Je lepšia kreditka alebo mikropôžička

je-lepsia-kreditka-alebo-mikropozicka-2

Potrebujete menšiu finančnú hotovosť a zvažujete, či je lepšia kreditná karta alebo mikropôžička? Nemožno jednoznačne povedať, ktorá z foriem úveru je výhodnejšia. Každá má svoje prednosti a úskalia a najmä s kreditnou kartou sa musí vedieť zaobchádzať. Pokúsme sa aspoň o porovnanie a uveďme si základné fakty o týchto úveroch.

Bezúročné obdobie kreditnej karty

Kreditnou kartou získate peniaze, aj keď nemáte vlastnú hotovosť. Požiadate o ňu jednoducho u bankovej či nebankové inštitúcii. Finančné prostriedky môžete čerpať ihneď. Ak ju budete využívať chytro, môžete mať úver zadarmo. Kreditná karta totiž ponúka bezúročné obdobie, ktoré trvá od 40 do 55 dní. Mikropôžičky takto nefungujú. Úročí sa od prvého dňa a doba splatnosti je len do 30 dní.

Bonusy a akcie

Ďalším plusom kreditných kariet je vrátenie časti utratených peňazí späť na účet, a to až do výšky 2 %. S kartou je tiež spojený bonusový program, vďaka ktorému získate zľavu pri nákupe v zmluvných predajniach. Aj mikropôžičky prinášajú zákazníkom zaujímavé akcie. Napríklad prvú pôžičku môžete získať bez úrokov a pri včasnom splatení môžete požiadať o vyššiu sumu.

Riziko väčšieho dlhu s kreditnou kartou

S mikropôžičkami dosiahnete na nižšie sumy, najčastejšie do 350 Eur. Vzniká preto menšia pravdepodobnosť, že je nezvládnete splatiť do jedného mesiaca z pravidelného príjmu. Kreditná karta je zrádna v tom, že peniaze môžete čerpať kedykoľvek, a to až do niekoľkých tisíc Eur.

Ľahká dostupnosť peňazí môže viesť k bezhlavému utrácaniu a k väčšiemu dlhu. S kartou sú spojené rôzne poplatky, či už za jej vydanie alebo vedenie.

Rýchle mikropôžičky

Mikropôžičky si dojednáte z pohodlia domova cez internet. Pred odoslaním žiadosti presne viete, koľko zaplatíte na jednorazovom poplatku. U kreditných kariet ľahko stratíte prehľad, koľko ste preplatili. Zvlášť keď kartu užívate pravidelne a nestačíte úver splatiť v bezúročné lehote.