Kedy môže obchodník odmietnuť platbu kartou

odmietnut-platobnu-kartu

Vedeli ste, že platbu kartou vám v obchode môžu odmietnuť, dokonca aj keď sú vybavení platobným terminálom? Za akých okolností? Nemať pri sebe hotovosť sa nemusí vyplatiť, aj keď si myslíte, že bez problémov zaplatíte bezhotovostne.

Obmedzenia v platbe kartou

Niektorým obchodníkom nevadí, keď kartou zaplatíte čokoľvek, aj keby len pár eurový nákup. Iným sa ale prevádzka platobného terminálu na karty moc nevypláca, z každej transakcie platia určitú sumu, a preto sa možno budú snažiť platbu kartou trochu obmedziť.

Napríklad tak, že zákazníkov upozorní ceduľou, na ktorej uvedú, od akej výšky nákupu môžu v danej prevádzkarni platiť bezhotovostne. Väčšinou sa jedná o čiastky do 3 eur. Ďalším variantom je naúčtovanie poplatku za platbu kartou.

Je to protizákonné?

Čo je potrebné vedieť, nejedná sa o protizákonné opatrenie – obchodník naň má nárok. Zákon o obehu bankoviek a mincí neupravuje príjem platobných kariet. Pravidlá platby kartou si môže obchodník upraviť sám. Väčšinou to nerobí pre svoje obohatenie, ale preto, aby sa mu používanie platobného terminálu vyplatilo.

Ako to vidia banky

Z pohľadu banky môže byť situácia trochu iná. Tie zastávajú názor, že ak už obchodník uvádza, že je u neho možné platiť kartou, a na dverách či kdekoľvek inde visí logo danej karty, a tento variant nie je znemožnený alebo dočasne obmedzený, mal by akceptovať akokoľvek vysokú, alebo skôr nízku, čiastku. Obchodník by banku mal o obmedzení v platbe jej kartou informovať.

Komu sa sťažovať

Chceli by ste sa na obchodníkovo jednanie ohľadom bezhotovostnej platby sťažovať? Môžete sa obrátiť na banku, a to na tú, ktorá obchodníkovi poskytla platobný terminál. Jej logo by na termináli malo byť uvedené. Pokiaľ nie je a obchodník vám túto informáciu odmietne oznámiť, veľa toho nezmôžete.

Ani v prípade sťažnosti smerom k banke ale nemusíte uspieť a obchodník nemusí byť donútený začať prijímať aj nižšie sumy bezhotovostne. Banka bude s obchodníkom situáciu konzultovať, v krajnom prípade mu terminál odoberie. Väčšina bánk ale nebude chcieť prísť o obchodníka, ktorý ich terminál využíva.

Ako nepríjemnej situácii predísť

Ak si nie ste istí, či obchodník prijme kartu, aj keď terminál je prítomný, majte po ruke pre istotu hotovosť. Ďalšou možnosťou je ísť si danú vec kúpiť niekam inam.