Lietate v zime do teplých krajín? Finančná kompenzácia za problémový let vám na to zarobí. Nárok je až 600 €!

Zima je na vás príliš dlhá a vás to tiahne niekam za teplom do exotiky? Bez problémov, finančná kompenzácia za zmeškaný, zrušený alebo inak skomplikovaný let vám môže letenku alebo celú dovolenku zaplatiť. Finančné odškodnenie za komplikácie v leteckej doprave totiž podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2004 dosahujú čiastky až 600 €. Za túto sumu už sa môžete pozrieť aj do juhovýchodnej Ázie.

Meškanie letu

Nárok na finančnú kompenzáciu pri zmeškanom lete vzniká pri splnení nasledujúcich kritérií:  

  • váš let mal meškanie a priletel do cieľovej destinácie o viac ako 3 hodiny neskôr,
  • let sprostredkovala európska letecká spoločnosť, prípadne sa letisko odletu nachádza na území Európy,
  • meškanie nebolo zapríčinené tzv. mimoriadnou okolnosťou, medzi ktoré radíme napríklad nepriaznivé poveternostné podmienky, politickú nestabilitu krajiny alebo štrajk zamestnancov letiska.

Pokiaľ spĺňate vyššie uvedené body, máte nárok na odškodnenie 250-600 €. Výška odškodnenia sa odvíja od celkovej leteckej vzdialenosti, teda čím ďalej letíte, tým vyššie odškodnenie vás čaká:

  • kompenzácia 250 € – lety do 1 500 km,
  • kompenzácia 400 € – lety od 1 500 do 3 500 km,
  • kompenzácia 600 € – lety nad 3 500 km.

Zrušenie letu

Nárok na kompenzáciu 250-600 € vám vzniká tiež v prípade, ak bol váš let zrušený a dopravca vás o tejto situácii neinformoval minimálne so 14-dňovým predstihom.

Popri už zmienenej kompenzácii vám náleží aj plná suma za pôvodnú letenku, nezabudnite!

Nestihnutie nadväzujúceho letu, odopretie nástupu, presmerovanie letu, stratená alebo poškodená batožina

Mali ste iné komplikácie s letom? Nestihli ste nadväzujúci let, odopreli vám nástup na palubu lietadla, došlo k presmerovaniu letu, prípadne sa váš problém týka batožiny? Aj s tým vám môžeme pomôcť. A nebojte sa, aj tu sa jedná o čiastky, za ktoré za teplom doletíte!

O finančné odškodnenie od leteckých spoločnosti sa rozhodne žiadať oplatí, čiastka nie je zanedbateľná a zaplatí vám napríklad ďalšiu dovolenku. Môžete mať teda dve dovolenky za cenu jednej. O odškodnenie môžete žiadať až 2 roky spätne.