Hypotekárny úver na chatu, pozemok, garáž

Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia berú hypotéku je kúpa bytu, rodinného domu alebo jeho výstavba. Použitie finančných prostriedkov z hypotekárneho úveru určuje Zákon o bankách a to na nasledovné účely: nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti, výstavba alebo zmena už dokončených stavieb alebo na refinancovanie už poskytnutých úverov.

Pod nadobudnutím nehnuteľnosti si nemusíme predstaviť hneď kúpu bytu či rodinného domu. Do tejto skupiny patrí aj kúpa pozemku, na ktorom bude stáť náš dom, ďalej i kúpa chaty alebo výstavba garáže.

Nasledujúce riadky sú o poskytnutí hypotéky na chatu, garáž alebo pozemok. Aké sú podmienky tohto typu hypotéky a čo všetko obnáša?

Chata

Kúpa chaty sa dá financovať aj prostredníctvom hypotékárneho úveru. Víkendy a prázdniny na rodinnej chate sa môžu stať realitou vďaka hypotéke.

Financovanie víkendového bývania je samozrejme komplikovanejšie ako keby sme chceli kúpiť rodinný dom. Chata nie je určená na celoročné bývanie a tak môžeme mať v niektorej z bánk problém.

Najlacnejšia forma financovania je pravdaže hypotéka. Ak by sme kupovali byt alebo rodinný dom, banka nám zvyčajne poskytne hypotekárny úver až do výšky 70 – 90 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

V ojedinelých prípadoch to môže byť aj 100 %. Avšak pri kúpe chaty alebo chalupy s takou výškou poskytnutého úveru nečakajme. Oproti minulosti sú podmienky poskytnutia hypotekárnych úverov prísnejšie a to sa týka aj hypotéky na kúpu víkendového bývania.

Podmienky a postup získania hypotéky na chatu

Najskôr musí byť chata ohodnotená znalcom, ktorého si sami môžeme vybrať. Každá banka má aj svojho znalca, ktorý ešte môže urobiť revíziu tohto znaleckého posudku, či náhodou nie je hodnota chaty nadhodnotená. Pri kúpe alebo pri výstavbe chaty nám banka poskytne hypotéku do výšky 30 – 50 %, maximálne v niektorých prípadoch 60 % z hodnoty nehnuteľnosti.

V niektorých bankách pri poskytnutí hypotekárneho úveru na chatu berú do úvahy aj lokalitu, kde sa daná nehnuteľnosť nachádza. Logicky banku zaujíma, či je to v niektorej rekreačnej oblasti alebo niekde na samote. Je dôležité pripomenúť aj fakt, že musíme disponovať finančnou hotovosťou a preto sa budeme musieť spoľahnúť aj na svoje úspory alebo si prípadne treba vybaviť ešte aj spotrebný úver.

V banke nám môžu ponúknuť založiť si svoju vlastnú nehnuteľnosť a vtedy nám poskytne hypotekárny úver aj do výšky 90 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Banky požadujú novonadobudnutú chatu používať výhradne na bývanie a nesmieme s touto nehnuteľnosťou podnikať alebo si v nej zriadiť napríklad penzión.

Pozemok

Pod účel nadobudnutia nehnuteľnosti nepatrí len kúpa bytu či rodinného domu. Patrí tu aj kúpa pozemku, na ktorom si chceme postaviť svoju novú nehnuteľnosť. Musí samozrejme ísť o stavebný pozemok (nesmie to byť orná pôda) alebo pozemok, ku ktorému bolo vydané stavebné povolenie.

Keďže ide o hypotekárny úver, musíme založiť svoju nehnuteľnosť. Banky zvyknú poskytnúť na financovanie stavebného pozemku financie do výšky 50 – 80 % z jeho hodnoty.

Podmienky získania hypotéky na pozemok:

  • Veľký dôraz dávajú banky na inžinierske siete. Zvyčajne trvajú na tom, aby na pozemku alebo na jeho hranici bola aspoň časť inžinierskych sietí.
  • Dôležitý je aj prístup k pozemku. Podľa listu vlastníctva a katastrálnej mapy je potrebné skontrolovať v koho vlastníctve je príjazdová cesta k pozemku. Pokiaľ je čo i len časť príjazdu nevysporiadaná alebo vo vlastníctve inej osoby, treba to vyriešiť ešte pred podaním žiadosti o úver. Banka totiž požaduje prístup k pozemku bez akýchkoľvek obmedzení.
  • Netreba zabudnúť na samotný pozemok – musí byť poriadne vysporiadaný.

Na základe týchto parametrov a bonity sa finančná inštitúcia rozhodne aké maximálne prefinancovanie vám ako klientovi poskytne.

Garáž           

Pri kúpe garáže na hypotéku môžeme naraziť na ten problém, že niektoré banky takúto hypotéku vôbec neponúkajú. Niet sa čomu čudovať, veď nákupná cena garáže je niekoľkonásobne nižšia ako cena 1-izbového bytu v okresnom meste.

Ak niekto patrí k tým, ktorí na kúpu chalupy alebo pozemku nemajú pripravenú hotovosť, tak by mal siahnuť po hypotekárnom úvere. Pri stavaní chaty svojpomocne môžeme požiadať aj o americkú hypotéku, ktorá má nízky úrok a môžete ju použiť na čokoľvek.

Pri garáži odborníci neodporúčajú hypotéku a neodporúčajú ju ani banky. Každý však musí zvážiť riziko ručenia svojou nehnuteľnosťou sám. Riešením môže byť skôr účelová pôžička, ktorú ponúka každá banka.