Čo si pribaliť do príručnej batožiny?

Chystáte sa na dovolenku a tápete čo si môžete so sebou vziať do príručnej batožiny, čo naopak patrí do odbavenej batožiny a čo radšej nechať doma? Každá letecká spoločnosť má samozrejme svoje vlastné pravidlá pre prepravu predmetov na palube, odporúčame teda nájsť si svojho dopravcu a pozrieť sa na jeho pravidlá. Predídete tak prípadným nepríjemnostiam na letisku.

Pokiaľ si chcete vziať kozmetiku a akékoľvek iné tekutiny so sebou na palubu, majte na pamäti, že všetky kvapaliny sú povolené do 100 ml. Musia byť uschované v plastovom priehľadnom vrecku, ktorý môžete rýchlo vybrať a letisková kontrola sa na obsah môže bez problémov pozrieť.

V prípade tekutín pre liečebné účely či dojčiacej stravy je povolené množstvo nutné po dobu letu. Vždy sa ale musí nahlásiť letiskovej kontrole. Pokiaľ si však pitie kúpite v bezcolnej zóne, môžete si ho bez problémov vziať na palubu i vo väčšom množstve.

Prevážanie jedla by nemal byť veľký problém pokiaľ cestujete v EÚ. Pokiaľ cestujete na iné kontinenty, tak pamätajte, že každá krajina to má trochu inak. Do USA sa nemôže prevážať väčšina nášho ovocia, zeleniny, semiačok alebo výrobkov živočíšneho pôvodu, podobne je to i v Austrálii a iných krajinách. Konkrétne pravidlá danej krajiny nájdete vždy na ich oficiálnych webových stránkach.

Čo sa týka ostrých predmetov, povolené sú nože a nožnice s ostrým nepresahujúcim 6 cm. Náradie a akékoľvek iné ostré predmety na palube povolené nie sú, a to vrátane lekárskych nástrojov. To isté platí o strelných zbraniach a ich imitáciách, v prípade munície to ma každý dopravca inak.

Všetky výbušniny vrátane zábavnej pyrotechniky nie sú na palube povolené a ani v odbavenej batožine. To isté platí pre kyseliny, žeraviny a horľaviny. Doma nechajte tiež všetky natlakované nádoby ako sú napríklad propán-butánové fľaše a plynové lampy.

Pokiaľ chcete cestovať s elektronikou, pamätajte, že lithiové batérie a zariadenia ich obsahujúce je nutné mať vždy pribalené v palubnej batožine. Každá spoločnosť má iné pravidlá pre kapacitu prevážaných batérií, ale väčšinou je povolená kapacita 100 Wh. Pokiaľ máte kapacitu vyššiu, požaduje sa predchádzajúci súhlas dopravcu.