Ryanair batožina – rozmery, obsah, skúsenosti

Ryanair patrí k najväčším európskym leteckým spoločnostiam poskytujúcim low-cost letecké služby. Cestujúcim vyhovujú cenovo výhodné letenky, prístup k mnohým bezplatným službám online a možnosti ušetriť na ďalších nákladoch. Ako je to s Ryanair batožinou pri cestovaní na dovolenku alebo pracovnú cestu?

Spoločnosť ponúka možnosť prepravy Ryanair príručnej batožiny, ale aj možnosť zakúpenia dodatočnej batožiny na prepravu osobných vecí cestujúceho. To znamená, že sa dá prepravovať aj ďalšia batožina nad rámec obmedzeného počtu bezplatnej batožiny.

Aká Ryanair batožina sa dá prepravovať?

Ryanair je írska nízko nákladová letecká spoločnosť, ktorá prevádzkuje lety do viac ako 200 destinácií v Európe a severnej Afrike. Ponúka rôzne ceny Ryanair leteniek, pričom niektoré z nich zahŕňajú batožinu navyše a ďalšie služby.

Batožina, ktorá sa môže prepravovať so spoločnosťou Ryanair, závisí od typu tarify, ktorá je zvolená pre daný let a od typu batožiny, ktorá sa prepravuje. Informácie sa môžu líšiť, najlepšie je overiť si to na stránke letiska z ktorého sa odlieta, alebo na stránke Ryanair kde sú najaktuálnejšie informácie.

Ak sa cestuje v rámci štandardného tarifu, je možné so sebou vziať jednu bezplatnú Ryanair príručnú batožinu a jeden bezplatný osobný predmet, napríklad tašku na notebook alebo kabelku. Bezplatná príručná taška nesmie presiahnuť rozmery 40 × 20 × 25 cm a nesmie vážiť viac ako 10 kg. Bezplatný osobný predmet musí byť menší ako bezplatná príručná taška.

Ak je potrebné vziať na palubu ďalšiu batožinu, dá sa zakúpiť lístok na prednostný nástup do lietadla. S prioritným palubným lístkom je možné vziať so sebou dve bezplatné príručné batožiny, bezplatnú osobnú batožinu a prioritnú bonusovú príručnú Ryanair batožinu.

Bezplatná osobná taška musí byť menšia ako bezplatná príručná batožina a prioritný bonusová príručná taška nesmie presiahnuť rozmery 45 cm × 36 cm × 20 cm a nesmie vážiť viac ako 10 kg.

Okrem toho, ak je potrebné vziať so sebou väčšie množstvo batožiny, je možné si vo fáze rezervácie letu zakúpiť podanú batožinu. Podaná batožina musí dodržiavať maximálnu povolenú hmotnosť 20 kg, 30 kg alebo 40 kg v závislosti od toho, ktorá možnosť je rezervovaná. Pri prekročení stanoveného hmotnostného limitu, bude účtovaný dodatočný poplatok.

Pri cestovaní so spoločnosťou Ryanair je dôležité porozumieť hmotnostným a veľkostným obmedzeniam, pretože sa prísne dodržiavajú. Nedodržanie obmedzení môže mať za následok dodatočné náklady alebo nepovolenie vstupu vašej batožiny na palubu lietadla.

Ak hľadáte najlepšiu cenu batožiny, neváhajte a preskúmajte širokú ponuku celosvetovo obľúbeného obchodu Aliexpress. Aliexpress ponúka široký sortiment batožiny, v ktorom si môžete vybrať presne tú správnu veľkosť, typ a farbu. Aj keď Aliexpress ponúka veci za pekné ceny, môžete ušetriť ešte viac a možno si kúpiť aj niečo iné, po čom ste túžili, vďaka Aliexpress promo kódu, ktorý je k dispozícii na webu MrOferto.com.

Pri cestovaní so spoločnosťou Ryanair je dôležité porozumieť hmotnostným a veľkostným obmedzeniam, pretože sa prísne dodržiavajú.

Aké sú maximálne povolené rozmery Ryanair príručnej batožiny?

Pri cestovaní z letiska v Bratislave sú aktuálne platné nasledujúce hmotnostné a veľkostné limity:

 • Ryanair príručná batožina rozmery – 1 ks s rozmermi 55 × 40 × 20 cm a 1 ks s rozmermi 40 × 20 × 25 cm pre cestujúcich s prioritným nástupom a 1 ks s rozmermi 40 × 20 × 25 cm pre cestujúcich bez prioritného nástupu
 • podaná batožina – za poplatok je možné prepraviť batožinu s hmotnosťou 10 kg resp. batožinu s hmotnosťou 20 kg pričom výška poplatku závisí od toho, či bola zakúpená vopred online, na letisku alebo až pri nástupnej bráne

Je potrebné si vopred premyslieť, koľko batožiny bude potrebné prepraviť. Podľa toho je vhodné objednať si buď prioritný nástup alebo objednať aj podanú batožinu. Príručná batožina 40 × 30 × 20 Ryanair je napríklad vhodné pre prioritné nástupy, ako jediná príručná batožina Ryanair je nevyhovujúca.

Čo môže obsahovať Ryanair príručná batožina

Príručná batožina spoločnosti Ryanair sa musí zmestiť do tašky s rozmermi 55 × 40 × 20 cm a nesmie vážiť viac ako 10 kg. Taška môže byť aj menšia, vhodná je príručná batožina 40 × 30 × 20 Ryanair. Cestujúci si môžu vziať so sebou do lietadla jeden kus príručnej batožiny a malú osobnú tašku.

Rovnako dôležitý ako rozmery je aj obsah Ryanair príručnej batožiny. Na palubu lietadla je možné vziať tekutiny v nádobách s objemom do 100 ml, ak sa tieto predmety zmestia do jedného priehľadného uzatvárateľného vrecka s rozmermi do 20 × 20 cm.

Medzi ďalšie predmety, ktoré je možné vziať na palubu, patria zdravotnícke potreby, fotoaparáty, predmety pre deti a dojčatá (napr. jedlo, plienky a umelé mlieko), ako aj špeciálne navrhnuté pomôcky na pohyb, ako je skladací chodiaci rám alebo skladací invalidný vozík. Všetky predmety sa musia zmestiť do predpísaného hmotnostného a rozmerového limitu.

Obsah Ryanair príručnej batožiny je kontrolovaný pred vstupom na palubu. Povolené nie sú žiadne predmety, ktoré sa dajú považovať za zbrane alebo sú vyhodnotené ako nebezpečné. Pre cestujúcich bez prioritného nástupu musí mať Ryanair príručná batožina rozmery do 40 × 20 × 25 cm.

Pre cestujúcich bez prioritného nástupu musí mať Ryanair príručná batožina rozmery do 40 × 20 × 25 cm a vziať si môžu len jeden kus batožiny.

Podaná batožina Ryainar

Podaná batožina, teda taká, ktoré sa preváža v nákladnom priestore lietadla môže obsahovať napríklad nasledujúce položky:

 • oblečenie
 • knihy
 • elektroniku
 • toaletné potreby
 • športové potreby
 • potraviny
 • náradie
 • fotoaparáty
 • hračky
 • doplnky
 • lieky a zdravotnícke potreby
 • osobné veci
 • darčeky
 • krehké predmety
 • tekutiny (ak sú riadne zabalené)
 • strelné zbrane a strelivo (ak sú riadne zabalené a povolené právnymi predpismi príslušnej krajiny)

Mnohé položky je možné prevážať aj v rámci príručnej batožiny, ale v obmedzenom množstve v rámci limitov stanovených pre príručnú batožinu.

Ryanair batožina – skúsenosti

Čo sa týka skúseností s Ryanair batožinou, cestujúci sú spokojný s veľkostnými aj hmotnostnými limitmi pre príručnú batožinu. Okrem toho si iné letecké spoločnosti môžu účtovať veľmi vysoké poplatky za nadštandardnú batožinu, zatiaľ čo Ryanair je v tomto smere jednou z najdostupnejších leteckých spoločností.

Pracovníci odbavujúci batožinu sú veľmi efektívni a nápomocní pri bezpečnom a spoľahlivom odbavení všetkej batožiny. Ich pokyny týkajúce sa veľkosti batožiny sú veľmi jasné a dodržiavané, takže sa nikdy netreba obávať straty batožiny alebo poplatku za nadbytočnú batožinu.

Dostupné lietanie s Ryanair

Cestovanie s Ryanair patrí medzi najobľúbenejšie a najdostupnejšie spôsoby cestovania. Ryanair ponúka nielen nízke letové poplatky, ale tiež široký výber destinácií, z ktorých je možné vybrať pekné miesto na dovolenku.

Z Bratislavy lieta Ryanair do destinácií lghero, Burgas, Brusel – Charleroi, Dalaman, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Kaunas, Kodaň, Korfu, Lanzarote, Leeds – Bradford, Londýn – Stansted, Malta, Manchester, Miláno – Bergamo, Pafos, Palma de Mallorca, Rím – Ciampino, Sofia, Solún/Thessaloniki, Trapani, Záhreb.

Výhody a nevýhody Ryanair

Na palube Ryanairu sa nachádza prvotriedny servis, pohodlné miesta a veľa priestoru na príručné batožiny. K cestovaniu s Ryanairom patrí aj príjemná bezpečnostná kontrola. Cestovanie s Ryanair je cenovo dostupné, pretože lety sú lacnejšie ako letenky, ktoré sú ponúkané tradičnými leteckými spoločnosťami.

Cestujúci Ryanair môže ušetriť na letiskových poplatkoch a taxách, plus si vybrať z výhodných rezervačných systémov. Určitou nevýhodou pri cestovaní s Ryanair je, že skoro vždy ide o nerefundovateľné letenky, tzn. že nie je možné ich storno a vrátenie peňazí.

V prípade zrušenia letu prepadnú aj peniaze cestujúceho. Niekedy je však možné zmeniť termín letu. Pri nízko nákladových leteckých spoločnostiach je však takýto postup celkom bežnou praxou.  

Okrem nízkych cien leteniek, Ryanair ponúka aj rôzne ďalšie výhody. To zahŕňa bezplatné kontroly na mieste, často zadarmo Wi-Fi a reštauračné služby na palube. Okrem toho môžu cestujúci využívať rôzne ďalšie programy, ktoré im uľahčujú individuálne zorganizovanie svojich ciest.

To zahŕňa možnosť výberu si miesta na palube, pridanie príručných batožín a ďalších služieb. Ryanair ponúka rovnako ako bezplatné služby aj služby za poplatok, vrátane dopravy do hotela, nákupu iných vstupeniek a podobne.

Cestovanie s Ryanair je cenovo dostupné, pretože lety sú lacnejšie ako letenky, ktoré sú ponúkané tradičnými leteckými spoločnosťami.

Čo si zbaliť na cestu lietadlom

Aj keď sa cestuje iba na krátky výlet alebo služobnú cestu s príručnou batožinou Ryanair, treba zbaliť do lietadla niekoľko najdôležitejších vecí. Ide napríklad o nasledujúce:

 • oblečenie – zbaliť si dostatok oblečenia na čas strávený mimo domova. Zahrňte rôzne štýly a veci, ktoré sú vhodné pre podnebie a aktivity, ktoré sa budú vykonávať.
 • hygienické potreby – vziať si základné veci, ktoré sú potrebné vrátane zubnej kefky, zubnej pasty, šampónu a kondicionéru, dezodorantu, opaľovacieho krému atď.
 • elektronika – prejsť si zoznam predmetov, ktoré sú denne používané a uistiť sa, že sú máte zabalené, napríklad smartfón, nabíjačka, notebook, fotoaparát atď.
 • lieky – vždy je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať. Ak sú užívané nejaké lieky, je najlepšie vziať si ich so sebou alebo sa uistiť, že sú v ich v cieľovej destinácii dostupné.
 • doklady – zhromaždiť všetky dokumenty, ktoré by mohli byť potrebné ako napríklad cestovný pas, letenky, zmluvy pre cestovné poistenie, identifikačné karty a iné dôležité dokumenty vrátane cestovného plánu.
 • peniaze – vziať si so sebou dostatok hotovosti na bežné výdavky. Zvážiť odloženie časti peňazí bokom na mimoriadne výdavky, napríklad na neočakávané lekárske ošetrenie.
 • občerstvenie a nápoje – vziať obľúbené občerstvenie a nápoje, aby boli ušetrené náklady na nákup týchto položiek počas cesty.
 • lekárnička – zbaliť základnú lekárničku so základnými potrebami, ako sú náplasti, antibiotická masť, antiseptické obrúsky a lieky proti bolesti.

TIP: Bachove kvapky sú skvelým spoločníkom pred letom, pretože ich jedinečné kvetové esencie môžu pomôcť zvládnuť emócie ako strach či napätie. Ich použitie pred letom môže vytvoriť pocit vnútorného pokoja a uvoľnenia, čím prispieva k príjemnejšiemu a pokojnejšiemu lietaniu.

Najlepšie je pripravovať si veci niekoľko dní pred cestou a spísať si zoznam vecí, ktoré sú nevyhnutné. Postupne je možné dopĺňať ďalšie veci, ktoré by sa ešte mohli hodiť a zmestia sa do batožiny.