Investície do nehnuteľností – domu, bytu, cena, ako investovať

investicie do nehnutelnosti

Investícia do nehnuteľností je už desaťročia osvedčený spôsob, ako dosiahnuť stabilný príjem a zhodnotiť kapitál. Táto forma investovania ponúka viacero výhod, ako napríklad pasívny príjem, ochrana pred infláciou, majetok a podobne.

Investícia do nehnuteľností nie je bez rizík. Je dôležité dôkladne si premyslieť lokalitu, typ nehnuteľnosti a jej financovanie. Pred investovaním sa odporúča poradiť sa s odborníkom na realitný trh.

Investovanie do nehnuteľností: Pozitíva aj negatíva

Investovanie do nehnuteľností je populárna forma investovania, ktorá ponúka viacero možností zhodnotenia kapitálu. Avšak, ako aj pri každej investícii, aj tu existujú pozitívne aj negatívne stránky, ktoré je dôležité zvážiť pred investovaním.

Pozitíva investovania do nehnuteľností:

  • Pasívny príjem: Prenájom nehnuteľnosti môže generovať stabilný a pasívny príjem.
  • Ochrana pred infláciou: Hodnota nehnuteľností má tendenciu časom rásť, čím chráni investície pred infláciou.
  • Diverzifikácia portfólia: Investovanie do nehnuteľností môže pomôcť diverzifikovať investičné portfólio a znížiť tak celkové investičné riziko.
  • Hmatateľný majetok: Nehnuteľnosť je hmatateľný majetok, ktorý je možné vidieť a dotknúť sa ho.

Negatíva investovania do nehnuteľností:

  • Vysoká vstupná investícia: Investovanie do nehnuteľností si vyžaduje vysokú vstupnú investíciu, ktorá môže byť pre niektorých investorov prekážkou.
  • Nízka likvidita: Nehnuteľnosť sa ťažšie predáva ako iné typy investícií, ako napríklad akcie.
  • Riziko prázdneho bytu: Vždy existuje riziko, že nehnuteľnosť sa nepodarí prenajať, čo môže viesť k strate príjmov.
  • Výkyvy na trhu: Hodnota nehnuteľností môže kolísať v závislosti od vývoja na trhu.

Pred investovaním do nehnuteľností je dôležité si dôkladne premyslieť investičné ciele a stratégiu. Takisto uskutočniť prieskum trhu a vybrať si vhodnú lokalitu a typ nehnuteľnosti. Je dobré zvážiť všetky náklady spojené s investovaním, ako aj porovnať viaceré možnosti financovania. Vždy je dobré sa poradiť s odborníkom na realitný trh.

Investovanie do nehnuteľností môže byť efektívnym spôsobom, ako zhodnotiť kapitál a dosiahnuť stabilný príjem. Avšak, je dôležité si uvedomiť aj riziká a zodpovedne zvážiť všetky aspekty pred investovaním.

Ako začať investovať?

Investovanie je skvelý spôsob, ako zhodnotiť svoje peniaze a dosiahnuť svoje finančné ciele. Či už chce človek odísť do dôchodku skôr, kúpiť si dom alebo len ochrániť svoje úspory pred infláciou, investovanie mu môže pomôcť dosiahnuť jeho sny.

Avšak ako začať investovať?

Investovanie môže pre začiatočníkov pôsobiť skľučujúco. Existuje mnoho rôznych možností a môže byť ťažké vedieť, ktorá z nich je pre každého jedného tá pravá.

Tu je niekoľko tipov, ako začať investovať:

1. Určiť si svoje investičné ciele

Predtým, ako človek začne investovať, je dôležité si definovať svoje investičné ciele. Čo chce investovaním dosiahnuť? Chce odísť do dôchodku skôr? Kúpiť si dom? Alebo len ochrániť svoje úspory pred infláciou?

Keď bude vedieť, aké sú jeho ciele, môže si vybrať investičné nástroje, ktoré mu pomôžu ich dosiahnuť.

2. Zhodnotiť svoju toleranciu k riziku

Investovanie je vždy spojené s určitým rizikom. Niektoré investičné nástroje sú rizikovejšie ako iné.

Predtým, ako človek začne investovať je dôležité zhodnotiť svoju toleranciu k riziku. Koľko rizika je ochotný podstúpiť, aby dosiahol svoje investičné ciele.

3. Diverzifikovať svoje portfólio

Diverzifikácia je jedným z najdôležitejších princípov investovania. Neinvestujú sa všetky peniaze do jedného investičného nástroja. Namiesto toho je dobré rozložiť svoje peniaze medzi rôzne investičné nástroje, ako sú akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti a komodity.

Diverzifikácia pomôže znížiť riziko straty a zvýšiť šancu na dosiahnutie investičných cieľov.

4. Investovať pravidelne

Najlepším spôsobom, ako zhodnotiť peniaze, je investovať pravidelne. Aj keď je možné investovať jednorazovú sumu, pravidelné investovanie pomôže znížiť priemernú nákupnú cenu a zvýšiť výnosy.

5. Byť trpezlivý

Investovanie je beh na dlhú trať. Nie je možné očakávať, že človek zbohatne cez noc. Treba byť trpezlivý a držať sa svojho investičného plánu. Aj keď sa trh môže krátkodobo vyvíjať negatívne, z dlhodobého hľadiska má investovanie tendenciu prinášať kladné výnosy.

Ak sa záujemca rozhodol, že chce začať investovať, netreba váhať urobiť prvý krok. Na internete sa nachádza množstvo užitočných informácií a zdrojov, ktoré pomôžu každému na tejto ceste.

Investičné nehnuteľnosti

Investičné nehnuteľnosti sú typ nehnuteľnosti, ktorá sa kupuje s cieľom generovať príjem z prenájmu alebo z rastu kapitálu. Môžu to byť byty, domy, komerčné nehnuteľnosti pozemky alebo aj iné typy nehnuteľností.

Investovanie do nehnuteľností môže byť skvelý spôsob, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio a generovať pasívny príjem. Nehnuteľnosti sa historicky ukázali ako odolná investícia, ktorá dokáže chrániť majetok pred infláciou.

Existuje viacero typov investičných nehnuteľností:

  • Byty na prenájom: Byty na prenájom sú jedným z najbežnejších typov investičných nehnuteľností. Môžu generovať stabilný príjem z prenájmu a ich hodnota môže v priebehu času rásť.
  • Domy na prenájom: Domy na prenájom sú podobné bytom na prenájom, avšak ponúkajú viac priestoru a súkromia. Môžu byť vhodné pre rodiny alebo pre ľudí, ktorí chcú viac miesta.
  • Komerčné nehnuteľnosti: Komerčné nehnuteľnosti sú nehnuteľnosti, ktoré sa používajú na obchodné účely. Môžu to byť kancelárie, obchody, sklady alebo aj iné typy komerčných nehnuteľností.
  • Pozemky: Pozemky sa dajú kúpiť ako investičná nehnuteľnosť s cieľom ich neskoršieho predaja so ziskom alebo ich prenájmu na poľnohospodárske účely.

Pred investovaním do nehnuteľností je dôležité dôkladne si preštudovať trh a zvážiť všetky riziká. Je vhodné sa obrátiť na skúseného realitného makléra alebo investičného poradcu, ktorý pomôže vybrať vhodnú investičnú nehnuteľnosť a zrealizovať kúpu.

Ako zhodnotiť peniaze?

Existuje mnoho spôsobov, ako zhodnotiť peniaze. Niektoré sú konzervatívnejšie a prinášajú nižšie výnosy, iné sú rizikovejšie, avšak s potenciálom vyšších ziskov.

Jedným z najjednoduchších a najbezpečnejších spôsobov, ako zhodnotiť peniaze je ich uloženie na sporiaci účet v banke. Sporiace účty však ponúkajú nízke úrokové sadzby, takže výnosy nebudú vysoké.

Ďalšou možnosťou je investovanie do termínovaných vkladov. Termínované vklady ponúkajú vyššie úrokové sadzby ako sporiace účty, avšak peniaze sú viazané na určitú dobu.

Ak je človek ochotný podstúpiť vyššie riziko, môže investovať do akcií, dlhopisov, fondov alebo iných investičných nástrojov. Investovanie do týchto nástrojov môže priniesť vyššie výnosy, avšak je dôležité si uvedomiť, že s ním súvisí aj vyššie riziko straty.

Pre tých, ktorí chcú investovať do nehnuteľností, existuje viacero možností. Je možné si kúpiť byt alebo dom na prenájom, investovať do pozemkov alebo do komerčných nehnuteľností. Investovanie do nehnuteľností môže priniesť stabilný príjem a rast kapitálu, avšak je dôležité si uvedomiť, že s ním súvisí aj vysoká počiatočná investícia a nízka likvidita.

Toto sú niektoré zo spôsobov, ako zhodnotiť peniaze. Závisí na každom jednotlivcovi, pre ktorý sa rozhodne.

Investovanie do realitných fondov

Investovanie do realitných fondov sa stáva čoraz atraktívnejšou možnosťou pre investorov, ktorí hľadajú diverzifikáciu portfólia a stabilný príjem. Tieto fondy ponúkajú prístup k širokému spektru nehnuteľností, čím znižujú riziká a zvyšujú potenciál pre rast.

Ako to funguje?

Investori nakupujú podiely v realitnom fonde, čím sa stávajú spoluvlastníkmi portfólia nehnuteľností. Fond spravuje profesionálny tím, ktorý sa stará o nákup, prenájom a údržbu nehnuteľností. Výnosy z nájomného a z rastu hodnoty nehnuteľností sa potom rozdeľujú medzi investorov.

Investovanie do realitných fondov môže byť vhodnou stratégiou pre investorov, ktorí hľadajú stabilný príjem a diverzifikáciu portfólia. Je však dôležité investovať zodpovedne a s rozvahou.

Najlepšie realitné fondy

Investícia do nehnuteľností je skvelý spôsob, ako diverzifikovať portfólio a budovať si pasívny príjem. Avšak, nie každý má čas, znalosti a chuť venovať sa priamemu investovaniu do nehnuteľností. Tu prichádzajú na rad najlepšie realitné fondy, ktoré umožnia investovať do nehnuteľností bez starostí.

Ako vybrať najlepší realitný fond?

Pri výbere najlepšieho realitného fondu by sa mali zvážiť nasledovné faktory:

  • Typ fondu: Existuje viacero typov realitných fondov, napríklad fondy investujúce do priamych nehnuteľností, fondy investujúce do realitných spoločností (REIT) a hypotekárne fondy.
  • Investičná stratégia: Fondy sa líšia v stratégii investovania, napríklad niektoré investujú do rezidenčných nehnuteľností, iné do komerčných nehnuteľností.
  • Výnosnosť: Minulá výnosnosť fondu je dobrým indikátorom jeho budúcej výkonnosti, avšak nie je zaručená.
  • Poplatky: Fondy si účtujú rôzne poplatky, ktoré ovplyvňujú konečnú výnosnosť investície.

Pred investovaním do realitného fondu si treba dôkladne preštudovať jeho investičnú stratégiu, výnosnosť a poplatky. Netreba zabúdať, že investovanie do fondov je vždy spojené s rizikom.

VÚB a investovanie

VÚB banka ponúka širokú škálu investičných produktov a služieb pre rôzne typy investorov. Či už ide o začínajúceho investora alebo skúseného profesionála, investovanie s VÚB môže pomôcť dosiahnuť investičné ciele.

Investičné produkty VÚB:

  • Podielové fondy: VÚB banka ponúka širokú škálu podielových fondov, ktoré investujú do rôznych typov aktív, ako sú akcie, dlhopisy a peňažné trhy. Podielové fondy sú vhodnou investíciou pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio a zhodnotiť svoje peniaze v strednodobom až dlhodobom horizonte.
  • Investičné sporenie: Ide o pravidelné investovanie od 20 eur mesačne. Na výber má pritom klient zo 4 typov stratégií.
  • Majetkové účty: Určené pre slovenské a zahraničné cenné papiere.

Ak má človek záujem o investovanie, VÚB banka mu môže pomôcť dosiahnuť jeho investičné ciele.

Kam investovať 5 000 eur?

Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku, kam investovať 5000 eur. Najlepšia investícia závisí od individuálnych cieľov, tolerancie k riziku a investičného horizontu.

Možnosti, kam investovať 5 000 eur:

  1. Akciové trhy: Investovanie do akcií je skvelý spôsob, ako dosiahnuť potenciálne vysoké výnosy v priebehu času. Avšak je dôležité si uvedomiť, že akciové trhy sú volatilné a investície môžu klesať aj rásť.
  2. Dlhopisy: Dlhopisy sú konzervatívnejšou investíciou ako akcie a ponúkajú nižší výnos s nižším rizikom.
  3. Fondy kolektívneho investovania (FKI): FKI sú cenným nástrojom na diverzifikáciu portfólia. Existuje mnoho typov FKI, vrátane akciových, dlhopisových a zmiešaných fondov.
  4. Reality: Investovanie do realít môže priniesť stabilný príjem a rast kapitálu. Avšak je dôležité si uvedomiť, že realitné investície sú nelikvidné a vyžadujú si značné počiatočné investície.
  5. Kryptomeny: Kryptomeny sú novou a rýchlo rastúcou investičnou triedou. Avšak sú veľmi volatilné a rizikové.

Treba pamätať na to, že investovanie je vždy spojené s rizikom. Pred investovaním akéhokoľvek kapitálu je dôležité informovať sa a zvážiť všetky riziká.

Kam investovať 20 000 eur?

Investovanie peňazí je dôležitou súčasťou finančného zabezpečenia a mnohí ľudia sa rozhodujú, že časť svojich úspor vložia do investícií. Ak má človek k dispozícii sumu 20 000 eur a chce ju zhodnotiť, existuje množstvo možností investovania, ktoré môžu byť pre neho výhodné. Kam teda investovať 20 000 eur?

Akciový trh: Akciový trh je pre mnohých investičným trhom číslo jeden a sú na ňom dosiahnuté najväčšie zisky. Tento trh je však veľmi náchylný na kolísanie a nie je garantované, že človek dosiahne vysoké zisky. Investovanie na akciovom trhu vyžaduje viac skúseností, a preto je dôležité správne si vybrať akcie, do ktorých sa bude investovať, a sledovať ich vývoj.

Väčšina investorov odporúča diverzifikovať portfólio, teda rozdeliť svoje investície do viacerých akciových spoločností. To znižuje riziko a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť dosiahnutia vyšších ziskov.

Investovanie do podnikania: Ak má človek podnikateľského ducha a chuť na riziko, môže zvážiť investovanie do vlastného podnikania. Táto možnosť mu poskytuje možnosť ovládať svoj investovaný kapitál a prípadne dosiahnuť vysoké zisky.


Pred rozhodnutím sa pre konkrétnu investíciu je dôležité starostlivo zhodnotiť všetky riziká, s ktorými sa je možné stretnúť, a poradiť sa s odborníkmi. Dôležité je tiež diverzifikovať svoje investície a nerozdeľovať celú sumu na jeden druh investície.


Investovanie môže byť veľmi lukratívne, avšak vyžaduje aj určité znalosti a správne rozhodnutia. Vždy je dôležité vynaložiť dostatok úsilia na to, aby človek pochopil svoje investície a nezávisle na tom, kde investuje, sledovať ekonomický vývoj a prípadne reagovať na zmeny na finančných trhoch.

Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

Predpovedať vývoj cien nehnuteľností s absolútnou istotou nie je možné, nakoľko naň vplýva viacero faktorov, a to ako makroekonomických, tak aj mikroekonomických. Napriek tomu sa analytici a experti na základe dostupných informácií a trendov pokúšajú o prognózy do budúcnosti.

Existujú faktory, ktoré by mohli ceny nehnuteľností tlmiť:

  • Vysoké ceny: Ceny nehnuteľností na Slovensku sú už v súčasnosti pomerne vysoké, a to najmä v Bratislave a iných veľkých mestách. To môže odradiť niektorých potenciálnych kupcov.
  • Ekonomická neistota: Vojna na Ukrajine a neistá geopolitická situácia v Európe môže viesť k zníženiu investičnej aktivity a k opatrnosti zo strany kupcov nehnuteľností.

V konečnom dôsledku bude vývoj cien nehnuteľností závisieť od vzájomného pôsobenia všetkých týchto faktorov.

Je dôležité poznamenať, že prognózy sú len orientačné a predpokladaný vývoj cien nehnuteľností ako aj ich reálny vývoj sa môže líšiť. Pri kúpe nehnuteľnosti je preto dôležité zvážiť aj individuálne faktory a okolnosti.

Kúpa nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti je jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote človeka. Predstavuje veľkú investíciu, a preto je dôležité k nej pristupovať zodpovedne a s rozvahou.

Prvým krokom je stanovenie si jasných cieľov a požiadaviek. Čo sa od nehnuteľnosti očakáva? Aký typ nehnuteľnosti sa hľadá? Aká je maximálna cena? Keď sa ujasnia požiadavky, je možné začať s hľadaním vhodnej nehnuteľnosti.

Na trhu je dostupných viacero možností, ako si vybrať nehnuteľnosť. Dajú sa prehľadávať inzeráty na internete, navštíviť realitná kancelária alebo sa obrátiť na priateľov a známych.

Keď sa nájde nehnuteľnosť, ktorá zaujme, je dôležité ju dôkladne preskúmať. Preveriť jej technický stav, právny stav a okolie. Nezabudnúť si nehnuteľnosť aj osobne obhliadnuť.

Ak sa po dôkladnom zvážení človek rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti, čaká ho proces vybavovania potrebných dokumentov a financií. V tomto procese mu môže pomôcť realitná kancelária alebo právnik.

Kúpa nehnuteľnosti je zložitý proces, ktorý si vyžaduje čas a úsilie. Avšak s dôkladnou prípravou a zodpovedným prístupom je možné dosiahnuť úspešný výsledok a splniť si sen o vlastnom bývaní.