Ako sledovať let podľa čísla letu

Sledovanie lietadiel online podľa čísla letu je užitočné najmä vo chvíli, kedy potrebujete niekoho vyzdvihnúť na letisku alebo sa chcete uistiť, že niekto z vašich blízkych doletel v poriadku.

Vďaka internetu a online prostrediu je teraz sledovanie letov jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Nielenže je možné zistiť, kedy presne konkrétny let priletí, ale let môžete dokonca priamo sledovať na špeciálnych mapách, ktoré sú na sledovanie letov zamerané.

Ako zistiť číslo letu?

Pre sledovanie konkrétneho letu je potrebné mať k dispozícii číslo letu. Respektíve sa jedná o najjednoduchšiu variantu, ako je možné let online sledovať. Číslo letu nájdete na letenke a jedná sa o hlavný ukazovateľ v leteckej doprave.

Číslo letu nie je spojené s konkrétnym lietadlom, ale s konkrétnou trasou, ktorú lietadlo od určitej leteckej spoločnosti vykoná medzi letiskom A a letiskom B.

Pokiaľ bola zakúpená jedna letenka, ktorá obsahuje jedno alebo viac medzipristátí, potom sa k jednej letenke viažu dve alebo niekoľko čísel letov. V takomto prípade je nutné každý let sledovať zvlásť.

Ako sledovať konkrétne lety?

Pokiaľ už máme čísla letov, môžeme prejsť na sledovanie lietadiel v reálnom čase. Tu sa ponúka niekoľko možností.

Mapa sledovania letov v reálnom čase

Online je možné nájsť niekoľko máp, ktoré priamo sledujú trasy konkrétnych lietadiel a dokoca ich aj vizuálne zobrazujú. Najobľúbenejšou stránkou pre sledovanie letov je flightradar24.com, ktorá vám ukáže všetky lietadlá v letovom priestore. Pokiaľ do vyhľadávania zadáte konkrétne číslo letu, ukáže vám navyše aj to, kde konkrétne sa lietadlo momentálne nachádza.

Sledovanie jedného letu podľa čísla letu

V prípade, že nepotrebujete vedieť, kde sa lietadlo presne nachádza, ale stačí vám informácia, kedy let priletí a či nemá meškanie, možno využiť samotný Google. Stačí, aby ste vedeli číslo letu a z akého letiska let letí. Tieto informácie potom zadáte do vyhľadávania a Google vám priamo ukáže, v akej percentuálnej časti trasy sa let nachádza, kedy mal odletieť, kedy skutočne odletel a, samozrejme, kedy mal priletieť a kedy skutočne priletí. Budete teda vedieť aj to, či náhodou nedošlo k meškaniu letu.

Sledovanie letov na konkrétnom letisku

Sledovaním letov na konkrétnom letisku samozrejme nemyslíme, že sa musíte bezpodmienečne vydať na dané letisko (aj keď na ňom môžete určite lety sledovať tiež), ale pokiaľ očakávate prílet konkrétneho lietadla, môžete ho sledovať na stránkach daného letiska.

Napríklad sledovať lety na letisku v Prahe, teda letisku Václava Havla, môžete priamo na stránkach letiska. Na stránkach sa dozviete najmä to, kedy je predpokladaný prílet lietadla alebo kedy lietadlo odlieta.

Má let meškanie?

Pokiaľ mal váš let meškane viac ako 3 hodiny, môžete mať nárok na odškodnenie až 600 €!

KEDY NÁROK NA ODŠKODNENIE VZNIKÁ?

Kompenzácia za zmeškaný let je stanovená nariadením EÚ a nárok na ňu vzniká za týchto podmienok:

  • meškanie letu je dlhšie ako 3 hodiny,
  • meškanie nevzniklo kvôli mimoriadnej udalosti (zlé počasie, štrajk na letisku apod.),
  • jedná sa o let od európskej spoločnosti alebo let, ktorý odlietal z európskeho letiska.

Pokiaľ váš let spĺňa podmienky uvedené vyššie, máte nárok na odškodnenie v stovkách eur.

Aká je výška odškodnenia?

Výška finančnej kompenzácie za zmeškaný let sa odvíja od dĺžky letu.

  • 250 € – let je do 1 500 km,
  • 400 € – let je medzi 1 500 a 3 500 km,
  • 600 € – let je nad 3 500 km.

Výnimkou sú lety iba v rámci Európy, u ktorých je maximálna kompenzácia 400 €.