Platobné brány a svetové trendy: aké technológie ovplyvnia platenie a ako si ako firma udržať náskok pred ostatnými?

V neustále sa vyvíjajúcej oblasti online transakcií čelia spoločnosti nekonečnej výzve: Ako si udržať náskok na dynamickom trhu a zároveň ponúknuť klientom to najlepšie? Platobné brány spôsobili revolúciu v platbách a majú za sebou zaujímavú históriu. Ako sa budú ďalej vyvíjať podľa súčasných trendov?

Vzostup smartfónov zmenil spôsob, akým spotrebitelia komunikujú s firmami, a to vrátane používania platobných brán. Bezkontaktné platby sú čoraz populárnejšie – aby ste udržali krok s týmto trendom a zabezpečili, že vaša firma nebude v strate, musíte sa zamerať na pohodlie platieb a rýchlosť transakcií.

Kľúčové technológie určujúce trendy v bezkontaktných platbách

  • Near Field Communication (NFC),
  • kódy rýchlej odozvy (Quick Response Code – QR),
  • mobilné peňaženky.

Technológia NFC je zodpovedná za bezproblémovú komunikáciu medzi zariadeniami v tesnej blízkosti a zabezpečuje tak bezkontaktné platby – vďaka tomu stačí pri platení priložiť kartu, mobilný telefón alebo iné zariadenie k terminálu. Na druhej strane QR kódy ponúkajú riešenie pre podniky všetkých veľkostí – zákazník naskenuje kód a jednoducho zaplatí bez fyzického kontaktu s obsluhou. Mobilné peňaženky sú dnes už štandardom. Niektoré krajiny sa v súčasnosti zameriavajú najmä na platby kartou, napríklad Thajsko vykazuje 92% mieru akceptácie, India 90,4%.

Tipy, ako si udržať náskok

  1. Investujte do vzdelávania a integrácie blockchainu.
  2. Optimalizujte svoje webové stránky.
  3. Nebojte sa spolupráce so startupmi a začínajúcimi inovátormi.
  4. Vždy klaďte dôraz na bezpečnosť.
  5. Skúste integrovať umelú inteligenciu alebo strojové učenie.

Hlavné trendy, ktoré určujú smer online platieb

  • Umelá inteligencia

Umelá inteligencia sa používa už roky, dokonca desaťročia. Prvý program umelej inteligencie bol napísaný v roku 1951. Táto technológia však zaznamenala úspech až v posledných rokoch. Nástroje napojené na umelú inteligenciu dokážu analyzovať aj opísať podrobnú históriu zákazníckych transakcií, čo môže viesť k neustálemu zlepšovaniu platobných brán.

  • Cloudové platby

Cloudová technológia umožňuje podnikom prijímať platby od zákazníkov z celého sveta, stačí, aby mali akékoľvek digitálne pripojené zariadenie a nie sú viazaní na pokladničný systém. Príklady platieb v cloudových platbách: online objednávky v elektronickom obchode, bezkontaktné platby kartou a nákupy v aplikáciách.

  • Neobanking

Neobanky, niekedy označované ako „challenger banky“, sú fintech (financial technology) firmy, ktoré ponúkajú softvér, aplikácie a ďalšie technológie na zefektívnenie mobilného a online bankovníctva. Fintech banky sa špecializujú na konkrétne finančné produkty, ktoré robia svižnejšími; na rozdiel od svojich gigantických náprotivkov sú neobanky transparentnejšie.

Zdroj foto: Shutterstock