Kde zobrať peniaze na prvé podnikanie?

Chceli by ste začať podnikať? V tom prípade isto viete, že bez počiatočného kapitálu sa nepohnete. Či už sa chystáte otvoriť obchod, alebo dopravnú spoločnosť potrebujete nejaké peniaze. Ak máte svoje našetrené peniaze, je to ta najlepšia možnosť.

No ak nemáte vlastné úspory, pripravte sa nato, že zháňanie finančných prostriedkov bude o niečo náročnejšie. V tomto článku sa dočítate aké sú možnosti zafinancovania vášho podnikania. Tá lepšia možnosť je požičať si od rodiny, kamarátov, alebo známych.  Ale aj “kamarátska pôžička” má svoje pre a proti.

Výhodou tejto možnosti je to, že peniaze získate rýchlo a výhodnejšia ako v banke. Buďte však opatrný! A v každom prípade však neskončite len pri ústnej dohode, ale vykonajte riadne všetky zmluvné náležitosti.

Preto spíšte zmluvu o pôžičke, kde sa dohodnite na riadnych termínoch splácania a výške pôžičky, tak ako aj splatnosť pôžičky a výške úroku. Úspech prvého podnikania nie je samozrejmosťou a prináša so sebou veľké úskalia a to aj finančné.

Môže sa stať, že všetky financie, ktoré vložíte do podnikania nebudete schopný splácať a zostanete tak s dlhmi na krku niekoľko rokov, ktoré budete musieť splácať prácou v bežnom zamestnaní.

Práve neúspech by mohol viesť k narušeniu blízkych vzťahov a preto si rozmyslite si vám to skutočne stojí zato. Ak sa rozhodnete pre bankový úver, je to ta najčastejšia voľba. Pokiaľ však nemáte za sebou minimálne rok či dva podnikateľskej činnosti, možnosť získať úver od banky je zložitejšie.

Aby sa predišlo neúspechu, podnikatelia môžu využiť PEST analýzu. Táto analýza je cenným nástrojom, ktorý poskytuje komplexné pochopenie vonkajšieho prostredia, v ktorom organizácia pôsobí.

Začínajúci podnikatelia bez histórie tým pádom vôbec nemajú ľahkú situáciu. Dnes už existuje veľa možností, v čom podnikať. Vždy však treba počítať s tým, že začiatky sú ťažké a financovanie podnikania nie je jednoduché.

Peniaze od banky si požičiate rýchlo, ale už s väčším rizikom. Začínajúci podnikateľ musí banku presvedčiť o tom, že jeho podnikateľský plán zabezpečí návratnosť požičaných finančných prostriedkov, to znamená, že musí mať istú perspektívu a byť reálny.

Okrem toho sa banku musí zaručiť majetok, ako sú napríklad cenné papiere, ručiteľom, alebo nehnuteľným majetkom. V ponukách bánk nájdete aj ponuku rôznych business úverov slúžiacich práve pre začínajúcich podnikateľov, preto sa skúste informovať aj o tejto možnosti.

Do úverov však treba ísť vždy rozumne s istotou, že ho budete mať ako splácať aj po roku či dvoch.