše splátkový úver. Predajca žiadosť zašle splátkovej spoločnosti a čaká na schválenie, ktoré zväčša prebehne do niekoľkých minút. Klient prvú časť splátky môže zaplatiť ihneď.

Čo sa dá nakúpiť na splátky:

 • obchody so spotrebičmi a elektronikou
 • športové obchody
 • predajne s nábytkom
 • predajne so stavebným materiálom

Na nákup na splátky bez navýšenia je potrebné informovať sa vopred u predajcu. Množstvo informácií je dostupných na e-shopoch alebo priamo u poskytovateľa splátkových úverov a teda Home Credit alebo Quatro.

Auto na splátky bez akontácie

Aj motorové vozidlo sa dá zakúpiť na splátky bez akontácie. Zväčša sa s týmto spôsobom nákupu človek stretne pri kúpe staršieho alebo ojazdeného vozidla. Ponuky existujú aj na bazároch – ľudia ľuďom. Tam však treba byť viac obozretný, aby sa zákazník nestal obeťou podvodu.

Medzi predajcov, ktorí ponúkajú auto na splátky bez akontácie patria:

 • AAA auto
 • Darex
 • Carbi
 • Autobazar.eu a iné

Keďže ide o autá z druhej ruky, treba si dávať predovšetkým pozor na kvalitu a funkčnosť vozidla, aby klient neprerobil na nefungujúcom stroji.

Spoločnosť AAA auto ponúka splátkovú kalkulačku, kde si zákazník môže vybrať výšku splátky a dobu jej splácania. Výška sumy sa pohybuje od 2 000 € do 40 000 € s dobou splácania od 12 do 96 mesiacov. Zároveň majú uzatvorenú spoluprácu s poskytovateľmi bankových aj nebankových pôžičiek, medzi nimi je aj Home Credit.

Auto na splátky bez akontácie sa dá zakúpiť aj u autorizovaného predajcu, nie však priamo. Je potrebné využiť či už spotrebný úver alebo úver na auto spoločnosti, ktorá takúto možnosť ponúka. Nemusí však pokryť plnú sumu nového vozidla, keďže bezúrokové pôžičky nezvyknú byť vysoké.

Čo sa dá zakúpiť na splátky

Možnosti nákupu na splátky sú takmer neobmedzené. Najčastejšie sa však s týmto pojmom spája najmä elektronika, spotrebiče či iné potrebnosti do domácnosti.

Jedným z najčastejších využití je mobil na splátky. Telefón sa rýchlo poškodí, stratí alebo jednoducho zostarne a neuvládze stále novšie a novšie aktualizácie. Je to určite záťaž na rozpočet, preto mnoho ľudí siaha práve po telefóne na splátky.

Človek môže využiť buď bežnú spoločnosť, ktorá poskytuje výhodné pôžičky bez účelu alebo vyskúša služby priamo od svojho operátora. Tí majú telefóny v ponuke za symbolickú cenu, zákazník ich potom spláca súvisle so svojím paušálom.

Samozrejme, mobil na splátky sa dá zakúpiť aj v jednom z mnoha obchodov s elektronikou, prostredníctvom Quatro alebo Home Credit.

Na podobnom princípe funguje aj nákup PC na splátky. Kúpa počítača dokáže rodinný rozpočet zaťažiť. Uľahčiť to môže nákup na splátkový kalendár, stačí si overiť, ktorý predajcovia takúto službu ponúkajú.

Jedným z nich je aj populárna Alza, kde si zákazník jednoducho vyberie možnosť nákupu na splátky. Určí výšku splátky a dobu jej splácania, vyplní dôležité osobné údaje a odošle žiadosť. Do niekoľkých minút sa dostane k ďalšiemu kroku – nahratie dokladov a podpis zmluvy prostredníctvom SMS. Zákazník nákup dokončí a čaká na svoj tovar.

Pri splátkovom úvere nemusí však ísť len o elektroniku. Človek sa nasťahuje do nového bývania alebo jednoducho potrebuje vylepšiť to, ktoré už má. Na trhu je dostupný aj nábytok na splátky. Väčšina predajní s nábytkom ponúka predaj prostredníctvom služieb od Home Credit alebo Quatro, stačí si to u každého overiť.

Výhody nákupu na splátky

Nákup na splátky prináša finančnú flexibilitu. Umožňuje rozložiť vysoké náklady na viacero menších platobných termínov, čo môže byť výhodné pre mesačné rozpočtovanie. Človek si môže dovoliť kúpiť drahšiu vec alebo službu, ktorú by si inak nemohol zaplatiť v hotovosti.

Zákazník tak dosiahne okamžité uspokojenie. Nákup na splátky umožňuje získať vec alebo službu okamžite, aj keď človek nemá dostatok peňazí na jednorazovú platbu. To je užitočné, ak potrebuje niečo urgentne a nemôže počkať, kým si na to našetrí.

Existuje aj možnosť využiť zľavy a výhodné ponuky. Niektorí predajcovia ponúkajú špeciálne zľavy a ponuky pre nákup na splátky. Medzi ne patria aj nákupy na splátky bez navýšenia.

Pomocou tohto spôsobu nákupu si môže človek vytvoriť kreditnú históriu. Pravidelné a včasné splácanie nákupu môže zlepšiť kreditné skóre a v budúcnosti pomôže napríklad pri získavaní hypotéky, pôžičky alebo iných finančných produktov.

Je však dôležité si uvedomiť, že nákup na splátky tiež prináša určité riziká a zodpovednosť. Človek musí byť schopný splácať pravidelne a včas, aby sa vyhol vysokým úrokom, poplatkom za omeškanie a negatívnemu dopadu na kreditnú históriu. Pred nákupom na splátky by si mal preto dôkladne preštudovať podmienky, úrokové sadzby a poplatky.