Nenechajte sa uchlácholiť bagetou. Na čo všetko máte na letisku nárok?

Okrem finančného odškodnenia za meškajúci alebo zrušený let máte pri čakaní na letisku právo tiež na občerstvenie a telefónne hovory. Pokiaľ čakáte cez noc, dopravca vás musí zdarma dopraviť a ubytovať v hoteli. Nárok na odškodnenie máte tiež za poškodenú alebo stratenú batožinu.

Občerstvenie a telefónne hovory

Pokiaľ je váš let oneskorený o viac ako dve hodiny, máte automaticky nárok na občerstvenie a dva telefonické hovory zdarma. Najčastejšie sa jedná napríklad o bagetu alebo o lístky do letiskových fastfoodov.

Avšak pozor, to, že od dopravcu dostanete bagetu, v žiadnom prípade neznamená, že už nemáte nárok na finančné odškodnenie či ďalšiu starostlivosť. Práve naopak, pri splnení podmienok máte nárok na oboje. Po návrate domov si tak žiadajte za meškajúci let aj o peňažnú kompenzáciu,ktorá môže byť až 600 €.

Ubytovanie

Pokiaľ sa meškanie letu tiahne cez noc, máte automaticky nárok tiež na zaistenie ubytovania a prepravu do hotelu. Pokiaľ by vás letecká spoločnosť ubytovať odmietla, môžete si ubytovanie tiež zaistiť na vlastné náklady a následne požadovať ich preplatenie.

Znovu tu platí, že nárok na odškodnenie až 600 € máte i v prípade, že sa leteckou spoločnosťou necháte ubytovať.

Odškodnenie za batožinu

Na zvláštne odškodnenie máte nárok i v prípade, že dopravca úplne stratil alebo poškodil vašu batožinu. Tu sa čiastka môže vyšplhať až do výšky 1 350 €, záleží na tom, ako moc je batožina poškodená či čo ste v nej mali, pokiaľ došlo k jej strateniu.

Pokiaľ sa batožina len omešká, nárok na odškodnenie máte tiež, jeho výška sa bude odvíjať od skutočnej škody, ktorá vám neprítomnosťou batožiny vznikla (kúpa novej kefky, make-upu či plaviek).

Pozor si však musíte dať aj na lehoty, ktoré sa s batožinou spájajú.